• Посилання скопійовано

Як повідомляти про зупинення виробництва

Як ми вже писали («ДК» №22/2021), Мінекономіки Наказом №858 затвердило форму повідомлення про можливе зупинення (скорочення) виробництва. Для чого потрібна ця форма? Хто і куди її подає? Як заповнити цю форму? Відповіді на ці запитання та зразок заповнення форми — далі.

Подання повідомлення про можливе зупинення (скорочення) виробництва передбачене ст. 47 Закону про зайнятість. Так, у частині першій цієї статті зазначено, що про можливе зупинення (скорочення) виробництва роботодавець зобов'язаний повідомляти територіальний орган зайнятості письмово за формою та у строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

З цієї норми можна зробити кілька висновків.

Хто подає повідомлення про можливе зупинення (скорочення) виробництва?

Подають роботодавці незалежно від їх форми власності, організаційно-правової форми та підпорядкування, діяльність яких пов'язана з виробництвом продукції.

Тобто і юрособи, і ФОПи, які мають найманих працівників, є товаровиробниками (тих, хто надає послуги і виконує роботи, це не стосується) й очікують зупинення або скорочення свого виробництва.

Тут є і ще один нюанс. Річ у тім, що ст. 47 Закону про зайнятість має назву «Допомога по безробіттю». Тож подання такого повідомлення є запорукою того, що працівники цього роботодавця отримають таку допомогу.

При цьому слід врахувати, що:

— йдеться про допомогу по частковому безробіттю. Тобто це допомога тим працівникам, які зберігають своє робоче місце (не звільнилися під час скорочення або зупинення виробництва), проте втратили частину зарплати внаслідок цих подій;

— цю допомогу фінансує Фонд безробіття. Проте виплачується вона через роботодавця. Тож саме він має подбати про складання і подання всіх необхідних документів, зазначених у ст. 47 Закону про зайнятість та у Порядку №74;

не йдеться про «коронавірусну» допомогу по частковому безробіттю. Вона передбачена іншою статтею 47-1 Закону про зайнятість і надається за іншим порядком — Порядком надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, який затверджений постановою КМУ від 22.04.2020 р. №306.

Отже, під час «коронавірусного» карантину подавати це повідомлення, щоб отримати допомогу по частковому безробіттю, не треба. А ось коли карантин закінчиться (а наразі, нагадаємо, карантин триває щонайменше до 30 червня), нова форма стане у пригоді. Адже для того, аби отримати «звичайну» допомогу по частковому безробіттю, необхідно буде подати повідомлення про можливе зупинення (скорочення) виробництва.

Нагадаємо, що за ст. 47 Закону про зайнятість допомога по частковому безробіттю надається працівникам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції без припинення трудових відносин у разі, якщо:

— зупинення (скорочення) виробництва на підприємстві або в цеху, на дільниці (структурний підрозділ підприємства, в якому здійснюється виробництво певного виду продукції у межах такого підрозділу), що має невідворотний і тимчасовий характер, триває не менше ніж три місяці і не перевищує шести місяців, не залежить від працівників та роботодавця, охопило не менш як 20 відсотків кількості працівників підприємства або цеху, дільниці, в яких скорочення робочого часу становить 30 і більше відсотків на місяць;

— зупинення (скорочення) виробництва та тривалості робочого часу працівників є вимушеним:

— позаяк вичерпано всі можливі заходи запобігання йому, що підтверджується узгодженим рішенням роботодавця та виборного органу профспілкової організації, з якою укладено колективний договір, за результатами консультацій між ними;

— на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Допомога по частковому безробіттю не надається у разі, якщо:

1) зупинення (скорочення) виробництва має сезонний характер або виникає виключно з організаційно-виробничих причин;

2) є можливість працевлаштування (тимчасового переведення) працівників на період зупинення (скорочення) виробництва на інших дільницях, у цехах;

3) працівник:

— відмовився від працевлаштування (тимчасового переведення) на відповідну роботу на підприємстві з повним робочим днем (тижнем);

— працює на підприємстві за сумісництвом;

— проходить альтернативну (невійськову) службу.

Зверніть увагу!

Пунктом 6 Порядку №74 передбачено ще дві умови, за яких допомога не виплачується. Це коли працівник:

1) отримує оплату часу простою, а також у разі освоєння нового виробництва (продукції) відповідно до статті 113 КЗпП;

2) залучений до профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків, передбачених статтею 7-1 Закону №1533.

Куди подавати повідомлення?

Повідомлення про можливе зупинення (скорочення) виробництва роботодавець подає територіальному органу зайнятості за місцем провадження господарської діяльності:

— міським центрам зайнятості;

— районним центрам зайнятості;

— міськрайонним центрам зайнятості;

— філіям регіональних центрів зайнятості за місцем провадження їх господарської діяльності.

Коли подавати?

Подавати не пізніше дати початку зупинення (скорочення) виробництва.

Тобто можна подати і заздалегідь — це не заборонено, але тільки якщо ви впевнені, що зупинення (скорочення) буде, і зазначаєте у повідомленні, з якої дати. Якщо не впевнені, подати повідомлення можна й у день початку зупинення (скорочення) виробництва. Цей день варто зафіксувати внутрішнім наказом, в якому визначити (хоча б орієнтовно і тимчасово), на який термін встановлюється зупинення (скорочення) виробництва, хто з працівників у цей період працюватиме і в якому режимі, а хто — ні.

Адже саме ті, у кого зарплата зменшиться внаслідок зупинення (скорочення) виробництва, й отримають допомогу по частковому безробіттю. Звісно, якщо виконуються обов'язкові умови, які ми зазначили вище.

Як заповнювати форму повідомлення?

Як заповнювати форму, показано у зразку. Усі дані — умовні.

Зразок

Нормативна база

  • КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. №322-VIII.
  • Закон про зайнятість — Закон України від 05.07.2012 р. №5067-VI «Про зайнятість населення».
  • Закон №1533 — Закон України від 02.03.2000 р. №1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
  • Наказ №858 — Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 23.04.2021 р. №858 «Про затвердження форми повідомлення про можливе зупинення (скорочення) виробництва».
  • Порядок №74 — Порядок надання допомоги по частковому безробіттю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 р. №74.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру