Чи може ОСББ безоплатно отримати котельню?
Статут ОСББ визначає, серед іншого, джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об’єднання (ст. 7 Закону про ОСББ1).
1 Закон України від 29.11.2001 №2866-ІІІ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Як правило, у статутах ОСББ серед переліку можливих джерел фінансування записують отримання добровільних майнових, зокрема грошових, внесків фізичних та юридичних осіб чи інші подібні формулювання. Тому рекомендуємо уточнити, чи є у статуті ОСББ дозвіл на отримання таких внесків.
Крім того, для отримання котельні може бути необхідним погодження загальних зборів ОСББ. Цей аспект також слід з’ясувати у статуті.
А бути вилученою з Реєстру неприбуткових організацій неприбуткова організація може, якщо порушує вимоги закону, який регулює її діяльність.
Таким чином, якщо у статуті ОСББ немає заборони на отримання подарованого майна і таке отримання оформлене згідно з вимогами статуту, на наш погляд, порушення Закону про ОСББ немає, а тому і підстав для втрати ОСББ неприбуткового статусу немає.
Бухгалтерський облік
Бухгалтерський облік безоплатно отриманого об’єкта ОЗ ми докладно розглянули в «ДК» №28/2019. Тут наведемо тільки бухгалтерські проведення:
— Д-т 103 К-т 424 — отримано котельню (за справедливою вартістю, тобто за ринковою вартістю — вартістю, за якою котельню можна продати на сторону);
— Д-т 23, 91, 92 тощо К-т 131 — нараховано амортизацію котельні;
— Д-т 424 К-т 745 — визнано дохід від безоплатного отримання пропорційно до нарахованої амортизації.
Податковий облік
Визнаний дохід від безоплатного отримання (Д‑т 424 К-т 745), на наш погляд, відображають у рядку 1.6 і 1.6.1 Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. У цих рядках показують отримання благодійної допомоги.
Амортизацію разом з іншими витратами фіксують у рядку 2.3 Звіту.