Скерування працівників на навчання за кордон: додаткове благо та ПДВ

Підприємство (школа) скеровує своїх працівників у відрядження на навчання за кордон на декілька днів. Чи вважається це додатковим благом для працівників зі сплатою ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Чи потрібно після сплати рахунку за навчання складати, реєструвати податкову накладну? Чи є ПДВ?

Додаткове благо

Відповідно до вимог пп. 14.1.47 ПКУ, додаткові блага — кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

У запитанні зазначено, що підприємство (школа) скеровує своїх працівників на навчання за кордон та оплачує його повну вартість нерезиденту, тож тут не уникнути ПДФО та ВЗ, бо оплата, здійснена іноземному навчальному закладу, не підпадає під пп. 165.1.21 ПКУ.

У цьому випадку вартість навчання відносять до доходу працівника у вигляді додаткового блага із застосуванням натурального коефіцієнта 1,219512 до суми ПДФО, до суми ВЗ коефіцієнт не застосовується. У додатку 4ДФ об’єднаної звітності суму доходу у вигляді оплати навчання відображають з ознакою доходу «126».

Нагадаємо, що витрати на навчання не входять до фонду оплати праці (пп. 3.10 та 3.24 Інструкції №51) та зазначені серед виплат, на які ЄСВ не нараховується (п. 9 і 11 розд. ІІ Переліку №11702), тому нараховувати ЄСВ на вартість навчання не потрібно.

1 Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5.

2 Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. №1170.

ПДВ та податкова накладна

Відповідно до пп. «б» п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Місцем постачання послуг є місце фактичного надання послуг у сфері культури, мистецтва, освіти, науки, спорту, розваг або інших подібних послуг, включаючи послуги організаторів діяльності в зазначених сферах та послуги, що надаються для влаштування платних виставок, конференцій, навчальних семінарів та інших подібних заходів (пп. 186.2.3 ПКУ).

Отже, не є об’єктом оподаткування ПДВ вартість оплаченого навчання, бо місце постачання послуг — поза межами України, тому й податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються. Відповідно не потрібно виписувати податкову накладну та реєструвати її в ЄРПН.

Доступ до повних текстів статей «Дебету-Кредиту» можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та паперового журналу. Якщо ви незнайомі з нашим ресурсом, оформіть ознайомчу передплату.

Оформити передплату

Автор:
Щербина Світлана
Теги:
Відрядження , Єдиний соціальний внесок , ПДВ , ПДФО , Навчання , Військовий збір