Для потреб оподаткування до дивідендів прирівнюються також суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в пп. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки» (пп. 14.1.49 ПКУ).
Про які цінні папери (корпоративні права) тут ідеться?
Дивимося відповідь на запитання 2 в розділі ІІ УПК від 20.08.2021 №480 (див. «ДК» №36/2021).
ДПС зазначає, що з огляду на контекст норми (в дужках після фрази «цінні папери» зазначаються «корпоративні права») під цінними паперами в абзаці 4 пп. 14.1.49 ПКУ потрібно розуміти ті цінні папери, які посвідчують корпоративні права, а не будь-які цінні папери. Отже, для потреб оподаткування дивідендів «цінними паперами» вважаються пайові цінні папери, визначені у ч. 7 ст. 8 Закону від 23.02.2006 №3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме: пайові цінні папери, які засвідчують участь власника таких цінних паперів (інвестора) у статутному капіталі та/або активах емітента (у тому числі активах, які перебувають в управлінні емітента) та надають власникові зазначених цінних паперів (інвестору) право на отримання частини прибутку (доходу), зокрема у вигляді дивідендів, та інші права, встановлені законодавством, а також проспектом цінних паперів або рішенням про емісію цінних паперів. До пайових цінних паперів належать:
— (а) акції;
— (б) інвестиційні сертифікати;
— (в) сертифікати фондів з управління нерухомістю;
— (г) акції корпоративного інвестиційного фонду.
А в наведеній у запитанні ситуації компанія придбала держоблігації США, а не пайові цінні папери, тому різниця, яка виникає між ціною договору і ціною «витягнутої руки», не належить до дивідендів.
Таким чином, з цієї різниці, на наш погляд, податок не доходи нерезидентів не стягується.