У «ДК» №1-2/2021 ми писали, що Законом №1019 внесено зміни до КУпАП та Закону №481 щодо посилення адміністративної відповідальності, встановлення заборони продажу електронних сигарет особам, які не досягли 18 років, нарівні з традиційними тютюновими виробами. Розгляньмо їх докладніше.
Усі нижченаведені зміни набрали чинності з 1 січня 2021 року, крім першої з них, а саме зміни визначення тютюнових виробів у ст. 1 Закону №481, яка набере чинності з 1 червня 2022 року.
Зміни у термінології Закону №481 та Закону №2899
У ст. 1 Закону №481 підкориговано визначення тютюнових виробів — до нього додано слово «нагрівання»: тютюнові вироби — сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання. Нагадуємо, що нове визначення почне застосовуватися з 1 червня 2022 року. Натомість визначення тютюнових виробів вилучено зі ст. 1 Закону №2899.
До ст. 1 Закону №481 додано визначення нових термінів: тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
У ст. 1 Закону №2899 додано визначення пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння — це пристрої, призначені для вдихання аерозолів (пари), що утворюються внаслідок нагрівання продуктів, що містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння.
Отже, нові визначення застосовуватимуть щодо всіх нормативних актів, де згадуються тютюнові вироби. Зокрема, це стосуватиметься й обмежень щодо продажу.
Обмеження щодо використання та продажу електронних сигарет
Обмеження щодо споживання тютюнових виробів, встановлені ст. 15-2 Закону №481, тепер поширюються і на використання електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
Крім цього, додатково заборонено споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових у місцях проведення спортивних змагань за участю дітей — раніше такої заборони не було.
Кого вважати дитиною
Дитина — особа віком до 18 років.
Абзац 8 статті 1 Закону від 18.01.2001 р. №2235-III «Про громадянство України»
Дитина
1. Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
2. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років.
Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Усі обмеження, що діяли до 1 січня 2021 року щодо продажу тютюнових виробів (ст. 15-3 Закону №481), тепер поширено й на продаж електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння. Також з 1 січня 2021 року заборонено продаж вищезазначеної продукції у місцях проведення спортивних змагань за участю дітей.
Зокрема, з 1 січня 2021 року заборонено реалізацію (продаж) електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18-річного віку, — зміни до ст. 13 Закону №2899.
Посилено відповідальність за порушення у сфері торгівлі алкоголем та тютюновими виробами
По-перше, до адміністративних правопорушень (порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами), передбачених ст. 156 КУпАП, додано порушення правил торгівлі електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння. Тепер вони кваліфікуються як адмінпорушення нарівні з порушенням правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, адмінвідповідальність за які була передбачена й раніше.
По-друге, збільшено штрафи за:
— порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі (абз. 3 ст. 156 КУпАП). Новий штраф за всі ці порушення становить від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це від 6800 до 13600 грн). Зверніть увагу: штраф накладається саме на працівника, а не на підприємство;
— торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, — новий розмір штрафу становить від 400 до 800 н. м. д. г. (від 6800 до 13600 грн) з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі. Ця санкція накладається на саме підприємство, що вчинило таке правопорушення;
— збільшено штраф при повторності порушень, вчинених підприємством (це дії, передбачені ч. 1 чи 3 ст. 156 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, — тепер новий розмір штрафу становить від від 800 до 1400 н. м. д. г. (від 13600 до 23800 грн) з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Нормативна база
- КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. №8073-X.
- Закон №481 — Закон України від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
- Закон №1019 — Закон України від 02.12.2020 р. №1019-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження обігу підакцизних товарів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та посилення контролю за продажем таких товарів».
- Закон №2899 — Закон України від 22.09.2005 р. №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»