Один з проблемних моментів ПКУ, врегульованих Законом №3609, — порядок сплати ПДФО з нарахованого, але не виплаченого протягом наступного місяця доходу.
Відповідно до ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податків, зобов'язаний утримувати податок з суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у ст. 167 ПКУ. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Своєю чергою, банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування ПДФО до бюджету. Якщо дохід надається в натуральній формі або виплачується з каси податкового агента, то перерахувати ПДФО з суми такого доходу податковий агент зобов'язаний не пізніше наступного дня після такого надання або виплати. Саме такий порядок сплати ПДФО до бюджету використовується у найпростішому випадку — коли дохід нараховано й виплачено не пізніше місяця, що настає за місяцем нарахування доходу.
А от ситуацію з нарахованим, але не виплаченим протягом наступного місяця доходом у 2011 р. ПКУ тривалий час не було чітко визначено. У січні 2011 р. податкові агенти обережно сплачували ПДФО щодо такого доходу по-старому, до кінця місяця, і міркували, чи можна застосовувати терміни сплати податку, встановлені п. 57.1 ПКУ, щодо ПДФО і квартального звіту за формою №1ДФ. Цей пункт свідчить, що сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у податковій декларації, потрібно протягом 10 календарних днів, наступних після граничного терміну подання такої декларації до податкового органу.
У лютому і березні, за які подавалася місячна податкова декларація з ПДФО1, терміни сплати ПДФО з такого виду доходів визначалися знову ж таки п. 57.1 ПКУ. Тобто оскільки податкова декларація була місячною (із відповідним терміном подання до ДПI), то ПДФО потрібно було сплатити не пізніше 10 календарних днів після граничного терміну подання декларації.
1 Затверджено наказом ДПАУ від 31.01.2011 р. №58.
У період з квітня до липня 2011 р. включно, у зв'язку зі скасуванням місячної податкової декларації з ПДФО, ситуація знову повернулася до тієї, яка була на початку року. I лише у серпні 2011 р., у зв'язку зі змінами, внесеними Законом №3609, у розділі IV ПКУ було встановлено чіткі терміни сплати ПДФО щодо нарахованого, але не виплаченого платнику податків доходу. У статті 168 ПКУ з'явився підпункт 168.1.5, який набрав чинності з 06.08.2011 р.: «якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податків, то ПДФО, що підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у терміни, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду».
Приклад 1 Працівникові у серпні 2011 р. було нараховано, але не виплачено протягом вересня 2011 р. не з вини працедавця зарплату. Незважаючи на факт невиплати зарплати, працедавець зобов'язаний перерахувати ПДФО до бюджету не пізніше 30.09.2011 р.
Приклад 2 Фізособі у серпні 2011 р. було нараховано, але не надано протягом вересня 2011 р. дохід у негрошовій формі (припустимо, йдеться про частину заробітної плати, що виплачується натурою). Незважаючи на те, що пп. 168.1.4 ПКУ для доходів у негрошовій формі встановлює свій порядок сплати ПДФО до бюджету — наступного дня після надання доходу, на випадок, якщо такий натуральний дохід не надається фізособі протягом місяця, наступного за звітним, пп. 168.1.4 ПКУ не поширюється, а діє пп. 168.1.5. Тож незважаючи на дату фактичного надання фізособі доходу, податковий агент зобов'язаний перерахувати ПДФО до бюджету не пізніше 30.09.2011 р.
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»