Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум та курс валют у 2026 — 2028 роках
! Усім
27 червня Уряд схвалив Бюджетну декларацію на 2026 — 2028 роки. Цей комплексний документ визначає головні параметри та орієнтири бюджетної політики на середньострокову перспективу.
Згідно з нею, прогнозується розмір:
1) прожитковий мінімум для працездатних осіб — 3 288 грн (2026 рік), 3 482 (2027 рік), 3 667 грн;
2) мінімальної заробітної плати:
— з 1 січня 2026 р. в розмірі 8 688 грн;
— з 1 січня 2027 р. в розмірі 9 374 грн;
— з 1 січня 2028 р. в розмірі 10 059 грн.
3) середній курс долара становитиме:
— у 2026 році — 44,7 гривень (44,8 гривень — на грудень);
— у 2027 році — 45,2 гривень (45,3 гривень — на грудень);
— у 2028 році — 45,6 гривень (45,8 гривень — на грудень).
Постанова КМУ від 27.06.2025 №774
чинна з 01.07.2025
Оновлено план-графік перевірок ДПС на 2025 рік
! Платникам податків
26 червня було оновлено розділ IV плану-графіка, який стосується юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ. З таких питань податківці планують провести 272 перевірки.
А вже наступного дня, 27 червня, було внесено зміни до розділів І та ІІ щодо документальних планових перевірок юросіб на 2025 рік. Згідно з ними буде проведено 3 615 перевірки юросіб (це на 123 більше, ніж у першочерговому варіанті плану).
За даними ДПСУ
Декларація з акцизного податку знову змінилася
! Платникам акцизного податку
Мінфін вніс зміни до:
— додатків 1 та 2 до форми декларації з акцизного податку. Переглянути зміни можна тут.
— Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку. Ознайомитися з ними можна за посиланням.
Таким чином додатки та Порядок приведено у відповідність до Закону від 04.12.2024 №4115-ІХ.
А саме у додатку 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу)»:
— у таблиці графу «Специфічні ставки акцизного податку» викладено в новій редакції;
— уточнено, що при реалізації тютюнових виробів для продукції, яка маркована марками акцизного податку, придбаними до 25 березня 2025 року, заповнюється графа 14.4, а графи 14.2, 14.3 — не заповнюються. Для обрахунку зазначається курс НБУ, який є більшим на дату реалізації товару або на дату придбання марок акцизного податку.
У додатку 2 «Розрахунок суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалорні ставки акцизного податку одночасно»:
— також викладено у новій редакції графу «Ставки акцизного податку, встановлені у пп. 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу»;
— у примітках уточнено, що при реалізації тютюнових виробів для продукції, яка маркована марками акцизного податку, придбаними до 25 березня 2025 року, заповнюється графа 13.4, а графи 13.2, 13.3 — не заповнюються. Для обрахунку зазначається курс Національного банку України, який є більшим на дату реалізації товару або на дату придбання марок акцизного податку.
Декларацію з акцизу за оновленою формою потрібно подавати за звітний період липень 2025 року в терміни не пізніше 20 серпня 2025 року.
Наказ Мінфіну від 05.06.2025 №291
набрав чинності з 28.06.2025
Оновлено форму статзвіту №1-послуги (квартальна) на 2026 рік
! Юрособам
З метою подальшого вдосконалення державного статистичного спостереження щодо економічних показників короткотермінової статистики нефінансових послуг і отримання повної, всебічної та об’єктивної статистичної інформації Держстат затвердив нову форму №1-послуги (квартальна) «Звіт про обсяги реалізованих послуг».
Нова форма вводиться в дію починаючи зі звіту за І квартал 2026 року. Відповідно граничний термін подання вперше нової форми — не пізніше 25 квітня 2026 року.
Нагадуємо, що подають цю форму юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб територіальному органу Держстату.
Усе про нові форми статистичної звітності на 2026 рік — зразки бланків, терміни їх подання, посилання на накази, та роз’яснення із заповнення — ви знайдете в актуальному довіднику від редакції «Дебет-Кредит».
Наказ Держстату від 27.06.2025 №107
Держпраці зможе приходити на перевірки з питань мобінгу
! Роботодавцям
30 червня Президент підписав Закон №4352-IX щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу щодо працівників під час дії воєнного стану.
Пропонується встановити, що у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю):
— за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону;
— з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.
1 липня його було опубліковано у «Голосі України». Тож з 1 жовтня почнуть діяти норми Закону.
Закон України від 15.04.2025 №4352-IX
набере чинності 01.10.2025
Військовим компенсують невикористані відпустки
! Військовослужбовцям
1 липня Президент підписав Закон №4470-IX «Про внесення змін до статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно зі змінами невикористані за час проходження військової служби дні щорічних основної та додаткової відпусток, а також інших видів відпусток, у тому числі додаткової соціальної відпустки, що не були надані військовослужбовцям в особливий період з моменту оголошення мобілізації, підлягають грошовій компенсації, яка виплачується у рік звільнення військовослужбовців зі служби.
Чи виплачуватимуть таку компенсацію роботодавці на місцях роботи мобілізованих працівників? Ні, адже у законі йдеться про відпустки військовослужбовців, тобто ті, право на які вони набули не через роботу, а через виконання свого громадського обов’язку — військової служби.
Йдеться про зміни тільки до Закону про соціальний і правовий захист військовослужбовців. До КЗпП та до Закону про відпустки зміни не вносяться, тому для роботодавців обов’язки щодо мобілізованих працівників не змінюються. Основне завдання — зберігання за такими працівниками робочого місця.
Закон України від 04.06.2025 №4470-IX
набере чинності через один місяць з дня,
наступного за днем його опублікування, крім пункту 2 цього розділу,
який набере чинності з дня опублікування цього Закону,
станом на 04.07.2025 офіційно не опублікований
Створено Раду з підтримки підприємництва
! Підприємцям
Президент В. Зеленський створив Раду з підтримки підприємництва і ліквідував п’ять дорадчих органів, що існували раніше. Головою новоствореного органу призначено очільника Офісу президента України Андрія Єрмака.
Основними завданнями Ради є:
1. Аналіз ефективності державної політики у сфері розвитку і підтримки підприємництва, узагальнення виявлених проблем та підготовка пропозицій щодо можливих шляхів їх вирішення.
2. Розроблення заходів щодо поліпшення умов здійснення підприємницької діяльності, стимулювання інвестиційної та інноваційної активності, захисту права власності і конкуренції відповідно до найкращих практик регулювання бізнес-середовища.
3. Опрацювання законодавчих ініціатив з питань підприємництва та інвестиційної діяльності, формування пропозицій щодо вдосконалення законодавства України у відповідних сферах, зокрема з урахуванням завдань із адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.
4. Сприяння зміцненню взаємодії між державними органами, органами місцевого самоврядування і суб’єктами підприємництва, громадськими об’єднаннями, що представляють їх інтереси, з метою ефективного розв’язання проблемних питань у веденні бізнесу, підтримки реалізації підприємницьких ініціатив.
Указ Президента від 27.06.2025 №421/2025
чинний з 01.07.2025
Мінфін запровадив єдину перевірку для заяв на компенсацію за зруйноване майно
! Отримувачам компенсації за зруйноване житло
Мінфін затвердив Методику верифікації інформації, наданої в заяві та доданих до неї документах особами, які звернулись за призначенням компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації / компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.
Методика визначає, як саме перевірятиметься інформація, подана громадянами в заявах та документах. Ці дані передаються Міністерству фінансів у електронному вигляді через Міністерство розвитку громад та територій з Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Перевірка (верифікація) відбуватиметься шляхом порівняння поданої заявником інформації з даними, які надають інші державні органи. Вся взаємодія здійснюватиметься через електронну систему «Трембіта».
Для перевірки будуть використовуватися автоматизовані системи, реєстри та бази даних, зокрема й ті, що містять інформацію з обмеженим доступом — перелік таких джерел наведено в самій Методиці.
Верифікації інформації, наданої в заяві, відбуватиметься у два етапи:
1) перевірка достовірності персональних даних отримувача (власника / співвласників) та представника отримувача;
2) перевірка достовірності інформації, наданої в заяві.
Наказ Мінфіну від 06.06.2025 №292
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 04.07.2025 не опублікований
Оновлено систему контролю за діяльністю банків у сфері готівкового обігу
! Банкам
Нацбанк уніс зміни до системи контролю за діяльністю банків у сфері готівкового обігу. Зокрема, регулятор уточнив та доповнив вимоги до організації та порядку проведення Національним банком планових і позапланових виїзних перевірок банків з питань готівкового обігу.
Йдеться про перевірки, спрямовані на забезпечення контролю за дотриманням банками вимог Національного банку до касової роботи, інкасації коштів та перевезення валютних цінностей, захисту приміщень банків.
Змінами Національний банк визначив:
— порядок публічного інформування про проведення перевірок банків;
— право та порядок створення під час перевірки необхідних для її проведення документів в паперовій та електронній формах, інформації у формі копій даних / частини даних відеоархіву із системи технологічного відеоконтролю;
— обов’язкові відомості для документів у паперовій формі, які складаються під час перевірки;
— вимоги щодо забезпечення інспекторам доступу до необхідної документації та всебічного сприяння у проведенні перевірки;
— розширення повноважень Національного банку стосовно проведення позапланових перевірок банків з питань готівкового обігу, зокрема з урахуванням підстав, пов’язаних із віднесенням банку до категорії проблемних, та потребою в перевірці виконання банком установлених Національним банком вимог та/або обмежень;
— процедуру повідомлення об’єкта перевірки про початок здійснення адміністративного провадження (у разі складання довідки про перевірку, у якій зафіксовані обставини, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком адміністративного акта щодо об’єкта перевірки);
— умови, за яких інспектори мають складати акт про недопуск та акт про перешкоджання в разі перешкоджання здійсненню перевірки.
Постанова НБУ від 13.06.2025 №62
чинна з 27.06.2025
Міндовкілля оновило форми заяв для лісових дозволів і сертифікатів
! Лісокористувачам та деревообробним підприємствам
Міндовкілля внесло зміни до свого наказу від 21.07.2023 №520. А саме викладено у новій редакції форми:
— заяви на анулювання спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка);
— заяви на видачу сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів;
— заяви про анулювання сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Наказ Міндовкілля від 17.06.2025 №1261
чинний з 27.06.2025
Затверджено Правила надання та отримання електронних комунікаційних послуг
! Постачальникам та отримувачам електронних комунікаційних послуг
Кабмін затвердив Правила надання та отримання електронних комунікаційних послуг. Ними регулюються відносини між постачальниками електронних комунікаційних послуг та кінцевими користувачами електронних комунікаційних послуг і визначено порядок надання та отримання електронних комунікаційних послуг.
Дія цих Правил не поширюється на відносини, зазначені у ч. 2 ст. 1 Закону «Про електронні комунікації».
Умовами надання та отримання послуг кінцевому користувачу є:
— укладення договору про надання послуг відповідно до цих Правил та інших актів законодавства;
— оплата замовленої кінцевим користувачем послуги, якщо інше не передбачено Законом «Про електронні комунікації» або договором про надання послуг.
Постанова КМУ від 25.06.2025 №761
набирає чинності через три місяці з дня її опублікування,
за винятком окремих положень, які набирають чинності через один рік з дня її опублікування,
станом на 04.07.2025 не опублікована
Затверджено Положення про сімейну (домашню) форму здобуття дошкільної освіти
! Педагогам і вихователям
МОН затвердило Положення про сімейну (домашню) форму здобуття дошкільної освіти.
Сімейна (домашня) форма здобуття дошкільної освіти — це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками для здобуття дошкільної освіти. Вона запроваджується з метою:
— забезпечення права дитини на здобуття дошкільної освіти з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів, здібностей і можливостей тощо;
— забезпечення для дитини доступності здобуття дошкільної освіти незалежно від стану її здоров’я, наявності особливих освітніх потреб або інших обставин;
— забезпечення права батьків безпосередньо організувати освітній процес для дитини.
Учасниками освітнього процесу за сімейною формою єбатьки, вихованці та інші залучені до освітнього процесу особи, у тому числі фізичні особи, які здійснюють педагогічну діяльність, на договірних засадах (за потреби).
Наказ МОН від 28.05.2025 №786
набирає чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 04.07.2025 не опублікований
Три нові критерії визначення підприємств важливими у сфері культури
! Підприємствам у сфері культури
Мінкультури затвердило зміни до Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки в сфері культури.
Перелік критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки в сфері культури, доповнено трьома критеріями:
1. підприємства, установи та організації, що здійснюють архівну та науково-дослідницьку діяльність з метою розвитку фільмофонду, відновлення, реставрування і збереження творів національної та світової кінематографічної спадщини, розповсюдження відповідної інформації;
2. підприємства, установи та організації, що провадять діяльність у сфері кінематографії і впродовж попереднього календарного року реалізували не менше 500 кінопоказів в не менш ніж 10 областях України;
3. підприємства, установи та організації, що провадять діяльність у сфері кінематографії, основною метою діяльності яких є забезпечення реалізації кінопроєктів (із англомовною звуковою доріжкою та/або титрами мовою країни, на території якої відбувається культурно-мистецький захід), що спрямовані популяризувати Україну в світі з метою відродження і розвитку національно-патріотичних та духовно-культурних традицій українського народу.
Наказ Мінкультури від 04.06.2025 №458
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 04.07.2025 не опублікований