Затверджено Порядок перевірки, взяття проб води та проведення їх аналізу
! Портам, морським перевізникам
Кабмін затвердив Порядок перевірки, взяття проб води та проведення їх аналізу.
Порядок визначає механізм перевірки, взяття проб води та проведення їх аналізу з метою встановлення джерела забруднення внутрішніх морських вод та територіального моря.
Заходи, передбачені Порядком, не є заходами державного контролю.
Порядком визначено процедуру взяття проб води в акваторії морських портів та відбору проб на судні.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №828 чинна з 05.09.2019 р.
Нові обов'язки гарантованих покупців електроенергії
! Учасникам ринку електроенергії
Кабмін вніс зміни до Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого постановою КМУ від 05.06.2019 р. №483.
Змінами, зокрема, передбачено розширення та уточнення обов'язків гарантованого покупця. Так, гарантований покупець також зобов'язаний:
— здійснювати продаж електроенергії оператору системи передачі та операторам систем розподілу в прогнозних погодинних обсягах, що відповідають 80% обсягів, необхідних для компенсації технологічних витрат електроенергії на її передачу та розподіл електричними мережами, з подальшим коригуванням на фактичні дані щодо обсягів технологічних витрат;
— здійснювати продаж електроенергії постачальникам універсальних послуг у прогнозних погодинних обсягах, що відповідають обсягам, необхідним для постачання побутовим споживачам, з подальшим коригуванням на фактичні дані щодо обсягів споживання електроенергії побутовими споживачами;
— здійснювати продаж електроенергії на організованих сегментах ринку електроенергії, крім обсягів електроенергії, які продаються оператору системи передачі, операторам систем розподілу та постачальникам універсальних послуг. При цьому заявка на участь у продажу електроенергії на організованих сегментах ринку подається за ціною, яка не перевищує ціну купівлі електроенергії на електронних аукціонах для забезпечення виконання спеціальних обов'язків в установленому законодавством порядку у виробників електроенергії;
— спрямовувати різницю між доходами та витратами, що виникла під час виконання ним спеціальних обов'язків, визначених цим Положенням, на забезпечення покриття власних економічно обґрунтованих витрат на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електроенергії за «зеленим» тарифом та за аукціонною ціною.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №803 чинна з 29.08.2019 р.
Оновлено процедуру справляння єдиного збору у пунктах пропуску через кордон
! Міжнародним перевізникам
Кабмін виклав у новій редакції Порядок справляння єдиного збору у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон, затверджений постановою КМУ від 24.10.2002 р. №1569.
Цим Порядком визначається процедура справляння єдиного збору відповідно до Закону «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України».
Єдиний збір справляється одноразово органом доходів і зборів, який здійснює митні формальності у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон, під час ввезення транспортного засобу (контейнера) на митну територію України (зокрема, з метою транзиту).
Єдиний збір сплачується власником транспортного засобу (контейнера) чи вантажу, або перевізником вантажу, або іншою особою, уповноваженою власником чи перевізником. Єдиний збір справляється за єдиним платіжним документом — уніфікованою митною квитанцією, форма, порядок заповнення та використання якої встановлюються Мінфіном.
Єдиний платіжний документ складається у паперовій формі або у формі електронного документа.
Єдиний збір розраховується посадовою особою органу доходів і зборів за ставками, визначеними у ст. 5 Закону.
Сплата єдиного збору здійснюється у готівковій чи безготівковій формі в установленому порядку, зокрема із застосуванням авансових платежів (передоплати).
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №782 набирає чинності з 27.11.2019 р.
Зміни в порядку розміщення ОВДП
! Iнвесторам
Нацбанк вніс зміни до Положення про порядок проведення операцій, пов'язаних з розміщенням облігацій внутрішніх державних позик, затвердженого постановою НБУ від 18.06.2003 р. №248.
Так, змінами передбачено можливість проведення аукціонів на міжнародних торговельних платформах, зокрема Bloomberg, Refinitiv або інших електронних торговельних системах компаній, з якими Міністерство фінансів України підписало договір про надання відповідних послуг.
Коло учасників аукціонів з розміщення ОВДП розширено за рахунок первинних дилерів, які не є депозитарними установами.
Положення, що первинні дилери, які не є депозитарними установами, беруть участь у розміщенні облігацій від свого імені та за свій рахунок, використовуючи виключно засоби ЕТС, та повинні мати відкриті сегреговані рахунки в межах рахунків у цінних паперах депозитарних установ, відкритих у системі депозитарного обліку депозитарію Національного банку, набирає чинності з 16.10.2019 р.
Постанова Національного банку України від 10.09.2019 р. №114 чинна з 16.09.2019 р.
Форми розпорядчих документів у сфері використання та охорони земель
! СГ-землекористувачам
Міністерство аграрної політики та продовольства України внесло зміни до свого Наказу від 06.11.2018 р. №538 «Про затвердження уніфікованої форми акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель». У назві наказу з'явилися слова «та інших форм розпорядчих документів».
Цими «іншими формами розпорядчих документів» є:
— повідомлення про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель;
— посвідчення на проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель;
— припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель;
— акт про відмову у проведенні планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.
Наказ Мінагрополітики від 13.08.2019 р. №466 чинний з 17.09.2019 р.
Визначено процедури моніторингу викидів експлуатантами цивільних ПС
! Експлуатантам цивільних повітряних суден
Державна авіаційна служба України затвердила Авіаційні правила України «Технічні вимоги та адміністративні процедури щодо моніторингу викидів (емісії) експлуатантами цивільних повітряних суден».
Авіаційні правила встановлюють вимоги до експлуатантів повітряних суден цивільної авіації та уповноваженого органу з питань цивільної авіації щодо планування, моніторингу та звітності щорічної емісії діоксиду вуглецю (CO2) повітряних суден під час виконання польотів.
Дія Авіаційних правил поширюється на всіх фізичних і юридичних осіб незалежно від форми власності, що здійснюють експлуатацію цивільних повітряних суден із максимальною сертифікованою злітною масою понад 5700 кг.
Авіаційні правила застосовуються до експлуатації повітряних суден цивільної авіації, що виконують міжнародні польоти, за винятком польотів з гуманітарною, медичною чи протипожежною метою.
Водночас Авіаційні правила не застосовуються до експлуатації повітряних суден цивільної авіації під час виконання повітряних перевезень вищих посадових осіб.
Наказ Державіаслужби від 02.08.2019 р. №1001 чинний з 13.09.2019 р.
Правила охорони повітряних суден та інших важливих об'єктів цивільної авіації
! Суб'єктам авіаційної діяльності
Державна авіаційна служба України затвердила Авіаційні правила України «Правила охорони повітряних суден та інших важливих об'єктів цивільної авіації, забезпечення контролю доступу до них».
Ці Авіаційні правила визначають порядок забезпечення безпеки в неконтрольованій зоні, доступу осіб і транспортних засобів, їх перебування в контрольованих зонах, зонах обмеженого доступу, що охороняються, та критичних ділянках зон обмеженого доступу, що охороняються, суб'єктів авіаційної діяльності, а також здійснення захисту активів суб'єктів авіаційної діяльності України.
Авіаційні правила поширюються на всіх суб'єктів авіаційної діяльності України, які провадять свою діяльність у галузі цивільної авіації.
Водночас втратили чинність Правила проведення спеціального догляду повітряних суден цивільної авіації України, затверджені наказом Мінтрансу від 04.12.97 р. №412, Правила організації охорони повітряних суден та об'єктів на авіапідприємствах цивільної авіації України, затверджені наказом Державіаслужби від 30.03.2005 р. №230, Правила з організації системи контролю доступу в авіаційних суб'єктах цивільної авіації, затверджені наказом Мінтрансзв'язку від 18.06.2007 р. №509.
Наказ Державіаслужби від 07.08.2019 р. №1017 чинний з 17.09.2019 р.
Є форма акта перевірки додержання вимог законодавства про харчові продукти
! Харчовикам
Міністерство аграрної політики та продовольства України затвердило форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин.
Форма акта містить вичерпний перелік питань щодо проведення заходу державного контролю (інспектування).
Водночас втратив чинність Наказ Мінагрополітики від 06.02.2017 р. №42 «Про затвердження форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами».
Наказ Мінагрополітики від 08.08.2019 р. №447 чинний з 13.09.2017 р.
Змінено форму акта перевірки туроператорів
! Туроператорам
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України внесло зміни до затверджених наказом Мінекономрозвитку від 08.01.2019 р. №14:
— уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за додержанням ліцензіатом Ліцензійних умов провадження туроператорської діяльності;
— форми розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов провадження туроператорської діяльності.
Змінами до уніфікованої форми акта уточнено та доповнено перелік питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю).
Наказ Мінекономрозвитку від 02.08.2019 р. №1300 чинний з 13.09.2019 р.
Нова процедура відключення споживачів від опалення
! Підприємствам ЖКХ
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затвердило Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.
Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі — споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону «Про житлово-комунальні послуги».
Дія Порядку поширюється на споживачів, виконавців комунальної послуги з постачання теплової енергії, виконавців комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води, операторів зовнішніх інженерних мереж, органи місцевого самоврядування.
Водночас втратив чинність наказ Мінбуду від 22.11.2005 р. №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання».
Наказ Мінрегіону від 26.07.2019 р. №169 чинний з 17.09.2019 р.
Акт аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР
! Харчовикам
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 та ч. 7 ст. 18 Закону «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» Мінагрополітики затвердило форму акта, складеного за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР.
Форма акта містить виключний перелік питань щодо проведення заходу державного контролю у формі аудиту системи НАССР.
Водночас втратив чинність наказ Мінагрополітики від 06.02.2017 р. №41 «Про затвердження форми акта, складеного за результатами державного аудиту щодо додержання операторами ринку вимог законодавства стосовно постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках».
Наказ Мінагрополітики від 08.08.2019 р. №446 чинний з 13.09.2019 р.
Новий Порядок встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу
! «Зеленим» виробникам електроенергії
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердила Порядок встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу на електричну енергію для суб'єктів господарської діяльності, споживачів електричної енергії, у тому числі енергетичних кооперативів, та приватних домогосподарств, генеруючі установки яких виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії.
Дія цього Порядку поширюється на:
1) СГ, які отримали або мають намір отримати ліцензію на право провадження госпдіяльності з виробництва електроенергії в установленому законодавством порядку та виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії — вироблену лише мікро-, міні- та малими ГЕС) на об'єктах електроенергетики або чергах їх будівництва (пускових комплексах) згідно з відомістю про місця та засоби провадження госпдіяльності з виробництва електроенергії:
— незалежно від встановленої потужності таких об'єктів, черг будівництва (пускових комплексів), що введені в експлуатацію до 01.01.2020 р.;
— що введені в експлуатацію з 01.01.2020 р. та відповідно до ст. 9-3 Закону «Про альтернативні джерела енергії» не зобов'язані брати участь в аукціонах;
— що відповідно до ч. 4 ст. 71 Закону «Про ринок електричної енергії» уклали договори купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом до 31.12.2019 р. і ввели такі об'єкти в експлуатацію протягом двох років з дати укладення зазначених договорів — для об'єктів, що виробляють електроенергію з енергії сонячного випромінювання, та протягом трьох років з дати укладення зазначених договорів — для об'єктів, що виробляють електроенергію з інших видів альтернативних джерел енергії;
2) споживачів електроенергії, у тому числі енергетичні кооперативи, приватні домогосподарства, генеруючі установки яких виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії, визначених Законом «Про альтернативні джерела енергії».
Норми гл. 2 та 3 цього Порядку не поширюються на споживачів електричної енергії, у тому числі енергетичні кооперативи, та приватні домогосподарства.
«Зелений» тариф встановлюється для кожного СГ, який виробляє електроенергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії, для якого Законом «Про альтернативні джерела енергії» визначений коефіцієнт «зеленого» тарифу, та для кожного об'єкта електроенергетики або для кожної черги будівництва електростанції (пускового комплексу).
Постанова НКРЕКП від 30.08.2019 р. №1817 чинний з 15.09.2019 р.
Новини підготувала Анастасія ПОРИТКО, «Дебет-Кредит»