• Посилання скопійовано

Звітність новоствореного ФОПа на ЄП

ФОПа зареєстровано 01.08.2019 р. Подано заяву на реєстрацію платником ЄП III групи та ПДВ. Таким чином, з 1 вересня ФОП є платником ПДВ, а з 1 жовтня буде на ЄП. Діяльність провадиться з серпня (перебуває на загальній системі). Які звіти та в які терміни він має подати?

Якщо підприємець обрав III групу та подав заяву на єдиний податок протягом 10 календарних днів з дня держреєстрації, він вважається «єдинником» з дати цієї держреєстрації.

Якщо новостворений підприємець пропустить строки на подання заяви, встановлені пп. 298.1.2 ПКУ, то він автоматично опиниться на загальній системі оподаткування. Перейти на єдиний податок він зможе, лише подавши заяву не пізніше 15 к. д. до початку наступного календарного кварталу відповідно до пп. 298.1.4 ПКУ.

На якій системі оподаткування перебуває підприємець з моменту держреєстрації до моменту набуття статусу платника ЄП? На загальній системі оподаткування.

За період з моменту реєстрації підприємцем до дати реєстрації платником єдиного податку треба подавати квартальну декларацію про майновий стан і доходи (позаяк підприємець певний проміжок часу перебуває на загальній системі, він повинен відзвітуватися за цей період як «загальносистемник» згідно з пп. 177.5.2 ПКУ).

Враховуючи викладене, новостворена фізособа-підприємець за період від дати держреєстрації до дати переходу на спрощену систему оподаткування подає квартальну податкову декларацію протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, та самостійно сплачує суму ПЗ, зазначену у податковій декларації, протягом 10 к. д., що настають за останнім днем відповідного граничного строку, визначеного для подання податкової декларації. Реєстрація підприємця відбулась у III кварталі (серпень), тож декларацію про майновий стан необхідно подати за III квартал 2019 р. до 9 листопада 2019 р.

За підсумками IV кварталу ФОП має подати декларацію з єдиного податку також у строк 40 днів після закінчення кварталу (п. 296.3 ПКУ).

Щодо ПДВ, то декларація подається до 20 числа місяця, наступного за звітним, починаючи зі звітного періоду вересень, за наявності діяльності. У жовтні, позаяк останній день припадає на вихідний, строк подання декларації продовжується до 21 числа.

Зауважимо, що згідно з п. 49.2 ПКУ платник податків зобов'язаний за кожен встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або за наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Тобто якщо діяльності, а також показників, які підлягають декларуванню, немає, то декларації з ПДВ та про майновий стан не подаються.

Що ж до декларації з ЄП, то податківці в ЗIР (підкатегорія 107.08) зауважують, що фізособи-підприємці — платники єдиного податку, які не отримували протягом звітного періоду доходів та не мають об'єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, не зобов'язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку — фізособи-підприємця.

При цьому платники ЄП III групи, які протягом звітного періоду не мають доходів, що підлягають оподаткуванню єдиним податком, але у попередніх звітних періодах цього ж року було отримано та задекларовано дохід, за поточний звітний період платники мають знову наростаючим підсумком задекларувати отриманий ними раніше дохід (без сплати єдиного податку).

Крім того, до 9 лютого 2020 р. ФОП на III групі також має подати звітність з ЄСВ (додаток 5), у якій відобразити суми нарахованого ЄСВ під час перебування як на загальній системі оподаткування, так і на спрощеній.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру