Право на лікарняний за договором ЦПХ
Особи, які працюють на умовах ЦПД, починаючи з 11.10.2017 р. мають право на матзабезпечення, якщо страховий випадок настав у працівника у період дії укладеного з ним договору.
Відповідно до ст. 30 Закону №11051, матзабезпечення та соцпослуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).
Тобто особи, які працюють на умовах ЦПД, також мають право на оплату лікарняного.
Нарахування лікарняних
Середньоденний дохід для розрахунку страхових виплат особам, які працюють за ЦПД, обчислюють відповідно до абз. 1 п. 2 та п. 3 Порядку №12662.
1 Закон України від 23.09.1999 р. №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
2 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. №1266.
Перші 5 днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець, а з шостого й далі — ФСС.
Середньоденну заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) обчислюють шляхом ділення нарахованого за розрахунковий період (12 календарних місяців) доходу, на який нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування — період виконання робіт (послуг) за ЦПД) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.
Об’єднана звітність із типом «Звітна» як «Довідкова»
При цьому розрахунок матзабезпечення для осіб, які працюють на умовах договору ЦПХ, провадять за місцем здійснення діяльності на умовах ЦПД, під час дії якого настав страховий випадок, після подання звітності з ЄСВ за місяці розрахункового періоду.
Тобто треба подати додатки 1 та 5 з типом «Звітний» як «Довідковий» об’єднаної звітності із позначкою у графі 035 (Д1) та 036 (Д5) «для призначення інших соціальних виплат». А потім або одночасно подати до Фонду заяву-розрахунок щодо особи, яка надавала послуги за ЦПД, під час дії якого настав страховий випадок.
Вплив робіт за ЦПХ на розрахунок лікарняних
Договори ЦПХ регламентуються ЦКУ. Так, ЦПД — це угода між сторонами: громадянином і організацією (підприємством тощо) на виконання першим певної роботи (про надання послуг), предметом якої є надання певного результату праці. Загальний зміст будь-якого цивільно-правового договору полягає в тому, що одна зі сторін зобов’язується виконати певний обсяг робіт (виконавець), а інша (замовник) — прийняти її і оплатити на умовах цього договору.
Відповідно, якщо робота або послуга надані в повному обсязі та у визначений договором строк, їх необхідно оплатити. Результат праці за ЦПД оформляють актом виконаних робіт (наданих послуг), на підставі якого проводять їх оплату.
Таким чином, якщо працівник, який працює за ЦПД, подав листок непрацездатності (або його засвідчену копію), що припадає на період дії цього договору, він має право на його оплату лише за умови втрати певної частини заробітку (доходу).
А якщо оплата послуг за договором була здійснена в повному обсязі у визначений договором строк, оплачувати лікарняний не можна, адже немає факту втраченого заробітку (доходу).