Останнім часом декларацію з податку на прибуток часто змінювали, і тепер діє форма, затверджена наказом Мінфіну від 20.02.2023 №101. Про ці останні зміни ми писали тут.
Першим звітним періодом, за який ми звітували вже за цією формою, було півріччя 2023 року — ми писали про це тут. Тепер, при звітуванні за три квартали, теж застосовуємо цю форму.
На вебпорталі ДПС у рубриці Електронна звітність/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр електронних форм податкових документів розміщені електронні форми Декларацій (зі змінами, внесеними Наказом №101) з додатками, які приймаються з 01.07.2023 за ідентифікаторами форм:
- J0100124 — для юросіб;
- F0100724 — для фізосіб;
- J0100924 — для інститутів спільного інвестування;
- J0100524 — для виробників сільгосппродукції за рік (річний податковий (звітний) період починається з 1 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року).
Увага! 31 липня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 07.06.2023 №302 «Про затвердження Змін до додатків до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», з урахуванням змін, унесених наказом Мінфіну від 28.06.2023 №353 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 7 червня 2023 року №302» (далі — наказ №302).
Наказом №302 затверджено зміни до додатків до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, пов’язані, зокрема, з реалізацією положень Закону України від 12 січня 2023 року №2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг».
Законом внесено зміни до Податкового кодексу України, які стосуються, зокрема, викладення у новій редакції абзацу другого підпункту 141.1.3 та абзацу другого підпункту 141.1.4 ПКУ, якими визначено різниці для коригування страховиком фінансового результату до оподаткування щодо:
- збільшення фінансового результату до оподаткування на додатну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за мінусом прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною НБУ (за мінусом прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах);
- зменшення фінансового результату до оподаткування на від’ємну різницю між приростом (убутком) сформованих у відповідному звітному періоді відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності страховими резервами, крім тих, що не впливають на формування фінансового результату до оподаткування страховика (за мінусом прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах), та приростом (убутком) відповідних резервів, розрахованих за методикою, визначеною НБУ (за мінусом прав вимоги до перестраховиків у страхових резервах).
З огляду на ці зміни викладено у новій редакції назви різниць у рядках 4.1.1 та 4.2.1 додатка РІ до рядка 03 РІ декларації.
Крім того, до показників та приміток додатків до декларації внесено зміни, які стосуються технічних уточнень, зокрема:
– примітку «8» додатка ТЦ до декларації уточнено в частині відображення показників сумарних значень граф 17 та 19 додатка ТЦ (суми коригування при продажу (придбанні) товарів (робіт, послуг) також у графі 3 рядків 37 та 38 додатка ДІЯ до Декларації;
– у додатку КІК до рядка 06.1 КІК декларації (далі — додаток КІК):
вилучено рядок із зазначенням звітних (податкових) періодів: І квартал, півріччя, три квартали, рік, бо податок на прибуток контрольованої іноземної компанії визначається за звітний (податковий) рік із поданням додатка КІК;
1) внесено зміни до рядка 06 додатка КІК у частині уточнення формули, що використовується для розрахунку цього показника;
2) уточнено примітки «1» та «2» у додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ декларації (далі — додаток ДІЯ) щодо відповідності показників, відображених у графах 3 рядків 37 та 38 додатка ДІЯ сумарним значенням граф 17 та 19 додатка ТЦ до декларації.
Положеннями пункту 46.6 ПКУ передбачено: якщо внаслідок зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, наступний за податковим періодом, у якому їх оприлюднено, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
З огляду на зазначене платники податку на прибуток матимуть змогу подати Декларацію за оновленою формою починаючи зі звітного (податкового) періоду — 2023 рік.