• Посилання скопійовано

Чи має мобілізований надати оригінал наказу про мобілізацію?

Чи потрібно мобілізованому працівникові (мобілізувався не за місцем проживання і роботи) надавати на підприємство оригінал наказу про мобілізацію? Чи можна передати через мобільні засоби зв’язку фотокопію для нарахування середньої зарплати? Який документ це регулює?

Указом №64/2022 з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні запроваджено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію. На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку (ст. 119 КЗпП).

Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону про мобілізацію, для одержання права на передбачені законодавством гарантії мобілізований працівник повинен надати роботодавцеві один із документів, що підтверджують його мобілізацію:

  • мобілізаційне розпорядження;
  • повістку керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Також Мінекономіки вважає, що підставою для збереження місця роботи, посади і середнього заробітку є сам факт прийняття працівника на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби (який підтверджується наданими власнику або уповноваженому ним органу відповідними довідками, витягами з наказів тощо) під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення. Докладніше див. у рубриці «Запитання і відповіді» цього номера «ДК», консультація «Оформлення мобілізованих працівників — зміни за Законом №2136».

І тут не має значення місце мобілізації: чи це буде місце проживання чи роботи, наразі це може бути й тимчасове місце реєстрації. Також працівник може самостійно звернутися до територіального центру комплектування та мобілізуватися.

Тобто наказ (витяг) про мобілізацію може і не надаватися. Наразі під час військового стану надаються здебільшого довідки, які є достатнім доказом того, що працівника мобілізовано. І так, вважаємо, для підтвердження факту мобілізації працівник може надіслати фото документа через месенджер чи електронну пошту для нарахування середньої зарплати. Про це писали і ми, про це навіть зазначало НАДС у своєму роз’ясненні про оформлення та надсилання кадрових документів під час війни.

Якщо працівник цього зробити не може або роботодавець не довіряє своєму працівникові, то роботодавець повинен звернутися (бо працівник такої можливості вже не має) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із запитом щодо надання інформації про працівника для забезпечення його встановленими законодавством гарантіями на час військового стану. До якого саме територіального центру комплектування потрібно звернутися, роботодавець зможе дізнатися з довідки, надісланої працівником в електронному вигляді. І вже за наявності отриманого документа оформити наказ про увільнення. При цьому середню зарплату однаково доведеться розрахувати та виплатити з дня фактичної мобілізації працівника.

Нормативна база

  • КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. №322-VIII.
  • Указ №64/2022 — Указ Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України від 24.02.2022 р. №2102-IX.
  • Закон про мобілізацію — Закон України від 21.10.1993 р. №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру