Що робити, якщо резерву не нараховували?
Якщо ви не нараховували резерву в поточному році, виправити цю помилку досить просто. Робимо це згідно з п. 5 НП(С)БО 6. Позаяк під час нарахування резерву визнають витрати, а це впливає на фінансовий результат звітного року, то треба донарахувати ці витрати у звітному році. Коригування витрат минулих років при цьому не виникне.
Такі донараховані витрати будуть відображені у фінансовій звітності поточного року. Зверніть увагу, що п. 5 НП(С)БО 6 вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності. Але на практиці все залежить від того, як часто протягом року підприємство складає фінзвітність.
Якщо підприємство складає фінзвітність лише раз на рік, то в ній воно відображає (сумарно за рік) вже правильну суму витрат. Тобто коригування і повторної подачі фінзвітності не здійснюють.
Якщо ж підприємство складає фінзвітність щокварталу, то визначає самостійно, чи надавати її користувачам повторно. Хоча ДПС, наприклад, наполягає на уточненні квартальних декларацій з податку на прибуток та поданні уточненої фінзвітності, якщо фінансовий результат до оподаткування змінився.
А от якщо йдеться про помилки минулого року, які стосуються витрат, а отже, і фінрезультату, діяти потрібно інакше. Пункт 4 НП(С)БО 6 вимагає в такому разі коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року.
Як правило, для більшості користувачів фінзвітності надавати її з виправленнями за попередні роки не потрібно. Але при цьому треба буде навести інформацію про такі виправлення у примітках до фінансової звітності. З ДПС ситуація, окрема: податківці наполягатимуть на уточненнях декларацій з податку на прибуток і на наданні фінзвітності з уточненнями за кожний звітний період, у якому фінансовий результат до оподаткування був визначений неправильно!
Підприємству, яке, наприклад, не нарахувало резерву відпусток у 2024 році (проте мало це зробити), щоб виправити помилку в 2025 році, потрібно знати дві речі:
1) чи є кредитове сальдо субрахунку 471 «Забезпечення виплат відпусток» на 31.12.2024;
2) чи є у графіку відпусток на 2025 рік відпустки, право на які виникло у попередніх роках і які були передбачені графіками минулих років, але тоді працівники ними не скористалися.
Якщо таких «перехідних» відпусток і невикористаного залишку резерву немає, то створити резерв на 2025 рік можна, не зважаючи на попередні роки.
А ті, у кого на субрахунку 471 є кредитове сальдо, повинні провести річну інвентаризацію забезпечень і в її межах перевірити правильність суми такого залишку. Такі підприємства мають порахувати суму резерву та перевірити дату і суму витрат на оплату відпусток у минулому.
Якщо всі суми зійдуться і фінрезультат до оподаткування відповідних звітних періодів (кварталів чи року) був порахований правильно, то все гаразд. Виправляти декларації з податку на прибуток і переробляти додаток ФЗ — фінзвітність — не треба.
Якщо ж ні, помилку доведеться виправляти.
Виправлення у бухобліку
При цьому потрібно врахувати правило: резерв оплати відпусток створюють на певний рік. Тому витрати на його створення визнають лише в році, на який він був створений. Отже, нарахований резерв треба відображати у витратах періоду нарахування. У наступних роках показати у бухобліку донарахування резервів за минулі періоди (роки) не вийде.
Тому, якщо виправляєте помилку поточного року, наприклад наприкінці поточного звітного року за цей самий рік, вам потрібно буде донарахувати резерв відпусток звичайним проведенням: Д-т 23, 91-94 К-т 471. І водночас сторнувати витрати з нарахування відпусткових, визнані у місяцях надання відпусток: Д-т 23, 91-94 К-т 661. І списати ці витрати за рахунок резерву, показавши його використання протягом поточного року: Д-т 471 К-т 661.
Не забувайте, що нараховують резерв протягом року за певною плановою формулою. А фактична сума витрат на оплату відпусток за результатами року може виявитися іншою: більшою або меншою.
Якщо сума витрат на оплату відпусток більша, ніж нарахований резерв (у місяці надання відпусток), то різницю списують на витрати поточного періоду. Тобто на цю різницю коригування робити буде не потрібно.
Якщо ж сума витрат на оплату відпусток за наслідками року виявиться меншою, ніж нарахований резерв, тобто буде кредитове сальдо за субрахунком 471, під час виправлення помилки треба буде провести інвентаризацію цього залишку і з’ясувати причину. Якщо причина суто математична, тобто залишок резерву був нарахований зайво, його треба буде або сторнувати (Д-т 23, 91 — 94 К-т 471 «червоне сторно») або визнати дохід (Д-к 471 К-т 719), на розсуд підприємства.
А от якщо виявите помилку минулих років, потрібно відкоригувати рахунок чистого прибутку (нерозподілених збитків) станом на початок року, в якому виявили і виправляєте помилку. І проводите це коригування вже за сумарними показниками змін, які треба внести.
Наприклад, якщо ви визначили, що у 2024 році повинні були нарахувати 120 000 грн резерву на оплату відпусток. А фактично витратили на їх оплату 90 000 грн. При цьому з’ясували, що залишок резерву не був зайвий, просто частина працівників не скористалася запланованими за графіком щорічними відпустками. Тоді не списуєте цей залишок резерву, а донараховуєте його на початку 2025 року: Д-т 44 К-т 471. Найімовірніше, він буде використаний (і, отже, списаний у бухобліку) у 2025 році.
Якщо ж з’ясується, що залишок резерву був зайвий або що суми витрат на оплату відпусток виявилися більшими, ніж сума обчисленого резерву, донараховувати або сторнувати нічого не потрібно — в такому разі не робите виправлень у бухобліку і починаєте нараховувати резерв у 2025 році з нуля. Нагадаємо, як це треба робити, нижче.
Теоретичні аспекти про резерв відпусток
Виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді (п. 7 НП(С)БО 26). Цю вимогу чітко прописано у НП(С)БО, тому вона є імперативною. Це слово означає, що виконувати вимогу створювати резерв на відпустки повинні всі роботодавці-юрособи, крім тих, кому нормами законодавства чітко дозволено його не створювати!
Забезпеченням (резервам) юросіб присвячено НП(С)БО 11. Згідно з ним забезпечення створюють у разі виникнення внаслідок минулих подій зобов’язання, погашення якого ймовірно призведе до зменшення ресурсів, що втілюють у собі економічні вигоди, та його оцінка може бути розрахунково визначена. Забезпечення створюють, зокрема, для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат на оплату працівникам відпусток.
Отже, це мають бути ті витрати на оплату відпусток, яких роботодавець очікує і які він може розрахунково визначити.
Щоб порахувати приблизну (планову) суму коштів, яка йому знадобиться протягом наступного року на оплату відпусток, він має знати кількість працівників, орієнтовний розмір їхньої оплати праці та кількість днів відпустки, які надаватимуться.
Увага! У цьому розрахунку немає місця для тих відпусток, які є неоплачуваними, — для них резерв витрат не потрібен. Або для тих відпусток, які надаються раптово внаслідок виникнення спеціальних обставин, адже їх запланувати неможливо.
Забезпечення (резерв) створюють за:
— щорічною основною відпусткою;
— додатковою відпусткою за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;
— додатковою відпусткою за особливий характер праці;
— додатковими відпустками працівникам, що мають дітей.
Формули для розрахунку резерву відпусткових
Відсоток резерву = планова річна сума відпусткових (за графіком відпусток на рік) : плановий річний фонд оплати праці (згідно зі штатним розписом) х 100%.
Щомісячний резерв = ЗП фактична х Відсоток резерву х 1,22 (або 1,0841 щодо працівників з інвалідністю).
У бухобліку відповідно до П(С)БО 16 нарахування резерву відпускних, як і витрати на оплату праці, показують залежно від напряму витрат: Д-т 23, 91, 92, 93, 949 К-т 471. А використання — Д-т 471 К-т 661, а також суму ЄСВ, що припадає на таку відпустку: Д-т 471 К-т 651.