• Посилання скопійовано

Вивчаємо нову декларацію з ПДВ

Наказом від 02.12.2020 р. №734 Мінфін оновив форми декларації з ПДВ, уточнюючого розрахунку до неї, а також вніс зміни до порядку заповнення звітності з ПДВ. Що принесли ці зміни та коли будемо звітувати з ПДВ за новими формами?

Зміни до ПКУ, внесені Законом №466, спричинили внесення змін і до форм звітності з ПДВ та порядків їх заповнення. У зв'язку з цим Мінфін Наказом №734 виклав у новій редакції дві форми податкової звітності з ПДВ:

декларації з ПДВ з додатками;

уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Увага!

Змін зазнала і форма розрахунку податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник ПДВ, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України. Проте насправді в цій формі лише слова «ініціали та прізвище» замінено словами «Власне ім'я ПРIЗВИЩЕ». Тому в цій статті цю форму не розглядаємо, а аналізуватимемо лише ті зміни, яких зазнала звітність з ПДВ для платників цього податку.

З якої дати застосовувати нові форми?

Наказ №734 набирає чинності з 1 числа місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування. Наказ було опубліковано в «Офіційному віснику» 02.02.2021 р. №8, тож зміни чинні з 1 березня 2021 року.

За правилом п. 46.6 ПКУ до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, наступний за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення. За цим правилом нова форма звітності ПДВ набирає чинності з 1 березня. Відповідно застосовувати її треба починаючи зі звітування за березень у квітні 2021 року.

Проте є два нюанси.

По-перше, податківці вже неодноразово всупереч нормам п. 46.6 ПКУ вимагали складати звітність за новою формою одразу ж після того, як вона набирає чинності. Аргументується це тим, що зміни надто важливі, щоб чекати хоча б місяць. На час підготовки цієї статті думка податківців ще не відома, тож відстежуємо її додатково.

По-друге, відповідно до п. 50.1 ПКУ уточнюючий розрахунок до декларації подають за тією формою, яка діє на час його подання. Отже, з 1 березня 2021 року набирає чинності нова форма уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ, за якою слід буде виправляти помилки. Але для того щоб це можна було зробити, ДПС повинна встигнути розробити нові шаблони звітності і розмістити їх в електронних сервісах до 1 березня.

Що змінилось у декларації з ПДВ?

Декларація з ПДВ тепер містить вісім додатків (раніше було дев'ять!):

— Д1 «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних / розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування»;

— Д2 «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду»;

— Д3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування»;

— Д4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника»;

— Д5 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю»;

— Д6 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях»;

— Д7 «Заява про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування»;

— ДС8 «Розрахунок податкових зобов'язань за операціями, визначеними в статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг».

Скорочення кількості додатків спричинено тим, що деякі таблиці з додатка 5 перенесені до додатка 1, а ті таблиці, що не перенесені, — скасовані взагалі. Тому графа декларації «код додатка» вже містить нові позначення додатків. Відповідно змінено й перелік додатків, наведений після основної частини декларації.

Також до декларації додано окремі рядки для коригування податкових зобов'язань, нарахованих відповідно до п. 198.5 та 199.1 ПКУ:

— рядок 4.1.1 для ставки ПДВ 20%;

— рядок 4.2.1 для ставки ПДВ 7%.

Розшифрування цих рядків наводиться у додатках Д1 та Д6 до декларації.

Що це означає: до 1 березня ПЗ, нараховані за п. 198.5 та/або 199.1 ПКУ (при використанні придбаних з ПДВ товарів/послуг, у неоподатковуваних або негосподарських операціях), відображаються разом. При цьому в рядку 4.1 декларації показують ті ПЗ, що виникли за ставкою 20%, а в рядку 4.2 — за ставкою 7%.

Починаючи з березня 2021 року коригування (тобто збільшення або зменшення) таких ПЗ треба буде відображати в окремих рядках: 4.1.1 для ставки 20% і 4.2.1 для ставки 7%. У загальному підсумку ПЗ за декларацією значення цих рядків враховуватиметься окремо (тобто у формулі в рядку 9 буде, зокрема, «4.1 + 4.1.1 (-/+) + 4.2 + 4.2.1 (-/+)»).

Для коригування обсягу неоподатковуваних операцій (тих, що не є об'єктом оподаткування, або звільнених від ПДВ) також додано окремий рядок 5.1.1. Але він не потребуватиме розшифрування в додатках до декларації.

Зверніть увагу!

У цих «коригуючих» рядках відображають як додатні, так і від'ємні коригування, відповідно, вони можуть мати додатне або від'ємне значення.

Також із декларації забрали позначку про перехід на місячний податковий період з поточного звітного (податкового) періоду, яку використовували квартальні платники ПДВ. Позаяк квартальний звітний період скасовано (Законом №466 змінено ст. 202 ПКУ), то і ця позначка вже не актуальна.

Iдентичні зміни відбулися й у формі УР — додано рядки 4.1.1, 4.1.2 та 5.1.1, змінено перелік додатків після основної частини УР.

Поєднання додатка Д1 та колишнього додатка Д5

Найістотнішою зміною, що стосується додатків до декларації з ПДВ, стало скасування розшифрування податкових зобов'язань з додатка Д5 та поєднання цього додатка з додатком Д1.

З березня 2021 р. розшифрування складу податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ, а також їх коригувань відображають у додатку Д1!

I при цьому слід звернути увагу на одну особливість: податкові зобов'язання за тими ПН та РК, які мають статус зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації, взагалі не розшифровують у додатках!

Тобто в таблиці 1 додатка Д1 платник податку зазначає лише розшифрування тих ПЗ, які він зазначив у декларації, але ПН/РК на них на момент подання декларації ще не зареєстрував. За умови що податкові накладні вже зареєстровані в ЄРПН, розшифрування податкових зобов'язань за такими ПН є зайвою інформацією.

Отже, додаток Д1 тепер має назву «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних / розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1)».

У додатку Д1 відображають:

податкові зобов'язання, включені до рядка 1 декларації, які містяться в незареєстрованих податкових накладних (таблиця 1.1). До цієї таблиці включають ПЗ тільки за тими ПН, які залишаються незареєстрованими на дату подання декларації. За загальним правилом п. 201.10 ПКУ, податкові накладні за звітний місяць мають бути зареєстровані до 15 числа наступного місяця. Строк подання декларації — 20 число. Якщо платник ПДВ не встиг вчасно зареєструвати всі свої податкові накладні, йому потрібно подивитися, які з них залишаються незареєстрованими саме на момент подання декларації, і саме їх включити до таблиці 1.1. Наприклад, платник відображає в декларації 10 ПН, з яких 7 зареєстровано вчасно до 15 числа, дві зареєстровано з порушенням строку 17 числа, а одна ПН так і залишається незареєстрованою на кінець дня 20 числа. Тоді ця одна ПН і потрапляє до таблиці 1.1 додатка Д1;

коригування податкових зобов'язань згідно зі ст. 192, п. 198.5 та 199.1, ст. 208 ПКУ на збільшення ПЗ з ПДВ, які не зареєстровані постачальником на дату подання декларації (таблиця 1.2). Таблиця 1.2 за формою та за принципом заповнення аналогічна до таблиці 1.1, різниця тільки в окремому відображенні коригувань ПЗ за ст. 192, п. 198.5, 199.1 та ст. 208 ПКУ (коригування ПН, складених на вартість послуг від нерезидентів);

розшифрування податкового кредиту з ПДВ, які раніше наводилися у колишньому додатку Д5 (таблиця 2.1). Форма та порядок заповнення цієї таблиці не змінилися, тож податківці порівнюватимуть податковий кредит платника ПДВ з податковими зобов'язаннями його постачальників, як і раніше;

коригування податкового кредиту згідно зі ст. 192 ПКУ (таблиця 2.2). Тут теж без змін.

Зверніть увагу!

Коригування податкових зобов'язань постачальника у бік зменшення тепер не відображатимуть у розшифруваннях. РК на зменшення податкових зобов'язань складаються постачальником та реєструються в ЄРПН покупцем. I тільки після реєстрації таких РК покупцем постачальник може зменшити свої податкові зобов'язання, включивши такі РК до своєї декларації. Незареєстровані РК на зменшення ПЗ постачальника взагалі не можуть бути відображені в його декларації, тому і в додатку Д1 місця їм не знайшлося.

Зміни в інших додатках до декларації з ПДВ

Одна зміна є у додатку Д4 «Заява на повернення сум бюджетного відшкодування»: з'явився новий реквізит для платників ПДВ, які заявили суму ПДВ до відшкодування, а потім змінилися реквізити їхнього банківського рахунку. Тепер такі платники можуть надати відомості щодо змінених реквізитів у додатку Д4, поданому у період зміни реквізитів. Це дасть змогу уникнути непорозумінь під час повернення суми бюджетного відшкодування у разі зміни поточного рахунку такого платника податку, зазначеного в раніше поданій ним заяві у додатку 4 до податкової декларації з ПДВ.

Якщо ж платника ПДВ на цей момент вже було вилучено з Реєстру платників ПДВ, він має право подати повідомлення у довільній формі щодо зміни банківського рахунку. Таке повідомлення подають в електронній формі з електронним підписом керівника і головного бухгалтера.

Зміни у Порядку заповнення податкової звітності з ПДВ

Разом із формами податкової звітності з ПДВ змінено й порядок її заповнення. Зміни мають формальний характер, принципи і загальний порядок складання звітності залишилися такими, як раніше.

По-перше, з Порядку №21 забрано всі згадки про квартальний звітний період, якого вже немає.

По-друге, весь текст Порядку №21 приведено у відповідність до нових форм податкової звітності.

I по-третє, варто звернути увагу на зміну до абзацу другого пункту 9 розділу III Порядку №21 — з нього вилучено слова «(у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації)». Ці слова раніше означали, що порожні додатки до декларації з ПДВ або УР не подавалися. Проте, на нашу думку, вилучення цих слів є суто формальним, і навряд чи податківці вимагатимуть подавати декларацію з усіма вісьмома додатками, навіть порожніми.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру