У липні 2015 року було подано УР до декларації за грудень 2014 року. Було зменшено суму раніше заявленого від'ємного значення з ПДВ для відшкодування на поточний рахунок (рядок 23.1 декларації з ПДВ). Помилково сума бюджетного відшкодування не була відображена ані в рядку 23.2 декларації з ПДВ, ані в рядку 24 декларації з ПДВ. Тобто була допущена арифметична помилка через заниження перенесеної суми ПДВ попереднього звітного (податкового) періоду. У березні 2016 року платник ПДВ виявив бажання відновити суму ПДВ, помилково не віднесеного до складу ПК, та зарахувати її до складу наступного податкового періоду (рядок 24 декларації з ПДВ). Чи можемо ми подати УР до декларації з ПДВ за грудень 2014 року та відновити ПДВ у 21 рядку «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного періоду»?
У контексті запитання йшлося про те, що платник ПДВ задекларував1 від'ємне значення з ПДВ, але помилково в ряд. 23.2 зазначив суму меншу, ніж мала би бути за даними обліку. Сума дельти помилково не декларувалася ні як БВ, ні як ПК на зменшення нарахованих ПЗ наступного звітного періоду. Разом з тим, якщо арифметична помилка з часом була виявлена, то ніщо не забороняє подати ще один УР.
Рядок 21 у декларації з ПДВ за чинною формою, що затверджена Порядком №212, заповнюється в тому разі, коли платник ПДВ обрав перенесення від'ємного значення з ПДВ у рахунок ПК майбутніх періодів. У декларації, де вперше має місце від'ємне значення, слід заповнити рядок 21 (з розшифруванням сум у додатку Д2), а в наступному звітному періоді перенести цю суму до рядка 16.1 — тобто зарахувати до складу ПК наступного періоду.
1 Подаючи УР за грудень 2014 р. у липні 2015 р., платник ПДВ подав уточнюючий розрахунок за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 23.09.2014 р. №966 у редакції наказу від 23.01.2015 р. №13.
Згідно з п. 5 розділу VI Порядку №21, у разі виправлення значення рядка 21 декларації з ПДВ, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2 (треба проаналізувати рядки попередніх декларацій: суми до сплати та суми, які могли б підлягати БВ), УР подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. У такому разі значення графи 6 рядка 21 УР (у нашому випадку збільшення) враховується у рядку 16.2 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.
Згідно з п. 6 розділу VI Порядку №21, у разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації, яка виправляється, впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2.
Наш платник ПДВ обирає виправлення помилки через уточнення у рядку 21 та у рядку 24 декларації з ПДВ (рядки декларацій попередніх форм). Таке виправлення у майбутніх періодах може впливати на значення рядка 18 чи рядка 20.2, а це означає, що, можливо, слід буде подавати УР за кожний звітний період (від моменту, коли була зроблена помилка, аж до періоду, коли виправлено ці рядки 18 чи 20.2). Отже, без аналізу такого впливу на декларації з ПДВ за період з січня 2015 р. до лютого 2016 р. змоделювати порядок дій платника неможливо.
Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор