ТОВ (платник податку на прибуток на загальних підставах) сплачує неприбутковій організації (Асоціації) членські внески та надає спонсорську підтримку для проведення форумів. Які документи слід оформити та який є бухоблік? Чи коригується фінрезультат згідно з пп. 140.5.4 або 140.5.9 ПКУ?
Документальне підтвердження
Головне — це підтвердити участь ТОВ у цій Асоціації та його обов'язок сплачувати членські внески. Як правило, ці моменти закріплюються у договорі між ТОВ та Асоціацією або договором приєднання ТОВ до Асоціації тощо. Можуть оформлюватися й інші документи, що підтверджують факт вступу ТОВ до Асоціації та прийняття обов'язку щодо сплати членських внесків.
Спонсорська підтримка для проведення форумів (її види та обсяги) також може регламентуватись двостороннім договором між ТОВ та Асоціацією або визначатись самим ТОВ в односторонньому порядку (тобто ТОВ самостійно вирішує, в якому вигляді та в якому обсязі воно буде надавати спонсорську підтримку). В останньому випадку рішення ТОВ оформлюється наказом керівника.
Сплата членських внесків, виконання договору або наказу про спонсорську підтримку підтверджується такими документами:
— банківською випискою — у разі сплати внесків та допомоги у грошовій формі;
— актами приймання-передачі товарно-матеріальних цінностей, актами надання послуг або виконання робіт — у разі сплати внесків та допомоги у вигляді надання товарів, робіт, послуг.
Бухгалтерський облік
Витрати на членські внески та спонсорську допомогу обліковують залежно від того, з якою метою ТОВ бере участь в Асоціації.
Зокрема, слід з'ясувати, чи не будуть ці витрати витратами на рекламу — наприклад, якщо ця Асоціація сприяє рекламуванню самого ТОВ або його товарів, робіт, послуг — як у щоденній діяльності, так і на форумах. У цьому випадку витрати списуються на рахунок 93: Д-т 93 К-т 377 — списання витрат, Д-т 377 К-т 311 — оплата коштів з рахунку.
Якщо членство в Асоціації забезпечує для ТОВ інші результати, ніж реклама (наприклад, це може бути обмін інформацією тощо), то витрати списуються на субрахунки 92 або 949: Д-т 92, 949 К-т 377, Д-т 377 К-т 311.
Податок на прибуток
Платники податку на прибуток, які прийняли рішення про незастосування коригувань фінансового результату з метою оподаткування, відповідно, не коригують фінансовий результат на суму внесків та спонсорської допомоги.
Iнші платники податку на прибуток, які коригують фінансовий результат, повинні взяти до уваги норми пп. 140.5.9 ПКУ. Так, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Для цього потрібно взяти показник оподатковуваного додатного фінансового результату з минулого року (це рядок 04 мінус рядок 05 торішньої декларації), розрахувати від нього 4%. Якщо сума сплачених внесків та допомоги перевищує 4% від торішнього прибутку, то фінансовий результат поточного року збільшується на суму такого перевищення.
Підпункт 140.5.4 ПКУ в цьому випадку не застосовується, адже ТОВ не придбаває товари, роботи, послуги в Асоціації.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»