Пунктом 3 ст. 25 Закону від 15.11.1996 р. №504/96-ВР «Про відпустки» передбачено надання відпустки без збереження заробітної плати матері або іншим особам, зазначеним у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, — тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш ніж до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо, зокрема, дитині встановлено категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А», — до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.
Таким чином, надавати працівникові відпустку без збереження зарплати роботодавець може на строк, зазначений у медичному висновку (довідці за формою №080/о) про те, що дитині встановлено категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» і вона не досягла 18 років. Форма довідки затверджена наказом МОЗ від 04.12.2001 р. №482.
Крім того, працівник має написати заяву про надання йому відпустки без збереження зарплати для догляду за дитиною з інвалідністю І групи підкатегорії А із зазначенням терміну. І вже на підставі заяви працівника та наданої довідки роботодавець видає відповідний наказ. Перервати таку відпустку та вийти на роботу працівник може в будь-який час.
Відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною до 18 років не відображають у додатку 5 об’єднаної звітності. Така відпустка знайде своє відображення лише в додатку 1 об’єднаної звітності в графі 13 «кількість календарних днів без збереження зарплати».