• Посилання скопійовано

Змінено правила оподаткування мобілізованих ФОПів: аналіз Закону №4505

Пільга зі сплати ЄСВ, ПДФО, ЄП та ВЗ надаватиметься ФОПам автоматично, без подання заяв на неї та документів, які підтверджують період мобілізації. Закон №4505 вніс відповідні зміни до ПКУ та Закону №2464.

Закон України від 18.06.2025 №4505-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладення договорів керованого доступу» (див. «ДК» №27/2025) перебуває на підписанні у Президента. З його текстом можна ознайомитися за посиланням.

Як передбачається, Закон набере чинності з дня, наступного за днем опублікування, крім деяких норм.

Нас цікавлять зміни у правилах оподаткування фізосіб-підприємців (ФОПів), які служать в ЗСУ. Для них окремого строку набрання чинності не встановлено, тому те, про що ми говоритимемо далі, набере чинності вже наступного дня після опублікування Закону!

Особливості сплати мобілізованим ФОПом ПДФО, ЄП та ВЗ

У новій редакції викладено п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Але змінилося в цьому пункті не все.

Нагадаємо, що згідно з цією нормою ФОПи, які перебувають на військовій службі, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з:

— податку на доходи фізичних осіб (ПДФО);

— єдиного податку (ЄП);

— військового збору (ВЗ).

У цій частині норма не змінилася.

Змінилися деталі надання такої пільги: коло ФОПів, на яких вона поширюється, і порядок її застосування.

Коло ФОПів

Якщо раніше це були тільки підприємці, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», то тепер звільнення стосуватиметься і тих ФОПів, які служать за контрактом.

Уточнено, що звільнення від виконання вищезазначених податкових обов’язків надається з першого числа місяця, в якому ФОПа призвано на військову службу або з ним укладено контракт (але не раніше ніж 24.02.2022) до останнього дня місяця, в якому його демобілізовано (звільнено з військової служби).

Порядок застосування пільги

Це давня проблема, яку податківці бачили наперед. Ще у квітні 2025 року ми писали про те, що ДПС пропонувала збільшити строк подання документів на застосування пільги.

Річ у тім, що за чинними нормами законодавства після демобілізації ФОПи мають подати до податкової заяву та копію військового квитка або іншого документа про призов. На це відводиться лише 10 днів. Але всі чудово розуміють, що вкластися в такі строки вкрай важко. Податківці пропонували збільшити цей строк до 180 днів. Але законодавці пішли іншим шляхом. Вони запровадили схему автоматичного застосування пільги, яке взагалі не передбачає подання будь-яких документів з боку ФОПів. Про це розповів Гетманцев, а ми зазначали за посиланням.

Згідно із Законом №4505 підставою для застосування пільги тепер є відомості, отримані податківцями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) самозайнятої особи.

Тобто податківці дізнаватимуться про те, що ФОПа мобілізували, з даних державного Реєстру одразу ж, щойно в ньому з’явиться така інформація. І повинні будуть застосовувати цю інформацію негайно, не чекаючи на заяви підприємців.

Доки застосування пільги вимагає подання ФОПом заяви та підтвердних документів, вважається, що податковий орган не знає, що ФОП перебуває на військовій службі. Тому деякі податківці за неподання звітності та несплату податків нараховують ФОПам відповідні санкції та/або анульовують реєстрацію ФОПів платникам ЄП. Аби уникнути негативних наслідків та спорів, більшість ФОПів (попри зазначені в ПКУ строки) подають до ДПС листи, заяви тощо з повідомленням про те, що їх призвали або що вони уклали контракт із ЗСУ.

Утім, положення про подання заяви до органу ДПС у цій нормі залишилося. Але тепер ФОП-військовослужбовець має право подати її до органу ДПС тільки за відсутності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про дату його мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби), або ж якщо податківці таких даних не отримали.

Але за яких умов податківці можуть їх не отримати, якщо такі дані є в зазначеному Реєстрі, у Законі №4505 не прописано. Найімовірніше, законотворці просто перестраховуються на випадок технічних проблем із Реєстром (затримок з актуалізацією даних у ньому або з доступом до нього в користувачів).

Проте, якщо вже законотворці так перестраховуються, то ФОПам тим більше не варто розслаблятися! Тож, навіть коли нові норми ПКУ наберуть чинності (про що ми обов’язково повідомимо), радимо ФОПам однаково:

— повідомляти податкову про факт мобілізації (призову, укладання контракту з ЗСУ);

— протягом служби (по змозі) або після демобілізації одразу ж поцікавитися своїм статусом у податковій — чи не нарахували вам штрафів за період служби за неподання звітності та за несплату податків. І, якщо так, швидко подати заяву про застосування пільги разом із підтвердними документами!

А якщо у ФОПа є наймані працівники?

Щодо цього теж є певна пільга.

З одного боку, якщо ФОП має найманих працівників і на період своєї військової служби уповноважує іншу особу виплачувати таким працівникам зарплату та/або інші доходи, обов’язок з нарахування й утримання ПДФО та ВЗ несе ця уповноважена особа.

З іншого боку, відразу ж сплачувати до бюджету згадані податки не обов’язково. Для цього встановлено строк: 180 календарних днів після демобілізації (звільнення з армії) ФОПа. При цьому штрафні, фінансові санкції та пеня не нараховуватимуться.

Які документи потрібні вже, щоб скористатися пільгою з ПДФО, ЄП та ВЗ:

— заява довільної форми;

— копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, який підтверджує період мобілізації.

Після набрання чинності Законом №4505 подавати ці документи треба буде, лише якщо даних про військову службу немає в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Зразок бланка заяви можна подивитися за посиланням.

Але доцільніше запитати зразок бланка заяви в органі ДПС за місцем обліку — податківці могли самі розробити цю форму і наполягати на тому, щоб ФОПи подавали заяву саме за їхнім зразком.

Що змінилося? Законом №4505 уточнено, що податкова звітність про суми ПДФО та ВЗ, нараховані та утримані уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізосіб протягом строку військової служби ФОПа, подається таким ФОПом протягом 150 календарних днів з дня його демобілізації (звільнення з військової служби) також без нарахування санкцій.

Нагадаємо: у чинній редакції норми п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ зазначено, що таку звітність демобілізована самозайнята особа повинна подавати у порядку та строки, встановлені ПКУ. І ось ці строки спричинили багато запитань.

Таким чином, завдяки змінами, з доходів, нарахованих працівникам, уповноважена особа ФОПа утримує ПДФО та ВЗ одразу ж під час нарахування (виплати).

Звітує про ці ПДФО та ВЗ сам ФОП в об’єднаній звітності за звітний період нарахування (виплати) таких доходів, яка подається протягом 150 к. д. з дня його демобілізації (звільнення з військової служби).

Сплата ПДФО та ВЗ може відбуватися як одразу ж (уповноваженою особо), так і самим ФОПом протягом 180 к. д. з першого дня демобілізації.

Авансові внески

Щодо ФОПів, які перебувають на військовій службі, податківці не нараховують:

— авансових внесків з ЄП, передбачених п. 295.2 ПКУ (для «єдинників» I та II груп);

— авансових внесків з ВЗ, передбачених пп. 1.11 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (ФОПи — платники ЄП I, II та IV груп).

Припинення нарахування авансових внесків розпочнеться з місяця, в якому орган ДПС отримає відомості про мобілізацію ФОПа (укладений контракт), і закінчиться місяцем, в якому такого ФОПа буде демобілізовано (звільнено з військової служби).

А щодо нарахованих раніше сум авансових внесків з ЄП та ВЗ (тобто від початку військової служби ФОПа до моменту отримання органом ДПС зазначених відомостей), а також суми штрафних санкцій та пені за їх несплату, то такі нарахування підлягають скасуванню (анулюванню).

Якщо за рішенням податкового органу було анульовано реєстрацію платником ЄП ФОПа, що перебуває на військовій службі, то така реєстрація відновлюється з дати анулювання.

Зверніть увагу! Якщо ФОП не дотримався визначених ПКУ термінів виконання податкових обов’язків, які виникли до дати його мобілізації (укладення контракту) та/або під час проходження військової служби, то він звільняється від відповідальності за умови виконання таких обов’язків протягом 180 к. д. з дня демобілізації (звільнення з військової служби) або закінчення лікування (реабілітації).

Особливості сплати ЄСВ

У новій редакції викладено п. 9-2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №2464).

Ця норма стосується не лише ФОПів, а й осіб, що провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерських господарств, які перебувають на військовій службі.

Вона теж встановлює пільгу щодо звітування та сплати ЄСВ на період мобілізації. І тепер цю пільгу поширили не лише на тих, кого призвали на військову службу, а й на тих, хто уклав контракт із ЗСУ.

Які документи потрібні, щоб скористатися пільгою з ЄСВ:

— заява про звільнення від нарахування та сплати єдиного внеску за формою згідно з додатком 1 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449;

— копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, який підтверджує період мобілізації.

Після набрання чинності Законом №4505 подавати ці документи треба буде, лише якщо даних про військову службу немає в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Якщо такі особи не є роботодавцями, тобто платять ЄСВ лише за себе, вони звільняються на період мобілізації від виконання всіх обов’язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону №2464 (обчислювати, нараховувати та сплачувати ЄСВ, вести облік, подавати звітність, проходити перевірки тощо).

Підставою для звільнення з дати набрання чинності Законом №4505 теж є не заява та підтвердні документи, подані після демобілізації, а відомості, отримані податковим органом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) таких платників ЄСВ.

Утім, так само, після демобілізації, ФОПу варто перевірити, чи застосовували податківці цю пільгу, а якщо ні, то дізнатися чому. Найобережніші можуть все ж таки подати відповідну заяву та документи, які підтверджують дати мобілізації та демобілізації.

Якщо ж такі особи мають найманих працівників і на період військової служби уповноважують іншу особу на виплату працівникам зарплати та/або інших доходів, то така уповноважена особа має нарахувати й виплати зарплату, а також нарахувати відповідні суми ЄСВ.

А от звітність щодо ЄСВ (тобто об’єднану звітність) про працівників мусить подати вже сам ФОП протягом 150 к. д. з дня його демобілізації (звільнення з військової служби), без нарахування штрафних та фінансових санкцій, пені.

Для сплати ЄСВ за такою звітність надається 180 к. д. з дня демобілізації ФОПа. Санкції за несвоєчасну сплату також не застосовуватимуться.

Щодо ФОПів (інших самозайнятих осіб, а також членів фермерських господарств), які перебувають на військовій службі, зупиняються заходи впливу та стягнення, передбачені ст. 25 Закону №2464 (тобто стягненням сум недоїмки, пені та штрафів).

Якщо штрафи та пеня були нараховані за період перебування таких осіб на військовій службі (тобто до отримання податківцями відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів), то такі нарахування будуть скасовані.

А якщо санкції були нараховані за періоди до початку військової служби зазначених осіб, то вони звільняються від відповідальності за умови виконання обов’язків щодо подання звітності протягом 150 к. д. та/або щодо сплати ЄСВ протягом 180 к. д. з дня демобілізації (звільнення з військової служби), закінчення лікування (реабілітації).

У новій редакції викладено п. 9-18 розд. VIII Закону №2464. Всі його положення ідентичні до наведених вище положень п. 9-2, але стосуються резервістів. Тобто, якщо ФОП залучений до військової служби як резервіст, він також має право на всі наведені вище звільнення щодо ЄСВ і в такому самому порядку.

А якщо ФОП загинув?

До ПКУ внесли уточнення і щодо цього. Підпункт 2 п. 299.10 ПКУ доповнено нормою про те, що припинення підприємницької діяльності ФОПом у разі його смерті відбуватиметься з дати смерті.

Автор: Іваненко Олена

До змісту номеру