• Посилання скопійовано

«Сплячі» ФОПи, або як не платити ЄСВ

У разі відсутності прибутку самозайняті особи (ФОПи, фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, члени фермерського господарства), які перебувають на загальній системі оподаткування, зможуть не сплачувати за себе ЄСВ.

Другого червня офіційно опубліковано Закон від 13.05.2020 р. №592-IX. Він набере чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з 03.06.2020 р.

«Сплячі» ФОПи та решта «загальників» — настав ваш час!

Старі борги списуємо

Зрозуміло, що ФОПи та фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, але насправді такої діяльності не здійснювали і прибутків не мали, накопичили великі борги з ЄСВ. I ось чи не вперше держава пішла їм назустріч!

Та спочатку слід визначити з дату, коли почнеться процедура списання.

Закон №592 прив'язує цю процедуру до дати набрання чинності Законом. Але з цим, як ми наголошували вище, не все так просто.

Як зазначено в Перехідних положеннях, взагалі Закон набирає чинності з 1 січня 2021 р., крім п. 5 цього Закону, який працює з 03.06.2020 р. Проте саме цей пункт і встановлює, зокрема, процедуру списання. То на яку ж дату орієнтуватися?

Дивно, але навіть у свіжій консультації (категорія 201.08) ЗIР «Який порядок списання сум недоїмки, нарахованих Платникам ЄСВ, а також штрафів и пені, нарахованих на такі суми, згідно з нормами ЗУ від 13 травня 2020 року №592?», чіткої дати початку процедури списання не наводиться.

Тому надалі ми даємо хронометраж, спираючись на дату 03.06.2020 р. і залишаючи за собою право внести зміни, якщо з'являться протилежні роз'яснення від податківців.

А «загальникам» радимо не поспішати: адже якщо тепер подати заяву про припинення діяльності, а податківці вирішать, що процедура почнеться з 1 січня, то вже нічого не виправиш і ЄСВ доведеться сплатити. Сподіваємось, конкретніші роз'яснення від ДПСУ з'являться найближчим часом. Ми за цим уважно стежимо, і щойно вони будуть, обов'язково повідомимо!

Увага!

Підлягають списанню не сплачені станом на 03.06.2020 р. суми недоїмки, нараховані ФОПам на загальній системі оподаткування та фізособам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, якщо такі платники не отримали доходу (прибутку) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО.

ФОПи-«єдинники» такою «акцією» скористатися не зможуть.

Що треба зробити, щоб списати борги?

1. Закритися в період з 03.06.2020 р. до 31.08.2020 р.

ФОПи подають заяву про припинення підприємницької діяльності держреєстратору.

Фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, подають заяву про зняття з обліку до ДПI за місцем обліку.

2. Відзвітувати з ЄСВ

Якщо ви так міцно «спали», що навіть не подавали звітності з ЄСВ, — саме тепер час виправити це порушення. Принаймні за періоди 2017 — 2020 рр.: подання такої звітності ДПС — обов'язкова умова для списання недоплат за ці періоди.

Проте за наведених умов штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, не застосовуються. Тобто за подання звітів з ЄСВ із запізненням — не штрафуватимуть!

Якщо ж усю звітність за 2017 — 2020 рр. було подано, заново подавати її не треба.

I не забувайте про «ліквідаційний» Звіт з ЄСВ! Його подають до органу ДПС:

— ФОПи — протягом 30 к. д. з дня проведення держреєстрації припинення підприємницької діяльності;

— фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, — протягом 30 к. д. з дня подання заяви до органу ДПС про зняття з обліку платника єдиного внеску.

Після виконання двох зазначених умов податківці проводять камеральну перевірку (маючи на це 15 р. д.) і приймають рішення, списувати борги чи ні.

Коли ДПС може відмовити у списанні боргів з ЄСВ:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому Законом про ЄСВ. Якщо вони були сплачені частково, то податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

А ось якщо доходу (прибутку) ви не мали, проте єдиний соціальний внесок справно платили (можливо, і за допомогою суду, але платили), — вже нічого не вдієш. Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

Залишається втішатися лише наявністю страхового стажу. Адже ті, хто ЄСВ за себе не платив (і за нього не платили, наприклад, роботодавці), страхового стажу за ці роки не матимуть.

Якщо немає прибутку, немає і ЄСВ

З 1 січня 2021 року самозайняті особи (ФОПи, фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, члени фермерського господарства), які перебувають на загальній системі оподаткування, зможуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.

Тобто якщо платник не отримав доходу (прибутку) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. I сума ЄСВ не може бути менша за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, якщо у певному місяці (або навіть році) самозайнята особа не мала чистого доходу, що оподатковуєтьсяо ПДФО та ВЗ, вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не платити ЄСВ за такий період.

Проте слід пам'ятати правило: немає сплати єдиного соціального внеску — немає і страхового стажу за цей період!

Якщо фізособа пропала в зоні АТО

Ці зміни з 03.06.2020 р. стосуються фізичних осіб — платників ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями:

— ФОПів (як «загальників», так і «єдинників»);

— фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність (а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або осіб, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності);

— членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;

— фізосіб, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Йдеться про ситуацію, коли вони мають проблеми зі сплатою ЄСВ через незаконне позбавлення волі в районах проведення АТО та/або ООС та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Отже, якщо такі проблеми виникли:

1) фізособа (із вищезазначених категорій) звільняється від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ. А це і подання звітності, і сплата ЄСВ;

2) звільнення від обов'язків передбачено на весь період незаконного позбавлення волі. Але цей факт підтверджується даними державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України;

3) якщо після незаконного позбавлення волі фізособа лікується (проходить реабілітацію), то звільнення від обов'язків поширюватиметься і на цей період. Термін перебування на лікуванні (реабілітації) підтверджується відповідною довідкою (випискою) установи, в якій проводилося лікування (реабілітація) особи;

4) заяву можна подати протягом 90 днів після її звільнення або закінчення лікування (реабілітації). Найцікавіше, що, як передбачається, подати таку заяву може як сама фізособа, так і член її сім'ї. Проте докладного порядку подання такої заяви (та її форми) наразі немає. Можливо, він з'явиться пізніше.

Що ще зміниться з 01.01.2021 р.?

Пенсіонери й особи з інвалідністю, які не сплачують ЄСВ

Звільнятимуться від сплати ЄСВ за себе не лише ФОПи і члени фермерського господарства, а й фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, — якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю чи досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Проте насправді йдеться лише про тих фізосіб, які здійснюють незалежну профдіяльність і одночасно мають статус ФОП.

Новий вид застрахованої особи

З 1 січня 2021 р., якщо фізособа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, така фізособа обліковується ДПС як фізична особа — підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Отже, маємо новий вид застрахованої особи (й одночасно платника ЄСВ) — такий собі ФОП-«незалежник». I якщо такий ФОП-«незалежник» отримує пенсію або соцдопомогу, то він ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити — за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Звичайна фізособа, яка здійснює незалежну профдіяльність і не має статусу ФОП, такої пільги не матиме!

Самозайняті особи, які працюють, не платитимуть ЄСВ

Якщо ФОП (як «загальники», так і «єдинники») або фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, одночасно перебуватимуть у трудових відносинах, то вони зможуть не платити ЄСВ за себе.

Увага!

З 1 січня 2021 р. ФОП або фізособа, яка здійснює незалежну профдіяльність, які перебувають у трудових відносинах, мають право не платити ЄСВ за себе — за умови що їх роботодавець сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо роботодавець сплатив ЄСВ, але менше ніж мінімальний страховий внесок, то такі самозайняті особи єдиний соціальний внесок платитимуть. Проте менше, аніж зазвичай.

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі менше ніж мінімальний страховий внесок, бази нарахування, але не більше ніж максимальна величина бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. I сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Тобто в такому разі самозайнята особа зможе доплатити за себе лише різницю до мінімального страхового внеску (а може сплатити і більше, проте не більше ніж максимальний страховий внесок). Нагадаємо, що для мінімального ЄСВ базою нарахування є 1 мінімальна зарплата, а для максимального — від 15 мінімальних зарплат.

Податківці уважно стежитимуть

Щоб скористатися вищезазначеними пільгами, фізособам треба відповідати певним умовам. Ці умови перевірятимуть органи Державної податкової служби.

З 1 січня 2021 р. податковим органам з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати ЄСВ надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески.

Проте надаватиметься такий доступ у порядку, затвердженому Мінфіном, за погодженням із Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Тож на цей нормативний акт ми ще тільки чекаємо.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру