• Посилання скопійовано

Анулювання реєстрації платників ПДВ

Анулювання реєстрації платників ПДВ завжди було справою непростою. Розглянемо основні моменти такої процедури. I принагідно зазначимо, що Положення №9781 не враховує останніх змін у ПКУ, тож у цьому питанні пріоритет належить нормам ПКУ.

Перелік підстав для анулювання

Рішення про анулювання платника ПДВ може здійснюватися добровільно, тобто за заявою самого платника ПДВ на підставах, визначених у пп. «а» — «и» п. 184.1 ПКУ. А може здійснюватися за ініціативою органів Державної податкової служби. Таке анулювання відбувається на підставах, визначених у пп. «б» — «и» п. 184.1 ПКУ. Податкові органи провадять постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та за наявності відповідних підстав приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ.

Якщо анулювання здійснюється за бажанням платника ПДВ, то він подає заяву про анулювання за формою №3-ПДВ (додаток 5 до Положення №978) до податкового органу за місцем перебування на обліку. Одночасно з поданням заяви платник ПДВ зобов'язаний повернути Свідоцтво та всі засвідчені податковим органом копії Свідоцтва. Якщо анулювання реєстрації відбувається за ініціативою органу ДПС, платник ПДВ зобов'язаний разом із супровідним листом повернути Свідоцтво та всі засвідчені копії протягом 20 к. д. з дня прийняття рішення про анулювання (п. 5.5 розділу V Положення №978).

Пам'ятайте: «Про анулювання реєстрації платника податку податковий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації» (п. 184.10 ПКУ).

Потрібно звернути увагу на кілька моментів, пов'язаних з анулюванням реєстрації платника ПДВ.

1. За власним бажанням особа має право полишити лави платників ПДВ, якщо сума оподатковуваних операцій за останні 12 к. м. була меншою від суми у 300 тис. грн (без ПДВ) (див. пп. «а» п. 184.1 ПКУ). Оподатковувана операція — це операція, яка підлягає обкладенню ПДВ (пп. 14.1.186 ПКУ). До цього обсягу оподатковуваних операцій належать операції з постачання товарів (послуг), до яких застосовується ставка 0%, 20%, та звільнені від оподаткування операції (оскільки звільнені операції пільговані). Фактично поставка таких товарів є оподатковуваною операцією, такі операції належать до пільгованих згідно з п. 30.1 ПКУ. Відповідно платник ПДВ повинен проаналізувати обсяг постачання без ПДВ за 12 попередніх звітних періодів: сума рядків 6.1 та 5.1 (декларації з ПДВ за старою формою2) колонки А декларацій з ПДВ.

1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. №978.

2 Декларація за старою формою востаннє подавалася за лютий 2011 р., за березень 2011 р. діяла нова форма звіту.

Приклад 1 Аптека — платник ПДВ здійснює постачання оподатковуваних за ставкою 20% лікарських товарів та звільнених від оподаткування згідно з пп. 197.1.27 ПКУ. За останні 12 к. м. реєстрації платником ПДВ сума оподатковуваних операцій, що підтверджується даними у рядках 1 колонки А декларації з ПДВ, становить 100 тис. грн (без ПДВ), звільнених — 205 тис. грн за даними рядка 4 колонки А декларацій з ПДВ до лютого 2011 р. та даними рядка 5 колонки А з березня 2011 р. Платник ПДВ не має підстав для анулювання реєстрації платником ПДВ, адже умова, що за останні 12 к. м. сума оподатковуваних операцій менша за 300 тис. грн, не виконується. Це підтверджується рядками 6.1 та 5.1 старої форми декларацій з ПДВ за 12 попередніх звітних періодів. Відповідно загальний обсяг операцій, що є об'єктом оподаткування, становить 305 тис. грн (без ПДВ).

2. Для анулювання реєстрації за підставами, визначеними пп. «а», «г» п. 184.1 ПКУ, потрібно, щоб з моменту реєстрації платника ПДВ минуло щонайменше 12 к. м.

3. Платникам ПДВ, зареєстрованим добровільно, треба стежити за тим, щоб обсяг постачання товарів (послуг) покупцям — платникам ПДВ за останні 12 к. м. (ПКУ не уточнює, що це 12 місяців, коли особа зареєстрована платником ПДВ) сукупно становив не менше 50% загального обсягу постачання. Якщо переважна більшість покупців буде неплатниками ПДВ або кінцевими споживачами, є ймовірність втратити статус платника ПДВ.

Цікаво: якщо особа протягом 12 к. м. зареєстрована платником ПДВ, дані про покупців — неплатників ПДВ податківці можуть отримати з додатка «Розшифровки ПЗ та ПК у розрізі контрагентів» — рядок «Iнші» розділу I додатка або з даних копій Реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, які подаються до органу Державної податкової служби в електронному вигляді.

А як податківці можуть відстежити покупців до реєстрації продавця платником ПДВ?! Хіба що брати до уваги і період до реєстрації, але зробити це вони зможуть тільки при документальній перевірці первинних документів. Iнакше просто не матимуть даних.

Хоча у листі від 14.02.2011 р. №4021/7/16-1417 ДПАУ повідомляла, що для добровільної реєстрації особі доведеться надати розшифровку обсягів постачання, у т. ч. платникам ПДВ за останні 12 к. м. (в розрізі місяців) з метою визначення обґрунтованості реєстрації особи як платника ПДВ. Але на законодавчому рівні вимоги подання та форму такої розшифровки не встановлено.

Приклад 2 Держреєстрацію особи здійснено у грудні 2009 р. Особу зареєстровано добровільно платником ПДВ у січні 2011 р., анулювання реєстрації платником ПДВ за рішенням органу ДПС відбувається у липні 2011 р. Розрахунок обсягів постачання товарів/послуг платника ПДВ з метою анулювання реєстрації контролюючим органом здійснюється за попередні 12 к. м., тобто з липня 2010 р. (період до реєстрації платником ПДВ) до червня 2011 р. Податкова обгрунтовує своє рішення даними Реєстрів виданих та отриманих ПН з січня 2011 р., за якими встановлено, що основна кількість контрагентів (понад 50%) є кінцеві споживачі.

4. У ЄДР є запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, наступного за датою держреєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу (ч. 11 ст. 19 Закону про держреєстрацію). Тут ідеться як про добровільну, так і про обов'язкову реєстрацію платником ПДВ.

Відповідно до п. 7 розділу V Положення №978 анулювання реєстрації здійснюється на дату:

1) подання заяви або підписання рішення про анулювання реєстрації1, якщо не визначені граничний термін дії Свідоцтва або дата втрати особою статусу платника ПДВ, або, коли є підстави для анулювання до закінчення терміну дії Свідоцтва;

2) закінчення терміну дії Свідоцтва, за день до втрати особою статусу платника ПДВ, прийняття рішення чи події в інших випадках.

Останнім податковим періодом є період, який розпочинається з дня, наступного за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації платником ПДВ.

Слід пам'ятати про обов'язок здійснити умовний продаж за нормами п. 184.7 ПКУ, якщо на обліку залишаються товари та необоротні активи, за якими у минулому відображався податковий кредит з ПДВ. Умовний продаж здійснюється за звичайними цінами (до 01.01.2013 р. звичайні ціни визначаються згідно п. 1.20 Закону про прибуток). Якщо раніше, до внесених Законом №36092 змін, платник мав здійснити такий умовний продаж не пізніше дати подання заяви про анулювання (якщо анулювання здійснюється за власним бажанням платника ПДВ), то після змін це треба зробити не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника ПДВ (див. п. 184.7 ПКУ).

1 Якщо не визначено граничного терміну дії Свідоцтва.

2 Закон України від 07.07.2011 р. №3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України».

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру