• Посилання скопійовано

Ресторан переходить на доставку їжі: чи змінювати КВЕД?

Запровадження карантину не зупиняє обслуговування клієнтів закладами громадського харчування, лише змінюється спосіб: їжа та напої продають із доставкою. Але для цього треба мати відповідні коди КВЕД (особливо «спрощенцям»!).

Нагадаємо, що Постановою №211 (див. «ДК» №12/2020) заборонено з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів. Зокрема, це стосується закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо).

Виняток встановлено для діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

Отже, ФОПам та юрособам доведеться терміново у найкоротші терміни переорієнтуватися на обслуговування споживачів поза закладами з доставкою їжі, напоїв на замовлення (на одну чи кілька осіб). Утім, для багатьох ресторацій, піцерій, інших закладів харчування це звична справа, яка здійснюється ось уже кілька років поспіль через власні вебсайти.

Але, перш ніж розпочинати такий новий для себе вид діяльності, слід знайти відповіді на запитання: які мають бути коди КВЕД для доставки готових страв на замовлення клієнтів, зроблені через вебсайти, за телефоном, через мобільні додатки з урахуванням додаткових продуктів, напоїв тощо? І має такі коди ваш заклад?

Коди КВЕД для доставки їжі чи напоїв

Зверніть увагу! Продаж їжі та напоїв у закладі громадського харчування (тобто у приміщенні певного кафе, ресторану тощо) розглядається як послуги. Вони належать до класу 56.10.

А ось доставка їжі та напоїв кінцевим споживачам розглядається вже як роздрібна торгівля. Тож і код КВЕД потрібен інший!

Який саме код КВЕД при цьому обрати, визначимо, аналізуючи відповідність чинних кодів КВЕД 2010 і тих, які діяли раніше, за старим КВЕД 2005.

Таблиця

КВЕД для роздрібної торгівлі онлайн готовими стравами та напоями

КВЕД 2010 КВЕД 2005
47.9 Роздрібна торгівля поза магазинами
47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет 52.61 Роздрібна торгівля, яка здійснюється фірмами посилкової торгівлі
Цей підклас включає:
— роздрібну торгівлю будь-якими видами товарів, яка здійснюється шляхом поштових
замовлень. Товари надсилають покупцеві, який вибирає їх з рекламних оголошень, каталогів, зразків або з інших видів реклами.
Цей підклас включає також:
— торгівлю по телефону чи за допомогою радіо, телебачення або через мережу Інтернет
52.63 Роздрібна торгівля поза магазинами, н. в. і. г.
Цей підклас включає:
— діяльність аукціонних торгових фірм;
— роздрібну торгівлю через мережу Інтернет;
— роздрібну торгівлю будь-якими видами товарів через торгові автомати;
— роздрібну торгівлю через комівояжерів, рознощиків тощо.
47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами 52.63 Роздрібна торгівля поза магазинами, н. в. і. г.
Цей підклас включає:
— діяльність аукціонних торгових фірм;
— роздрібну торгівлю через мережу Інтернет;
— роздрібну торгівлю будь-якими видами товарів через торгові автомати;
— роздрібну торгівлю через комівояжерів, рознощиків тощо.
56.2 Постачання готових страв
56.21 Постачання готових страв для подій 55.52 Послуги з постачання готової їжі
Цей підклас включає:
— діяльність постачальників готової їжі, яка готується спеціалізованими пунктами для споживання в інших місцях: для авіакомпаній, залізничного та водного транспорту, для пунктів «їжа на колесах», для банкетів та прийомів, весіль, прийомів гостей та інших свят
56.29 Постачання інших готових страв
(сюди же входять й послуги кейтерингу — послуги з надання харчування, засновані на договірних умовах зі споживачем протягом визначеного періоду часу)
55.51 Діяльність їдалень 
Цей підклас включає:
— продаж готової їжі і напоїв певному колу осіб, зазвичай, за зниженими цінами, їдальнями на підприємствах чи організаціях, при спортивних клубах, їдальнями та кухнями у середніх та вищих навчальних закладах, буфетами та їдальнями для особистого складу Збройних Сил тощо
55.52 Послуги з постачання готової їжі
Цей підклас включає:
— діяльність постачальників готової їжі, яка готується спеціалізованими пунктами для споживання в інших місцях: для авіакомпаній, залізничного та водного транспорту, для пунктів «їжа на колесах», для банкетів та прийомів, весіль, прийомів гостей та інших свят
56.3 Обслуговування напоями
56.30 Обслуговування напоями 55.40 Діяльність барів
Цей підклас включає:
— продаж напоїв, переважно, призначених для споживання на місці, іноді з показом розважальних програм: в тавернах, барах, нічних клубах, пивних барах тощо
Цей підклас не включає:
торгівлю напоями для споживання за межами закладу (див. 52);
— продаж через торгові автомати (див. 52.63);
— згадані вище види діяльності, які здійснюються під час надання місця для проживання (див. 55.10, 55.21, 55.22, 55.23).

Отже, серед наведених у таблиці КВЕД 2010, на нашу думку, цілком достатньо як мінімум обрати (або мати в наявності серед зазначених в ЄДР та у витягу з Реєстру платників єдиного податку) такі як:

  • 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет» (або 47.99 «Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами» — ці КВЕДи, незважаючи на незначну різницю за обсягом видів діяльності, на нашу думку, все ж можуть цілком замінити одне одного),
  • 56.29 «Постачання інших готових страв» (або 56.21 «Постачання готових страв», який також може цілком замінити 56.29).

Щодо коду КВЕД 56.30 «Обслуговування напоями», то попри поширену думку, що він є обов'язковим для обслуговування подій поза межами ресторацій, кафе, барів тощо, цей код, як можна побачити, має бути в ЄДР лише у разі приготування напоїв на місці споживання.

Крім того, як роз'яснюють черкаські податківці на своїй сторінці у Facebook, Законом №481 не передбачено здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у тому числі на розлив, за межами торговельних приміщень (будівель), зокрема на літніх торговельних майданчиках, та передавання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та РРО, зазначеними у додатку до ліцензії, в інше місце торгівлі, у тому числі на інші поверхи будівель.

Отже, продавати з доставкою напої можна лише у пляшках чи іншій тарі виробника.

А якщо такі напої є алкогольними, то на їх роздрібну торгівлю треба оформити ліцензію!

Увага, платники єдиного податку!

І юридичним особам, і ФОПам, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обов'язково треба подати заяву та доповнити коди КВЕД, бо податкові органи самостійно не вносять подібних змін до ЄДР, хоча й отримують відповідні відомості від держреєстратора.

Як оновити коди КВЕД?

У юросіб алгоритм дій має бути такий:

  1. скликати термінові позачергові загальні збори та проголосувати за зміни/доповнення кодів КВЕД (або скласти одноосібне рішення єдиним власником ЮО),
  2. завірити підписи протоколу/рішення у нотаріуса (у 2020 році відповідне рішення/протокол засновників ЮО викладається на спеціальному нотаріальному бланку),
  3. подати нотаріальний протокол державному реєстратору разом із реєстраційною заявою реєстраційної форми 3.

ФОПам достатньо подати лише реєстраційну заяву форми 11.

У зв'язку із запровадженням карантину з 12.03.2020 р. до 24.04.2020 р. державні органи працюють переважно у режимі онлайн (документи, у т. ч. для державної реєстрації, приймають дистанційно — поштою або через е-сервіси, видача — обмежена).

Що це означає? ФОПи та юрособи можуть подати реєстраційні заяви на зміну/доповнення кодів КВЕД через електронний сервіс Мін'юсту та Електронний кабінет ДПС. Або заповнити паперову форму відповідної заяви, засвідчити підпис нотаріально та надіслати заяву поштою державному реєстратору (разом із протоколом/рішенням), а заяву «єдинника» — до органу ДПС за місцем обліку.

Ще одним варіантом внесення змін до ЄДР є звернення до нотаріуса, який має право вчиняти реєстраційні дії. Такий нотаріус може одразу й підготувати всі необхідні документи для зміни/доповнення кодів КВЕД та вчинити реєстраційні дії щодо внесення нових кодів КВЕД до ЄДР.

Важливо! Після внесення змін не забудьте отримати нові витяги з ЄДР, а «спрощенці» — ще й з Реєстру платників ЄП.

Нормативна база

  • Закон №481 — Закон України від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
  • Постанова №211 — Постанова КМУ від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (у редакції постанови КМУ від 16.03.2020 р. №215).
  • КВЕД — Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності» (ДК 009:2010), затверджений наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. №457.
  • КВЕД 2005 — Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності» (ДК 009:2005), затверджений наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 р. №375 (втратив чинність).

Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру