З 01.01.2019 р. деякі підприємства мають складати проміжну, річну та консолідовану фінзвітність за 2019 рік згідно з МСФЗ. При цьому як порівняльна інформація використовуються показники фінзвітності за 2018 рік, трансформованої відповідно до вимог МСФЗ.
Хто має звітувати за МСФЗ?
Складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за міжнародними стандартами передбачено ч. 2 п. 12-1 Закону про бухоблік.
Обов'язкове складання фінансової та консолідованої фінансової звітності за міжнародними стандартами визначено для таких категорій підприємств:
1) підприємства, що становлять суспільний інтерес. Це підприємства — емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до біржових торгів, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств) та підприємства, які належать до великих підприємств (наразі до великих платників застосовуються критерії: балансова вартість активів — понад 20 млн євро, чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — понад 40 млн євро; середня кількість працівників — понад 250 осіб);
2) публічні акціонерні товариства;
3) СГ, які здійснюють діяльність у видобувних галузях відповідно до Закону №2545. До таких підприємств належать СГ, які здійснюють види діяльності, зазначені в розділах 05 — 08 секції В «Добувна промисловість і розроблення кар'єрів» КВЕД-2010 (лист Мінфіну і Держстату від 14.03.2018 р. №35230-06-5/6959, №04.3-07/22-18);
4) підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається КМУ (відповідно до п. 2 Порядку №419). До них належать підприємства, які провадять господарську діяльність за такими видами:
— надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення (розділ 64 КВЕД ДК 009:2010);
— недержавне пенсійне забезпечення (група 65.3 КВЕД ДК 009:2010);
— допоміжна діяльність у сферах фінансових послуг і страхування (розділ 66 КВЕД ДК 009:2010), за винятком допоміжної діяльності у сфері страхування та пенсійного забезпечення (група 66.2 КВЕД ДК 009:2010).
Згідно з ч. 3 ст. 12-1 Закону про бухоблік підприємства, що не належать до МСФЗ-зобов'язаних (тобто не зазначені вище), можуть самостійно визначити доцільність застосування МСФЗ для складання фінзвітності.
З чого складається річна фінзвітність за МСФЗ?
Для СГ, що звітують за МСФЗ, повний комплект фінзвітності включає (п. 10 МСБО 1):
— звіт про фінансовий стан на кінець періоду;
— звіт про сукупні доходи за період;
— звіт про зміни у власному капіталі за період;
— звіт про рух грошових коштів за період;
— примітки, що містять стислий виклад суттєвих облікових політик та інші пояснення;
— звіт про фінансовий стан на початок найбільш давнього порівняльного періоду, коли суб'єкт господарювання застосовує облікову політику ретроспективно або здійснює ретроспективний перерахунок статей своєї фінансової звітності чи коли перекласифікує статті своєї фінансової звітності.
Суб'єкт господарювання може використовувати інші назви для звітів, ніж ті, що використовуються у цьому стандарті. Наприклад, СГ може використовувати назву «Звіт про сукупний дохід» замість назви «Звіт про прибутки та збитки та інші сукупні доходи».
Загалом при складанні фінзвітності слід керуватися МСБО 1. Метою МСБО 1 є забезпечення бази для подання фінансової звітності загального призначення, щоб досягти порівнянності як з власною фінансовою звітністю компанії за попередні періоди, так і з фінансовою звітністю інших компаній.
Для досягнення цього в МСБО 1 встановлюється низка вимог для подання фінзвітності, рекомендацій щодо її структури і мінімальних вимог до її змісту. Визнання, оцінка та розкриття специфічних операцій і подій розглядаються в інших МСФЗ.
Утім, для українських потреб (зокрема, для подання фінзвітності до ДПС чи Держстату) до 2019 року при поданні фінзвітності використовувався такий прийом: звітність готувалася за стандартними бланками-формами з П(С)БО 1, але у спеціальному полі ставилася позначка, що звітність складена не за національними, а за міжнародними стандартами.
Зі звітування за 2019 рік все мало би змінитися відповідно до норм законодавства. Та чи спрацює все це на практиці?
МСФЗ-2019: таксономія
Згідно з п. 2 Порядку №419, який запрацював із 01.01.2019 р., фінансова звітність та консолідована фінансова звітність, складена на основі таксономії фінансової звітності за МСФЗ в єдиному електронному форматі, визначеному Мінфіном, подається до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснюється НКЦПФР, з метою забезпечення доступу органів державної влади, інших органів та користувачів до поданої підприємствами фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності.
Відповідно до ч. 5 ст. 12-1 Закону про бухоблік та п. 2 р. II Закону №2164 першим звітним періодом, за який такі підприємства обов'язково мають подавати фінзвітність на підставі таксономії за МСФЗ в електронній формі (у форматі iXBRL), визначено 2019 рік.
Нагадаємо!
Таксономія фінансової звітності — це склад статей і показників фінансової звітності та її елементів, які підлягають розкриттю. Таксономія фінансової звітності затверджується Мінфіном (ст. 1 Закону про бухоблік).
У 2018 році Мінфін затвердив переклад Таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності (наказ від 07.12.2018 р. №983, діяв до 01.01.2020 р.).
Наказом від 25.10.2019 р. №452 Мінфін затвердив новий переклад Таксономії МСФЗ, який запрацював з 01.01.2020 р.
Мінфін у роз'ясненні від 09.01.2020 р. на офіційному сайті щодо подання фінзвітності за 2019 рік у форматі iXBRL за оновленою таксономією повідомляє таке.
Позаяк на сьогодні й досі триває процес запровадження та налаштування Системи фінансової звітності (далі — Система) (у вересні 2019 року вже розпочав роботу сайт frs.gov.ua, на якому розміщені інформаційні та методологічні матеріали, які стосуються функціонування такої Системи), то СГ, що звітують за МСФЗ, подають фінзвітність за 2019 рік у порядку та строки, визначені законодавством, за формами, затвердженими П(С)БО 1.
Утім, такі СГ на виконання п. 2 Порядку №419 також повинні сформувати фінзвітність за 2019 рік в електронному вигляді в єдиному електронному форматі та подати її до центру збору фінзвітності.
Враховуючи поточний стан запровадження Системи, Комітет з управління Системою 6 грудня 2019 року прийняв рішення рекомендувати регуляторам фінансових ринків у межах своїх повноважень забезпечити необхідні заходи щодо розширення строків подання фінзвітності та консолідованої фінзвітності в єдиному електронному форматі iXBRL до центру збору за 2019 рік, I квартал 2020 року, I півріччя 2020 року та 9 місяців 2020 року до 31 грудня 2020 року та не застосовувати санкцій за неподання такої звітності суб'єктами господарювання у строки, визначені законодавством, протягом 2020 року.
Таким чином, з одного боку, до Закону про бухоблік та Порядку №419 зміни наразі не внесено, а отже, законодавчо звітність за МСФЗ за 2019 рік має подаватися вже в таксономічному форматі. З іншого, судячи з роз'яснення Комітету з управління системою фінансової звітності, яке Мінфін опублікував на своєму сайті, технічно це зробити наразі неможливо.
Тому СГ, що звітують за МСФЗ, подають фінзвітність за 2019 рік у порядку та строки, визначені законодавством, за формами, затвердженими П(С)БО 1. А щойно запрацює система, то мають скласти звітність на основі таксономії фінзвітності за МСФЗ в єдиному електронному форматі й подати її НКЦПФР.
Катерина КАЛАШЯН, «Дебет-Кредит», ACCA DipIFR