Лист Державної фіскальної служби України від 17.09.2015 р. №8781/Ч/99-99-19-03-02-14
Щодо порядку реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року
Суттєво. РК, що передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складений починаючи з 01.07.2015 р. до ПН, складеної до 01.07.2015 р. на покупця — платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем.
! Платникам ПДВ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податку щодо порядку реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) розрахунків коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, та повідомляє.
Законом України від 16 липня 2015 року №643-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», зокрема, змінено норми Податкового кодексу України (далі — Кодекс), які визначають порядок реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу-платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. При цьому постачальник товарів/послуг має право зменшити суму податкових зобов'язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем.
Розрахунки коригування, складені платником податку до податкових накладних, що не видаються отримувачу, що складені до 1 лютого 2015 року, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягають реєстрації в ЄРПН таким платником податку.
Крім того, пунктом 200-1.3 статті 200-1 Кодексу встановлено, що показники формули, за якою визначається сума, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників ∑ НаклОтр (сума ПДВ за отриманими податковими накладними) та ∑ НаклВид (сума ПДВ за виданими податковими накладними) також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в ЄРПН, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям — платникам податку.
Таким чином, розрахунок коригування, що передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складений починаючи з 01.07.2015 р. до податкової накладної, складеної до 01.07.2015 р. (у тому числі і до 01.02.2015 р.) на покупця — платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) таких товарів/послуг.
Голова Р. НАСІРОВ