На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку (ст. 119 КЗпП).
Середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку №1001). Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше ніж два календарні місяці, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
1 Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 №100.
Згідно з ч. 1 ст. 32 КЗпП, переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або до іншої місцевості, навіть разом із підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у ст. 33 КЗпП, та в інших випадках, передбачених законодавством.
Отже, щоб перевести працівника, який перебуває в ТрО та який не поєднує роботу та службу, на іншу посаду в межах одного підприємства, потрібно отримати на те його згоду, що підтверджується підписом у наказі про ознайомлення. А отримати таку згоду в цьому випадку проблематично.
З огляду на вищезазначене розуміємо, що середній заробіток обчислюють один раз за попередні два місяці, що передують укладенню договору працівника з ТрО. Нараховуватимуть середній заробіток протягом усього часу виконання таким працівником державних або громадських обов’язків та дії документів, що підтверджують членство у добровольчому формуванні територіальної оборони. І ця середня зарплата є незмінною протягом усього строку контракту і не підлягає перерахунку, бо працівник, який перебуває в ТрО та який не поєднує роботу та службу, не був прийнятий чи переведений на цю посаду до підписання контракту.