Який ліміт обсягу суми касового чека у роздрібній торгівлі при розрахунках із фізособою?
Положення №1481 встановлює певні вимоги до організації готівкових розрахунків. Готівкові розрахунки — платежі готівкою СГ і фізосіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (пп. 5 п. 3 розділу I Положення №148).
Фізособи мають право здійснювати розрахунки готівкою із СГ протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами — у розмірі до 50000 грн включно. Платежі на суму, що перевищує 50000 грн, проводяться через банки або небанківські установи шляхом переказу коштів із поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку (п. 7 розділу II Положення №148).
Закон про РРО встановлює, що при здійсненні розрахункових операцій (прийманні від покупця готівкових коштів, платіжних карток за місцем реалізації товарів) продавець зобов'язаний проводити розрахункові операції на повну суму купівлі через зареєстрований РРО або через ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, та надавати особі, яка отримує товар, розрахунковий документ — касовий чек.
Форму і зміст розрахункового документа (електронного розрахункового документа) встановлено Положенням №132. Фіскальний чек має містити обов'язкові реквізити, зазначені у п. 2 розділу II Положення №13. Серед обов'язкових реквізитів:
— рядок 18 — це позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо), сума коштів за цією формою оплати та валюта операції. Відповідно до кількості різних форм оплати рядок чека повторюється. У разі оплати лише в готівковій формі дозволяється не друкувати цей рядок;
— рядок 19 — це загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА» або «УСЬОГО»;
— рядок 23, сума до сплати.
1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 29.12.2017 р. №148.
2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. №13.
Отже, ліміт суми касового чека у роздрібній торгівлі при розрахунках із фізособою залежить від форми оплати.
Якщо фізособа здійснює готівковий розрахунок, то слід звернути увагу на обмеження протягом одного дня за одним чи кількома касовими чеками. Сума розрахунку з фізособою не може бути більшою за 50000 грн. I хоча касовий чек не містить персоніфікованих даних, передбачається, що він оформлений на одну конкретну фізособу (і мова не йде про колективну купівлю).
За перевищення граничної суми готівкових розрахунків до посадових осіб юрособи (до ФОПів), які приймають готівку, ст. 163-15 КУпАП передбачено адмінштраф від 1700 до 3400 грн (від 100 до 200 н. м. д. г.). Така сама дія, вчинена особою, яку протягом року було піддано адмінстягненню за таке саме порушення, тягне за собою накладення штрафу від 500 до 1000 н. м. д. г. А відповідальності фізосіб-покупців за перевищення граничних сум розрахунків готівкою чинним законодавством не передбачено.
У разі здійснення фізособою розрахунків у безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) обмежень щодо ліміту суми розрахунку у касовому чеку немає.
Тож ліміт суми касового чека в роздрібній торгівлі при розрахунках із фізособою залежить від способу розрахунку.
Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»