• Посилання скопійовано

Відмова від зарплати при звільненні

Якщо у день звільнення працівник не працював, за трудовою книжкою та зарплатою не з'явився, роботодавцю не варто розслаблятися! ВС встановлює єдину практику розгляду спорів, якщо працівник згадає про захист своїх прав та інтересів1.

Усім відомо, що днем звільнення вважається останній день роботи. I у цей день працівникові має бути повністю виданий розрахунок зі зарплати.

1 Постанова ВС від 27.01.2020 р. у справі №682/3060/16-ц.

Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми має бути виплачено не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок (ч. 1 ст. 116 КЗпП).

Згідно з ч. 1 ст. 117 КЗпП, у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у ст. 116 цього Кодексу, за відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку.

Виплата працівникові середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні є формою матеріальної відповідальності роботодавця, яка виникає у випадку вчинення ним порушення норм трудового законодавства. Тягар доведення відсутності вини у вчиненні такого порушення покладається на роботодавця.

Зауважимо, що підставою для відповідальності власника або уповноваженого ним органу є склад правопорушення, який включає два юридичні факти: порушення власником строків при звільненні (ст. 116 КЗпП) та вина власника або уповноваженого ним органу.

У разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу (ч. 5 ст. 235 КЗпП).

Якщо зарплату виплатити неможливо

У коментованій справі 1 березня 2013 року працівника звільнено з роботи на підставі п. 4 ст. 40 КЗпП за прогули без поважних причин, що підтверджується відповідним наказом. Відсутність працівника на робочому місці з 25.02.2013 р. до 28.02.2013 р. включно підтверджується довідками про його відсутність на роботі та актами про відсутність на роботі.

01.03.2013 р. працівник відмовився отримати трудову книжку та ознайомитися з наказом про звільнення, про що також складено відповідні акти.

Крім того, працівнику 01.03.2013 р. та 29.03.2013 р. рекомендованими листами надсилались повідомлення про необхідність з'явитися до відділу кадрів ТОВ для отримання трудової книжки, що підтверджується належним чином завіреними копіями цих повідомлень та копіями поштових квитанцій про їх надсилання працівнику.

Проте це все не завадило працівнику через рік звернутись до ТОВ за довідкою про розмір середньоденної заробітної плати, а згодом — до суду.

Що сказали суди першої та апеляційної інстанцій?

Перша та апеляційна інстанція були одностайні — працівник з вимогою про проведення розрахунку до товариства не звертався, заробітну плату у сумі 1 293,93 грн було виплачено йому шляхом надсилання поштовим грошовим переказом. Отже, його трудові права не порушено.

Крім того, працівника не було позбавлено можливості отримати трудову книжку та заробітну плату у строки, передбачені КЗпП.

Але справа потрапила до Верховного Суду!

Втім, як не дивно, але ця проста на перший погляд ситуація таки потрапила до Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду при Верховному Суді через необхідність встановлення єдиної практики розгляду подібних спорів.

Адже, наприклад, у постанові від 06.12.2018 р. у справі №635/6277/14-ц, встановивши, що в день звільнення 24.03.2014 р. позивач не працював і факт звернення до відповідача з вимогою про розрахунок після 24.03.2014 р. не довів, суд не вбачає підстав для застосування відповідальності за ст. 117 КЗпП за затримку розрахунку при звільненні. При цьому працівник мав звернутися за коштами та трудовою спочатку саме до роботодавця, а не відразу до суду.

Водночас у постанові від 23.01.2018 р., справа №233/688/16-ц, суди дійшли висновку, що затримка у виплаті належних при звільненні сум відбулася з вини роботодавця, позаяк йому було відомо, що на день звільнення працівника (19.05.2015 р.) він мав перед працівником заборгованість із зарплати. А саму зарплату в розмірі 11465,44 грн було виплачено лише 24.06.2016 р. I це попри те, що й у цьому спорі суд з'ясував, що працівник жодних вимог про виплату належних йому сум роботодавцю не пред'являв.

Вина роботодавця настає лише у разі невиплати зарплати

Об'єднана палата ВС вважає загальним правилом: звернення працівника, який у день звільнення не працював, до суду з позовом про стягнення сум, які належать йому до виплати від роботодавця станом на день звільнення, а також середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні слід вважати пред'явленням вимоги про розрахунок, яку передбачено ст. 116 КЗпП (якщо така вимога раніше роботодавцю не пред'являлась).

У такому разі відповідальність роботодавця на підставі ст. 117 КЗпП настає після звернення звільненого працівника до суду та невиплати після пред'явлення вимоги роботодавцем всіх сум, які йому належать.

Зверніть увагу!

Час затримки розрахунку при звільненні працівника починається з моменту, коли роботодавцю стало відомо про вимогу працівника:

— або отримання роботодавцем копії позовної заяви;

— або проведення судом засідання (за відсутності відомостей про дату отримання копії позовної заяви) до фактичної виплати зарплати.

Відповідальність за затримку розрахунку при звільненні за ст. 117 КЗпП настає лише у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівнику сум у строки, передбачені у ст. 116 КЗпП. Тягар доведення відсутності вини у вчиненні такого порушення покладається на роботодавця (власника або уповноважений ним орган).

Тобто виходить, якщо працівник під час звільнення був відсутній на роботі, після звільнення до роботодавця безпосередньо за зарплатою не звертався, але звернувся до суду наступного дня, коли роботодавець про це дізнався (якщо сума зарплати не спірна!), останній має таку зарплату виплатити!

Висновки

Не варто чекати, поки звільнений працівник згадає про вас і про належну йому зарплату і трудову книжку. Звернень до суду і застосування санкцій можна уникнути, якщо подбати про виплату йому зарплати до висування вимоги.

Так сталося у коментованій справі, коли роботодавець виконав покладений на нього обов'язок та здійснив повний розрахунок з працівником. Навіть за умови, що:

1) у день звільнення працівник не працював;

2) відмовився від ознайомлення з наказом про звільнення та отримання трудової книжки;

3) звернувся до суду більше ніж через три роки з моменту перерахування заробітної плати;

4) не отримував кореспонденції від роботодавця;

5) вимог про проведення розрахунку при звільненні до моменту звернення до суду роботодавцю не заявляв;

6) роботодавець вчинив дії з виплати належної працівнику при звільненні зарплати, переказавши її на адресу працівника і зберігши квитанцію.

Тому ВС визнав відсутність вини роботодавця, що виключає застосування відповідальності у вигляді середньоденного заробітку за кожен день затримки розрахунку з працівником та неотримання трудової книжки.

Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру