У разі змін даних платника ПДВ Свідоцтво підлягає заміні. Розглянемо підстави та процедуру перереєстрації платника податку на додану вартість, і як на таку процедуру вплинули зміни до Податкового кодексу України.
Перелік підстав для перереєстрації
Підстави та порядок перереєстрації платників ПДВ викладено у розділі IV Положення №9781. Якщо зміни не пов'язані з припиненням платника ПДВ, перереєстрація проводиться та Свідоцтво підлягає заміні у разі:
1) змін у даних платника ПДВ (коду ЄДРПОУ, податкового номера, який надається органом Державної податкової служби2);
2) зміни найменування (прізвища, імені, по батькові);
3) зміни місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ (додатково див. п. 4 Розділу IV Положення №978);
4) якщо Свідоцтво зіпсовано, зношено3 або втрачено4;
5) якщо здійснюється реорганізація особи за процедурою перетворення.
Податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером), індивідуальний податковий номер залишається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації. Дата реєстрації особи як платника ПДВ не змінюється.
Реорганізація юрособи
Відповідно до п. 183.17 ПКУ, якщо здійснюється реорганізація юрособи: злиття, приєднання, виділення, поділ, — особа реєструється платником податку як інша новоутворена особа (за таких обставин слід керуватися нормами ст. 183 ПКУ).
Якщо здійснюється реорганізація особи за процедурою перетворення (відбувається зміна її організаційно-правової форми), особа — платник ПДВ здійснює перереєстрацію особи — платника ПДВ.
Увага: ця вимога діє за умови, що датою державної реєстрації юридичної особи, утвореної внаслідок перетворення, є дата держреєстрації юрособи, припиненої внаслідок перетворення.
Якщо має місце перетворення платника податку на додану вартість, і при цьому дата державної реєстрації реорганізованого платника не змінюється, така особа перереєстровується як платник ПДВ, а дата її реєстрації платником ПДВ залишається незмінною. Підтверджується це витягом5 про державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи і даними Єдиного державного реєстру (див. п. 16 розділу III Положення №978).
1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. №978.
2 Податковий номер платника податків не змінюється протягом усього періоду перебування на обліку в органах ДПС, за винятком випадків зміни коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків, п. 2.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. №979.
3 У заяві (форма №1-ПДВ, додаток 1 до Порядку №978) робиться позначка «Перереєстрація у зв'язку із псуванням Свідоцтва».
4 У заяві (форма №1-ПДВ, додаток 1 до Порядку №978) робиться позначка «Перереєстрація у зв'язку з утратою Свідоцтва».
5 Відомості про такі зміни надаються з 07.05.2011 р. у вигляді витягу з ЄДР.
Якщо внаслідок перетворення датою держреєстрації такої особи є нова дата, то одночасно відбувається анулювання реєстрації такого платника ПДВ і реєстрація нового.
Пам'ятайте: умовного продажу (в обох випадках) у звітному періоді анулювання реєстрації платника ПДВ здійснювати не потрібно (див. п. 184.7 ПКУ).
Порядок перереєстрації
Після виникнення зазначених вище змін платник ПДВ зобов'язаний протягом 20 днів (у Положенні №978 не уточнюється: календарних чи робочих) подати до органу Державної податкової служби Свідоцтво платника ПДВ, всі засвідчені копії та додаткову реєстраційну заяву1 з позначкою «Перереєстрація». У період перереєстрації до початку дії нового Свідоцтва платник ПДВ використовує реквізити старого Свідоцтва.
1 За формою №1-ПДВ (додаток 1 до Порядку №978), звичайна заява, яка подається при реєстрації платником ПДВ.
За загальним правилом, якщо у заяві про перереєстрацію не зазначено бажану дату перереєстрації, датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого буде останній день строку у 10 робочих днів.
Залежно від того, зазначена платником ПДВ бажана дата перереєстрації чи ні, буде визначено дату анулювання старого Свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та дату початку дії нового Свідоцтва. Відповідно до п. 2 розділу IV Положення №978 особа має право у розділі 18 додаткової реєстраційної заяви (ф. №1-ПДВ) проставити бажану дату початку дії нового Свідоцтва та дати анулювання старого. Але ця дата має бути ранішою, аніж дата у 10 р. д. після отримання заяви органом ДПС.
Приклад 1 Заяву про перереєстрацію з позначкою «Перереєстрація» подано 01.09.2011 р. Дата реєстрації платником ПДВ не змінюється. Датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ є останній день строку у 10 р. д. з дня отримання додаткової заяви — 14.09.2011 р.
Приклад 2 У заяві про перереєстрацію особа зазначила бажану дату початку дії нового Свідоцтва — 09.09.2011 р. (заяву подано 01.09.2011 р.). Бажана дата перереєстрації відповідає даті до закінчення строку у 10 р. д. від дати отримання заяви і на момент обробки ще не настала. Дата початку дії нового Свідоцтва та дата анулювання старого Свідоцтва — 09.09.2011 р.
Приклад 3 У розділі 18 заяви, яку подано до органу ДПС 01.09.2011 р., зазначено бажану дату. Датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва буде дата внесення відповідного запису до Реєстру. На момент обробки заяви бажана дата перереєстрації настала.
Увага: покупцям — платникам ПДВ не зайвим буде перевірити своїх контрагентів-продавців на чинність Свідоцтва (орган ДПС не пізніше 2, 12 та 22 числа кожного місяця оприлюднює такі дані на веб-сайті www.sta.gov.ua) — це в інтересах самого покупця!
Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»