Треба звернути увагу на те, що заборони зупинити дію трудового договору з працівником, який перебуває на лікарняному, немає. Але за визначенням призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією проти України, що унеможливлює виконання обов’язків обома сторонами трудових відносин, передбачених трудовим договором (ст. 13 Закону №2136). Тобто у разі виникнення спору роботодавцю (якщо він був ініціатором зупинення) треба буде довести, що такий факт мав місце і стосувався працівника, який на той момент і так не працював.
Стосовно лікарняних, то порядок їх розрахунку теж залежить від дати початку непрацездатності і періоду зупинення дії трудового договору.
Якщо лікарняний було відкрито після закінчення зупинення дії трудового договору.
Середньоденну заробітну плату для надання допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю обчислюють відповідно до норм Порядку №1266.
Пунктом 3 Порядку №1266 передбачено виключний перелік поважних причин, за яких невідпрацьовані календарні дні вилучають із розрахункового періоду під час обчислення середньої заробітної плати, серед яких — період призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Тобто під час розрахунку допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю із розрахункового періоду вилучають календарні дні призупинення дії трудового договору. Увага: період зупинення дії трудового договору не враховується до страхового стажу для лікарняних, тому що за цей період ЄСВ не сплачується.
Якщо лікарняний було відкрито до або під час зупинення дії трудового договору.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з передбачених цією статтею страхових випадків (п. 1 ст. 15 Закону №1105). Тож листок непрацездатності під час зупинення дії трудового договору оплаті не підлягає, бо не є компенсацією втрати заробітку, адже зарплата в цей період не нараховується.
Увага: частиною 3 ст. 13 Закону №2136 передбачено відшкодування гарантійних та компенсаційних виплат країною-агресором. Мінекономіки у роз’ясненні також зазначає, що агресор відшкодує і суму ЄСВ. Тому роботодавцю варто взяти до уваги відкритий е-лікарняний працівника та розрахувати суму лікарняних. І вже коли відбуватиметься відшкодування, провести працівникові відповідні виплати.