• Посилання скопійовано

Оплата перших 5 днів самоізоляції

Одна з популярних нині тем — оплата лікарняних особам, які перебували на самоізоляції або навіть хворіли під час карантину (як за кошти підприємства, так і коштом ФСС).

Допомога з тимчасової непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), на період перебування у закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій (ст. 22 Закону №11051).

Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності не залежить від страхового стажу і виплачується особам, які перебувають у закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, у розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу, за винятком медичних працівників, для яких розмір допомоги становить 100% середньої заробітної плати (доходу) (ч. 2 ст. 24 Закону №1105).

Відповідно до ст. 31 Закону №1105, підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Тобто довідка, надана у зв'язку із самоізоляцією під медичним наглядом, не оплачується. Щоб отримати лікарняні, таку довідку слід буде обміняти на листок непрацездатності з діагнозом «ізоляція від COVID-19-11».

Щодо внесених змін до Iнструкції №455

Нагадаємо, що МОЗ наказом від 27.04.2020 р. №963 вніс зміни до Iнструкції №4552, зокрема щодо можливості дистанційного відкриття лікарняного листка. Цей наказ набрав чинності з 15 травня.

Внесеними змінами передбачено, що на період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій в Україні, листки непрацездатності може відкривати лікар, що надає первинну медичну допомогу, на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв'язку або інтернет-телефонії з обов'язковим відповідним записом у медичній карті амбулаторного хворого.

Наказом №963 встановлюється і порядок видачі лікарняних листків особам, що перебувають на самоізоляції та обсервації.

Так, на період перебування застрахованої особи в самоізоляції, обсервації, в тимчасових закладах охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталях), у закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до Постанови №2113, крім хворих осіб, листок непрацездатності видається лікуючим лікарем на строк, визначений законодавством та галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я.

1 Закон України від 23.09.99 р. №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

2 Iнструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. №455.

3 Постанова КМУ від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Як оплачуються лікарняні?

Фахівці Мінсоцполітики в листі від 15.05.2020 р. №5183/0/290-20 (див. «ДК» №25-26/2020) чітко наголосили на спільному та відмінному для оплати звичайного лікарняного та «коронавірусного».

Відмінним є принцип застосування відсотків залежно від страхового стажу для розрахунку розміру допомоги з тимчасової непрацездатності (див. таблицю).

Таблиця

Відмінність звичайного лікарняного від «коронавірусного»

Звичайний
«Коронавірусний»
50% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років; 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу
60% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж від 3 до 5 років;
70% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;
100% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років;
100% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»; донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів»; особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу. 100% медичним працівникам

А зі спільного те, що оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця за Порядком №4401. Окремого порядку для оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок перебування у закладах охорони здоров'я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій за рахунок коштів роботодавця Законом №1105 не передбачено.

1 Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 р. №440.

Отже, на думку фахівців Мінсоцполітики, при визначенні розміру оплати днів тимчасової непрацездатності внаслідок перебування у закладах охорони здоров'я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, слід застосовувати норми частини другої статті 24 Закону №1105.

Тобто за весь період перебування працівника на «коронавірусному» лікарняному і за рахунок роботодавця, і за рахунок ФСС оплата провадитиметься в розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу або ж якщо захворів медичний працівник — в розмірі 100% незалежно від страхового стажу.

Насамкінець хочемо звернути увагу на роз'яснення ФСС, надане на сторінці Фонду у Фейсбуці: якщо у вас є звичайні та «коронавірусні» листки непрацездатності, щоб отримати їх оплату від Фонду, треба подавати заяви-розрахунки по кожному такому типу окремо. Щоправда, Порядком №12 не встановлено правил щодо подання окремої заяви-розрахунку, тож на чому грунтується ФСС у роз'ясненні, наразі не відомо.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру