У компанії за ініціативою роботодавця збільшили зарплати всім працівникам: з 01.09.2020 р. до 15500 грн та з 01.01.2021 р. — до 16050 грн. У червні 2021 р. теж збільшили зарплати всім працівникам, окрім працівника, в якого зарплата залишається у розмірі 16050 грн. Чи є це порушенням з боку роботодавця?
Відповідно до ст. 5 Закону про оплату праці, організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на національному рівні; галузевих (міжгалузевих), територіальних угод; колективних договорів; трудових договорів; грантів.
Статтею 21 Закону про оплату праці визначено, що працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших, передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника.
Колективним договором, а якщо договір не укладався — актом роботодавця, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації — з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці (ст. 6 Закону про оплату праці).
Отже, якщо колдоговором (або іншим актом роботодавця) передбачено підвищення окладів (ставок) у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму протягом року чи у зв'язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати, то це потрібно робити шляхом підвищення посадових окладів усім працівникам.
Якщо такої вимоги немає, то підвищувати оклади роботодавець не зобов'язаний. Таким чином, підприємство самостійно вирішує з урахуванням власних фінансових можливостей та інших умов, коли підвищувати посадові оклади, на скільки, яким категоріям працівників тощо. Головне — виконати мінімальні державні гарантії, зокрема: з 1 січня 2021 року мінімальний розмір посадового окладу (тарифної ставки) у штатному розписі має бути встановлено у розмірі не менше ніж 2270,00 грн, а мінімальна зарплата, нарахована за повністю виконану місячну норму праці, — не менше ніж 6000 грн (з 1 грудня 2021 р. — 6500,00 грн).
У наведеному випадку роботодавець, виходячи з фінансових можливостей, підвищив оклади не всім працівникам — це його право і не є порушенням трудового законодавства, бо при цьому оклади є вищими за 6000 грн, тобто мінімальних гарантій дотримано.
Також наголосимо: щодо для працівників, яким підвищено оклад у червні 2021 р., змінився базовий місяць для нарахування індексації з січня 2021 р. на червень 2021 р. А працівникам, оклад яким не було підвищено, потрібно проводити індексацію доходів за Порядком №1078. Отже, для працівників, яким не підвищено оклад, базовий місяць для проведення індексації залишається січень 2021 р., тому у роботодавця щодо них залишається обов'язок щодо проведення індексації доходів з червня до жовтня включно та, можливо, у наступних місяців, якщо величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації, який установлюється в розмірі 103%.
Нормативна база
- Закон про оплату праці — Закон України від 24.03.1995 р. №108/95-ВР «Про оплату праці».
- Порядок №1078 — Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.
Світлана ЩЕРБИНА, «Дебет-Кредит»