• Посилання скопійовано

Зміни за Законом №466 щодо оподаткування ПДВ

Закон №466 не оминув і розділу ПКУ, що стосується податку на додану вартість. Зміни зачепили майже всі аспекти цього податку, і їх доволі багато.

Зміни порядку реєстрації/перереєстрації платником ПДВ

У суб'єктів господарювання, які щойно планують свою реєстрацію, з'явилася можливість зареєструватися платником ПДВ (у добровільному порядку) під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації ФОП.

Тобто можна буде не подавати окремої заяви про реєстрацію платником ПДВ до контролюючого органу після держреєстрації, а зазначити про таке бажання у відповідній заяві про державну реєстрацію, яку з 01.06.2020 р. було оновлено наказом Мін'юсту від 19.05.2020 р. №1716/5.

Перебіг триденного строку її розгляду контролюючими органами розпочинається з дати її надходження до контролюючого органу. Правила, порядок та строки розгляду є такими самими, як і для реєстраційних заяв, поданих вже після здійснення держреєстрації.

Крім того, змінилися строки подання заяви про реєстрацію платником ПДВ для вже діючих СГ. Вони скоротилися і стали однаковими як для осіб, що реєструються добровільно або у зв'язку з перевищенням обсягу оподатковуваних поставок, який потребує реєстрації платником ПДВ, так і для осіб, які переходять на сплату ЄП за ставкою, що передбачає сплату ПДВ. Цей строк становить 10 к. д. до початку податкового періоду, в якому такі особи вважатимуться платниками ПДВ (досі це було 20 і 15 к. д. відповідно).

Крім того, подати до контролюючого органу заяву про реєстрацію особи як платника ПДВ можна буде лише засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Тобто особисте подання такої заяви вже не передбачено!

Також зміни стосуються перереєстрації суб'єктів господарювання, що є платниками ПДВ. Відтепер перереєстрацію у зв'язку зі зміною найменування (крім перетворення ) (прізвища, імені та по батькові) платника ПДВ контролюючий орган здійснює без подання заяви платником податку на підставі відомостей з ЄДР.

Перереєстрація у разі перетворення юрособи

У разі перетворення юрособи або зміни даних про платника податку, які стосуються податкового номера платника податку і не пов'язані з його ліквідацією або реорганізацією, перереєстрація здійснюється шляхом подання платником податку відповідної заяви протягом 10 р. д., наступних за днем, коли змінилися дані про платника податку або виникли інші підстави для перереєстрації.

Якщо особа, утворена шляхом перетворення, не подала у встановлений строк заяви для перереєстрації, її реєстрація платником податку анулюється.

Порядок анулювання реєстрації платником ПДВ

Крім реєстрації платником ПДВ, зміни стосуються і порядку анулювання такої реєстрації.

Зокрема, анулюється реєстрація контролюючим органом автоматично на підставі відповідних відомостей, отриманих згідно із Законом про держреєстрацію або за даними реєстру платників єдиного податку, якщо:

— стосовно особи, зареєстрованої платником податку в ЄДР, внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення) або підприємницької діяльності ФОП;

— або до реєстру платників ЄП внесено запис про застосування спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ.

Як і раніше, контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, зобов'язаний письмово повідомити таку особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.

Нові строки реєстрації зведених ПН за п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ

Для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п. 198.5 ПКУ та п. 199.1 ПКУ, встановлюється новий термін для реєстрації — протягом 20 к. д., наступних за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.

Нові види штрафів щодо нереєстрації ПН та РК

З 23 травня встановлено нові штрафи за невчасну реєстрацію в ЄРПН деяких ПН/РК, а саме:

— ПН/РК, складених на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування ПДВ;

— ПН, складених на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

— ПН, складених відповідно до п. 198.5 статті 198 ПКУ у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» — «г» цього пункту, та РК, складених до таких ПН;

— ПН, складених відповідно до ст. 199 ПКУ, та РК, складених до таких ПН;

— ПН, складених відповідно до абз. 11 (перевищення бази оподаткування над фактичною ціною).

За порушення граничного строку реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН на платника податку накладається штраф у розмірі 2% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше ніж 1020 грн (пп. 120-1.1 ПКУ).

Крім цього, відсутність реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН, якщо це порушення зазначено в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки ДПС, тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 грн (пп. 120-1.2 ПКУ).

Тобто під нові штрафи за невчасну реєстрацію в ЄРПН підпадають і ПН/РК, в яких не зазначаються суми ПДВ. У таких випадках штрафи нараховуються у відсотках до обсягу постачання, встановлених Законом №466.

Квартальний звітний період для «єдинників» скасовано

Для платників ЄП 23.05.2020 р. було скасовано можливість обирати квартальний період для звітування з ПДВ.

Для тих, хто щойно перейшов на ставку ЄП, яка передбачає сплату ПДВ, їх реєстрація платниками ПДВ діє з першого числа календарного місяця, в якому застосовуватиметься така ставка ЄП.

Останнім звітним періодом для платників податку, які подавали звітність з ПДВ щоквартально, буде II квартал 2020 року. Починаючи з податкової звітності за липень 2020 року всі без винятку платники податку, в тому числі і ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, мають подавати податкову декларацію щомісячно (підкатегорія 101.23 ЗIР).

Зміни до порядку розрахунку суми ліміту для реєстрації ПН/РК

Під час розрахунку показника ∑ ПопРах з 23.05.2020 р. враховуватиметься сума коштів, вилучених та зарахованих контролюючим органом (відповідно до ст. 95 ПКУ) в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ за задекларованими до сплати податковими зобов'язаннями за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначеними платником податків у декларації з ПДВ або уточнюючому розрахунку.

Відповідно до пп. 200.4-1 ПКУ доповнюється новим підпунктом «ґ». За ним на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти, вилучені контролюючим органом відповідно до ст. 95 ПКУ в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ за задекларованими до сплати податковими зобов'язаннями за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначеними платником податків у декларації з ПДВ або уточнюючому розрахунку.

Також передбачається право на збереження суми реєстраційного ліміту в разі скасування рішення податкового органу про анулювання реєстрації платника ПДВ. Так, у разі внесення за рішенням контролюючого органу або рішенням суду, яке набрало законної сили, до реєстру платників ПДВ змін щодо скасування (відміни) анулювання реєстрації платника ПДВ сума ∑ Накл такого платника підлягає перерахунку за звітний (податковий) період, в якому відбулося анулювання реєстрації платника податку, яке скасоване (відмінене).

Такий перерахунок здійснюється контролюючим органом протягом трьох робочих днів, наступних за днем внесення контролюючим органом до реєстру платників ПДВ змін щодо скасування анулювання реєстрації такого платника, крім випадків, коли на момент скасування рішення про анулювання реєстрації особа застосовує спрощену систему оподаткування, яка не передбачає сплату ПДВ, або повторна реєстрація (наступна за скасованою) платником податку такої особи є анульованою з підстав, передбачених п. 184.1 ПКУ.

Зміни у визначенні бази оподаткування ПДВ

Як і передбачалося законопроєктом №1210, перелік винятків, на які не поширюється обов'язок визначення бази оподаткування товарів (послуг) у розмірі не нижче від ціни придбання таких товарів (послуг), доповнився електричною енергією. За такою операцією база оподаткування не може бути нижчою за ціну, яка склалася на ринку електричної енергії.

Також у Законі №466 передбачено, що до складу договірної (контрактної) вартості додатково не включатиметься відшкодування шкоди (крім упущеної вигоди).

Змінюється і підхід до визначення бази оподаткування при експорті товарів, проте не так, як було запропоновано законопроєктом №1210. Згідно з доповненням п. 189.17 ПКУ базою оподаткування для операцій з вивезення товарів за межі митної території України є договірна (контрактна) вартість таких товарів, зазначена в митній декларації, оформленій відповідно до вимог МКУ.

Касовий метод для субпідрядників

До абз. 4 п. 187 ПКУ з 23.05.2020 р. внесено уточнення щодо можливості застосування касового методу визначення дати ПЗ з ПДВ (за датою оплати) за операціями з виконання підрядних будівельних робіт як підрядниками, так і субпідрядниками.

I позаяк раніше цей абзац не містив уточнення щодо можливості застосування касового методу як підрядниками, так і субпідрядниками, то податківці (зокрема, в IПК від 01.02.2018 р. №408/6/99-99-15-03-02-15/IПК, див. «ДК» №8/2018) наполягали, що таке право мають лише суб'єкти господарювання, які безпосередньо укладають договір будівельного підряду із замовником (а залучені підрядником особи визнають ПЗ з ПДВ у звичайному порядку за правилом першої події).

Зміни в оподаткуванні окремих операцій

Як і передбачалося законопроєктом №1210, операції з передачі майна (конфіскованого майна, знахідок, майна, визнаного безхазяйним, скарбів, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання (у тому числі майна, визначеного у ст. 184 МКУ)), що відповідно до пп. 197.1.26 ПКУ були визнані як звільнені від оподаткування ПДВ, вилучені з переліку звільнених і перенесені до переліку тих, які не є об'єктом оподаткування (пп. 196.1.20 ПКУ).

Встановлюється додаткова умова для звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг із фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт — тільки за умови, що такі послуги/роботи постачаються особою, яка безпосередньо отримує оплату їх вартості (пп. 197.1.22 ПКУ).

Звільнення операцій, передбачених пп. 197.1.23 ПКУ (передача приладів, обладнання, матеріалів вищим навчальним закладам або науковим організаціям), поширюватиметься на всі вищі навчальні заклади незалежно від рівня акредитації.

Звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України племінних чистопородних тварин, племінних (генетичних) ресурсів (УКТ ЗЕД 0101 10 10 00, 0102 10 10 00, 0102 10 30 00, 0103 10 00 00, 0104 10 10 00, 0511 10 00 00, 0511 99 85 10) тепер передбачається для всіх сільськогосподарських товаровиробників.

Також у порядку, встановленому абз. 1 п. 197.2 ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів/послуг на митній території України, передбачених для надання гуманітарної допомоги в Україні дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав і представництвами міжнародних організацій в Україні згідно з нормами Закону «Про гуманітарну допомогу».

Податковий кредит при імпорті і касовому методі

Якщо раніше податківці, користуючись «невизначеним становищем» тимчасової (додаткової) митної Декларації, наполягали, що права на ПК у імпортера за нею не виникає (хоча суд і не підтримував такої позиції), то згідно із внесеними Законом №466 змінами, зокрема до п. 198.6 ПКУ, сподіваємось, такої проблеми вже не виникне.

З 23.05.2020 р. згідно з п. 198.6 ПКУ не відносять до ПК суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких ПН чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ПКУ.

Тим часом п. 198.6 ПКУ доповнюється і новим абзацом, що стосується покупців/отримувачів, які визначають ПК з ПДВ за касовим методом. Платники ПДВ, які застосовують касовий метод (тобто ті, у кого ПЗ та ПК з ПДВ виникають на дату отримання/списання коштів), якщо оплату придбаних товарів/послуг здійснять більше ніж через 1095 календарних днів, отримують право на включення її до ПК з ПДВ у звітному періоді фактичної оплати, однак не пізніше ніж через 60 к. д. з дати такої оплати.

Зміни в перехідних та тимчасових положеннях

З 23.05.2020 р. скасовано п. 63 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ щодо тимчасового звільнення від оподаткування ПДВ операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту соєвих бобів (товарна позиція 1201 згідно з УКТ ЗЕД) та насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД), яке мало б діяти до 31 грудня 2021 року.

Також скасовано звільнення від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України товарів, зазначених у товарних підкатегоріях 8502 31 00 00, 8541 40 90 00, 8504 40 88 00 згідно з УКТ ЗЕД (тобто вітроенергетичних електрогенераторних установок, приладів напiвпровiдникових фоточутливих, пристроїв для заряджання акумуляторів, які відповідають таким кодам).

Нові пункти підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ

Підрозділ 2 поповнився новими пунктами 71 та 72, якими передбачено, що:

— тимчасово, до 31 грудня 2020 року, звільняються від оподаткування ПДВ вартість операції з безоплатної передачі у володіння і користування транспортних засобів товарних позицій 8702 та 8703 згідно з УКТ ЗЕД для осіб з інвалідністю, у тому числі дітей з інвалідністю, та інших пільгових категорій населення, визначених законодавством України, за переліком, затвердженим КМУ, а також транспортні засоби спеціального призначення (швидка медична допомога та для потреб центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, рятувальної справи, пожежної і техногенної безпеки). У разі порушення цільового використання таких транспортних засобів або їх відчуження на митній території України платник податків зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму ПДВ, що мала бути сплачена в момент безоплатної передачі таких транспортних засобів, а також сплатити пеню відповідно до закону;

— у період з 1 січня 2016 року до 1 лютого 2020 року до операцій з постачання товарів/послуг на митній території України, передбачених для гуманітарної допомоги, наданої в Україні дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав і представництвами міжнародних організацій в Україні згідно із Законом «Про гуманітарну допомогу», застосовується порядок звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений п. 197.2 ПКУ.

Але таке звільнення і далі діє для операцій з ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що зазначені у товарній підкатегорії 8703 90 10 10 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні) до 31 грудня 2022 року.

До 1 січня 2020 року продовжується дія п. 65 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ щодо надання «безштрафної» розстрочки на сплату ПДВ при ввезені на територію України певного обладнання та комплектуючих. Крім того, цей пункт доповнюється новими кодами УКТ ЗЕД: 8517 61 00 00, 8517 62 00 00, 8517 70 90 00, 8517 70 19 90, 8507 20 80 90, 8471 41 00 00, 8471 49 00 00, 8471 70 50 00, 8504 40 30 00.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру