• Посилання скопійовано

Внески замість працевлаштування осіб з інвалідністю

Хто з роботодавців сплачуватиме внески? Яким буде розмір внеску? Якими будуть обовʼязки роботодавців щодо внесків? В які строки сплачувати внески та звітувати?

Про зміни, які вніс щодо працевлаштування осіб з інвалідністю Закон №4219, ми розповіли в окремій статті. А тепер поговоримо про правила сплати внесків.

Але на початку нагадаємо, що нові правила почнуть діяти щойно з 1 січня 2026 року. Тож у поточному році діють старі правила як щодо виконання нормативу, так і щодо сплати штрафів за його невиконання.

Головна новація — те, що замість штрафу роботодавець сплачуватиме внесок.

Коротко схему можна описати так:

— на сьогодні є норматив працевлаштування осіб з інвалідністю і за його невиконання роботодавець сплачує штраф. У разі несвоєчасності сплати штрафу сплачується ще й пеня;

— буде той самий норматив. Якщо його не виконувати, роботодавець сплачуватиме внесок до ПФУ. А от якщо і норматив не виконати, і внесок не сплатити, — будуть штраф та пеня!

Таким чином, з 2026 року джерелами формування Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю будуть кошти, що надходять від сплати роботодавцями внеску, та штрафи і пеня за несплату чи за порушення порядку сплати внеску. Ну і, звісно, благодійні внески й інші надходження не заборонені законодавством.

Сплата внесків (як і штрафів/пені за їх несплату) відбуватиметься на рахунки, відкриті в Держказначействі.

Ці внески не належатимуть до системи оподаткування, тобто на них правила, встановлені ПКУ, не поширюватимуться.

Хто адмініструватиме сплату внесків?

Прикінцеві та перехідні положення Закону №4219 стверджують, що до ухвалення законів щодо передачі адміністрування ЄСВ органам ПКУ та про внесення змін до ПКУ щодо такої передачі, адміністрування внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю мають здійснювати податкові органи.

На сьогодні адміністрування ЄСВ здійснюють ДПС та її територіальні органи. Про передачу такого адміністрування ПФУ немає навіть законопроектів, і не факт, що згадка про неї — не помилка законотворців. Тож до 2026 року треба буде з’ясувати, хто у нас збиратиме внески та прийматиме звітність щодо них, — ПФУ чи ДПС.

На нашу думку, законотворці помилилися й адмініструватиме сплату внесків ПФУ. Тож далі залишаємо все, як сказано в розділі І Закону №4219. Але ми не виключаємо, що помилки не було, і всі зазначені нижче обов’язки замість ПФУ тимчасово виконуватиме ДПС.

Хто з роботодавців сплачуватиме внески?

Для визначення цього треба врахувати, що звітний період з 2026 року також зміниться. Коли ми подавали звіти про виконання нормативів, звітним періодом був рік. Тепер штрафи за невиконання нормативу теж рахуються за рік. А з 2026 року звітним періодом стане квартал!

За новою редакцією ст. 18-2 Закону №875 платниками внеску будуть роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить 8 і більше осіб та які в цьому кварталі не виконали обов’язку щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Хто не буде сплачувати внески?

Не будуть платниками внеску:

— роботодавці, в яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить менше ніж 8 осіб;

— роботодавці, в яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу в календарному кварталі становить 8 і більше осіб та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю;

— дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.

Яким буде розмір внеску?

Розмір внеску рахуватимуть як добуток таких показників:

— 40% середньомісячної зарплати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;

— кількість місяців у кварталі;

— різниця між встановленим нормативом і середньообліковою кількістю штатних працівників — осіб з інвалідністю (тобто виконаним нормативом) за квартал, з урахуванням вимог, визначених щодо розміру оплати праці.

Увага! На період дії воєнного стану в Україні, запровадженого Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, та до останнього числа останнього місяця кварталу, в якому воєнний стан буде припинено чи скасовано, розмір внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю буде встановлено на рівні 50 відсотків базового розміру.

Нагадаємо, що з 2026 року норматив вважатиметься виконаним лише в тому разі, якщо (незалежно від графіка роботи і кількості відпрацьованих годин/днів) особа з інвалідністю отримує зарплату в розмірі вище від мінімальної зарплати!

Розмір внеску розраховується з показників кварталу, за який він сплачується. А от як рахуватимемо середньомісячну заробітну плату (винагороду), має встановити КМУ. Найімовірніше, це буде Порядок №100, але чекатимемо на підтвердження цього від ПФУ.

Обовʼязки роботодавців щодо внесків до ПФУ

За невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю внески доведеться платити до ПФУ.

Роботодавці/платники внеску будуть зобов’язані:

— своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати внесок до територіального органу ПФУ за основним місцем обліку платника внеску;

— вести первинні облікові документи для визначення кількісного складу працівників, документи, пов’язані з нарахуванням та виплатою зарплати (винагороди), документи про нарахування, обчислення та сплату внеску і зберігати такі документи в порядку, передбаченому законодавством;

— допускати посадових осіб ПФУ та його територіальних органів до перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати внеску за наявності направлення та/або наказу про проведення перевірки та наявності посвідчень осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки;

— подавати звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону, до територіального органу ПФУ за основним місцем обліку. Форма, за якою подаватиметься звітність про нарахування, обчислення та сплату внеску, буде встановлена ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики.

Отже, що ми бачимо?

Факти невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю перевірятиме Держпраці. Власне, Держпраці і тепер проводить перевірки за скаргами працівників та іншою отриманою інформацією. Тож «сигнал» від ПФУ і візит інспекторів з праці не стане новацією. А якщо виявлять порушення, то роботодавець повинен буде сплатити внески до ПФУ.

Правильність визначення внесків та їх сплату контролюватиме вже ПФУ. Тобто з’являється новий вид перевірок роботодавців: ПФУ отримає право проводити документальні перевірки щодо внесків за непрацевлаштування осіб з інвалідністю! Але не тільки.

З’явиться і новий вид звітності для роботодавців, і вона буде квартальна. Форми ще немає, але це буде звіт до ПФУ щодо нарахування, обчислення та сплати внеску.

Утім, не обійшлося і без казусів. Нині Закон №4219 каже, що роботодавці подаватимуть цей звіт у строки, встановлені законом для подання звітності зі сплати ЄСВ, та сплачуватимуть внесок протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання такої звітності. Але звітності з ЄСВ (окремої) вже немає, і звітують роботодавці з ЄСВ у складі єдиної звітності. А подається ця єдина звітність зі звітного періоду січня 2025 року щомісяця. Найімовірніше, це помилка, яку до 2026 року законотворці ще мають час виправити! І, певно, звітувати потрібно буде протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу.

І ні, цей звіт не буде просто новим додатком до єдиної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ, адже його подаватимуть не ДПС, а ПФУ, і його має затвердити не Мінфін, а сам ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики. І подання та правильність складання цього звіту теж буде предметом документальних перевірок від ПФУ.

Правила обчислення внеску

Обчислюватимуть внесок на підставі облікових документів для визначення кількісного складу працівників; бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), що враховуються для визначення розміру середньомісячної зарплати (винагороди), з якої вираховується внесок.

Обчислюватимуть внесок за минулі періоди виходячи з показників середньомісячної зарплати (винагороди), розрахованої на одного працівника у відповідних звітних календарних кварталах, за які обчислюється внесок.

Як правило, внесок рахуватиме сам роботодавець.

Обчислення внеску територіальними органами ПФУ відбуватиметься лише у випадках ненарахування або неправильного нарахування внеску роботодавцем і лише на підставі актів документальної перевірки правильності нарахування та сплати внеску.

Утім, чекаємо на Порядок обчислення, сплати та адміністрування внеску, який має бути затверджено на виконання Закону №4219.

А тепер ми знаємо, що суми внеску обчислюватимуться роботодавцями за звітний квартал. І, найімовірніше, (враховуючи явну помилку законотворців, про яку ми сказали вище) сплата внеску буде протягом 60 днів після закінчення звітного кварталу.

Що вважатиметься днем сплати внеску?

Днем сплати внеску вважатиметься:

— у разі перерахування сум внеску з рахунку платника внеску на рахунок Держказначейства — день списання банком або небанківським надавачем платіжних послуг суми платежу з рахунку платника внеску незалежно від часу її зарахування на зазначений рахунок;

— у разі сплати внеску готівкою — день прийняття до виконання банком, небанківським надавачем платіжних послуг або іншим учасником платіжної системи документа на переказ готівки разом зі сумою коштів у готівковій формі.

Суми помилково сплаченого внеску повертаються платникам внеску у порядку та строки, визначені Держказначейством.

Що буде за несвоєчасну сплату внеску?

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати внеску до платника внеску застосовуються фінансові санкції.

У разі самостійного виявлення платниками внеску несплачених або несвоєчасно сплачених сум внеску такі платники зобов’язані обчислити і сплатити їх з нарахуванням пені.

Суми внеску, несвоєчасно нараховані та/або не сплачені у затверджені строки, стягуються з нарахуванням пені та із застосуванням штрафів.

Територіальний орган ПФУ надсилатиме платникам внеску через вебпортал е-послуг в електронній, а платникам внеску, в яких кількість працівників не перевищує 8 осіб, — за їхнім вибором в електронній або паперовій формі вимогу про сплату недоїмки.

Вимога про сплату недоїмки буде виконавчим документом. Тобто платник внеску зобов’язаний буде протягом 10 к. д. з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки, штрафів та нарахованої пені.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник внеску матиме право узгодити її з територіальним органом ПФУ, оскарживши вимогу в порядку адміністративного оскарження або в судовому порядку.

Скаргу на вимогу про сплату недоїмки можна буде подати до територіального органу ПФУ, який прийняв вимогу про сплату недоїмки, у письмовій формі протягом 10 к. д., наступних за днем її надходження платникові внеску.

Територіальний орган ПФУ має розглянути скаргу й ухвалити мотивоване рішення та надіслати його протягом 20 к. д. з дня отримання скарги на адресу платника внеску поштою з повідомленням про вручення або надати платнику внеску під підпис. Керівник територіального органу ПФУ (його заступник або уповноважена особа) може ухвалити рішення про подовження строку розгляду скарги платника внеску понад установлений строк, але не більше ніж 60 к. д., та у письмовій формі повідомити про це платника внеску до закінчення 20-денного строку.

Якщо мотивоване рішення за скаргою платнику внеску не надсилається протягом 20-денного строку або протягом строку подовження розгляду скарги, така скарга вважатиметься повністю задоволеною на користь платника внеску з дня, наступного за останнім днем закінчення строків.

Якщо згоди з територіальним органом ПФУ досягнуто не буде, платник внеску зобов’язаний сплатити суми недоїмки, штрафів та нарахованої пені протягом 10 к. д. з дня надходження рішення відповідного територіального органу ПФУ або оскаржити вимогу вже до центрального органу ПФУ чи в судовому порядку.

Якщо платник внеску вчасно не сплатив суми, зазначені у вимозі (і не почав процедуру оскарження), територіальний орган ПФУ надсилатиме такі вимоги підрозділам державної виконавчої служби — для стягнення недоїмки, штрафів та пені у примусовому порядку.

Якими будуть штрафи та пеня?

Територіальний орган ПФУ накладатиме на роботодавців штрафи у таких розмірах:

— за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) внеску — у розмірі 7% своєчасно не сплачених сум;

— за донарахування територіальним органом ПФУ або платником несвоєчасно нарахованого внеску — у розмірі 10% зазначеної суми за кожний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого внеску;

— за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності про нарахування внеску — у розмірі 10 н. м. д. г. (170 грн).

А ще буде пеня! На суму недоїмки нараховуватиметься пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу, з першого календарного дня, наступного за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

У разі оскарження платником внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупинятиметься з дня подання скарги до територіального органу ПФУ або позову до суду.

Про нарахування пені та застосування штрафів посадова особа територіального органу ПФУ ухвалюватиме рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилатиметься платникові внеску.

Суми пені та штрафів підлягатимуть сплаті платником внеску протягом 10 р. д. з дня надходження відповідного рішення.

Суми штрафів та нарахованої пені за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати внеску будуть оскаржуватися і стягуватися в такому самому порядку, що й суми недоїмки (про що ми сказали вище).

Зверніть увагу! Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки з внесків, штрафів та пені не застосовуватимуться.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру