• Посилання скопійовано

РРО у ФОПа-«єдинника» у 2020 році

Пункт 296.10 ПКУ вже не визначає, як застосовувати РРО в разі перевищення ФОПом обсягу річного доходу в 1 млн грн. Як бути в разі перевищення суми в 1 млн грн у 2020 році?

Згідно з п. 296.10 ПКУ, реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.

Водночас пунктом 61 підрозділу 10 розділу XX ПКУ визначено, що до 1 січня 2021 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої — четвертої групи (фізичними особами — підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн, крім тих, які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

З 1 січня 2021 року до 1 квітня 2021 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої — четвертої групи (фізичними особами — підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

  • реалізацію товарів (надання послуг) через Iнтернет;
  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
  • роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
  • діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону про РРО;
  • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
  • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
  • реалізацію текстилю (крім реалізації за готівку на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

У разі перевищення платником єдиного податку другої — четвертої групи (фізичною особою — підприємцем) у календарному році обсягу доходу 1 млн грн застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

Отже, застосування РРО є обов'язковим для всіх фізичних осіб — підприємців на спрощеній системі оподаткування (окрім першої групи) з 1 квітня 2021 року (у разі здійснення ними розрахункових операцій). До цієї дати фізособа-підприємець (II — IV групи єдиного податку) має застосовувати РРО у разі перевищення в календарному році обсягу доходу 1 млн грн.

Водночас ФОПи з урахуванням обмежень за видами діяльності, які зазначені вище, мають застосовувати РРО з 1 січня 2021 року незалежно від обсягу доходу.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру