КМУ розробив зміни до наявного Порядку індексації доходів населення (далі — Порядок №10781), в яких, зокрема, актуалізував приклади, як таку індексацію розраховувати. Проаналізуймо, що саме зміниться для роботодавців та працівників. Зміни затверджено постановою КМУ від 09.12.2015 р. №1013 (далі — Постанова №1013) і застосовуються з 01.12.2015 р.!
Підвищення зарплат бюджетникам
Постановою №1013 з 01.12.2015 р. посадові оклади працівників бюджетних установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери встановлюються в розмірах, передбачених пунктом 1 цієї Постанови, розрахованих із тарифної ставки працівника 1 тарифного розряду ЄТС — 1113 грн2. Нагадаємо, що згідно з попередньою редакцією Постанови КМУ від 30.08.2002 р. №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», розмір такої тарифної ставки — базового показника, з якого обчислювалася оплата праці бюджетників, — дорівнював 1012 грн. Отже, відбулося підвищення цього показника на 10% (див. також лист Мінсоцполітики від 16.12.2015 р. №19113/0/14-15/13).
1 Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.
2 Див. зміни до абз. 2 приміток 1 до додатка 1 постанови КМУ від 30.08.2002 р. №1298 (п. 2 Постанови №1013).
Також Постановою №1013 установлено, що підвищуються на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, тому що посадові оклади працівників цих органів не підвищувались з 2008 року. А міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних державних адміністрацій, Київської міської державної адміністрації та інших державних органів доручено переглянути у бік підвищення розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), інших складових зарплати для того, щоб підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищило величину індексації, що мала бути виплачена йому у грудні 2015 року.
Для здійснення наведених змін керівники відповідних юросіб-роботодавців повинні забезпечити внесення змін до штатного розпису установ, закладів та організацій, відповідних органів з урахуванням нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) з 1 грудня 2015 року.
Зміни до п. 5 Порядку №1078
Раніше цим пунктом передбачалося: якщо підвищується розмір мінімальної заробітної плати, — а це здійснюється лише законодавчо, шляхом затвердження чергового закону про держбюджет на певний рік (або змін до нього), — місяць, у якому відбулося підвищення, вважається базовим. Це означало, що обчислення індексації в такому разі починається з місяця, наступного за місяцем такого підвищення.
Але, звичайно, не кожне зростання мінімальної зарплати спричинює фактичне зростання окладів (тарифних ставок) працівників. Наприклад, якщо в працівника оклад 10000 грн, то зростання мінімальної зарплати у вересні з 1218 грн до 1378 грн не спричинилося до обов'язку збільшити оклад такого працівника — такий обов'язок був лише в тому разі, якщо оклад був меншим за 1378 грн.
Тепер порядок нарахування індексації за п. 5 Порядку №1078 змінюється в тому разі, якщо відбувається фактичне підвищення тарифних ставок (окладів). Тоді індекс споживчих цін для проведення подальшої індексації також обчислюється з місяця, наступного за місяцем підвищення.
Крім того, уточнено, як відбуватиметься індексація зарплати у місяці збільшення окладу (тарифної ставки). Є два варіанти:
— сума підвищення більша за суму індексації, яка б нараховувалася, якби підвищення зарплати не було. Наприклад: 1378 - 1218 = 160 грн, а сума індексації — 100 грн. У цьому разі індексація зарплати в місяці підвищення не відбувається. Ця ситуація наочно відображена у прикладі 1 у новому додатку 4 до Порядку №1078;
— сума підвищення менша за суму індексації, яка б нараховувалася, якби підвищення зарплати не було. Наприклад: 1378 - 1218 = 160 грн, а сума індексації — 200 грн. У цьому разі індексація у місяці підвищення розраховується як різниця між величиною індексації і розміром підвищення доходу: 200 - 160 = 40 грн. Така різниця додається до суми індексації у наступних місяцях нарахування зарплати, до її чергового зростання. Ця ситуація наочно відображена у прикладі 2 у новому додатку 4 до Порядку №1078.
Зверніть увагу: заробітна плата працівника може зростати не лише за рахунок окладу або тарифної ставки. У старій редакції п. 5 Порядку №1078 зазначалося: місяць, у якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв'язку з розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим для проведення індексації (у разі коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу)).
Оновлена редакція цього пункту в разі, якщо зарплата підвищується через встановлення певних доплат, передбачає аналогічне:
— індексація не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. Тобто у місяці збільшення розміру такої надбавки/доплати і далі індексація нараховуватиметься так, ніби постійна складова зарплати і не зростала;
— але, коли відбудеться підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення для визначення різниці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Приклад 1 Оклад працівника — 2000 грн та постійна надбавка — 400 грн. Розмір надбавки збільшили до 500 грн. Але порядок нарахування індексації при цьому не змінюється! Коли відбудеться збільшення окладу, наприклад до 2700 грн, розмір надбавки залишиться 500 грн, а сума індексації (яка б нараховувалася, якби зростання окладу не було) становить 400 грн, тоді різниця розраховуватиметься як (2700 + 500) - (2000 + 500) = 700 грн, що більше, ніж сума індексації. Тому індексація в місяці підвищення окладу не відбуватиметься.
Приклад 2 Працівникові з окладом 1400 грн у грудні 2015 р. мала б нараховуватися індексація в розмірі 551,90 грн. Але в грудні 2015 р. працівнику нараховано разову місячну премію у розмірі 600 грн. Як повинна індексуватися груднева зарплата працівника?
Оскільки не йдеться про підвищення зарплати працівника за рахунок постійної складової, то, незважаючи на нарахування премії в грудні 2015 р., такому працівникові груднева зарплата індексується у порядку, який був би застосований, якщо б премія не нараховувалася.
Ситуація, коли разом з окладом зростає і доплата, надбавка, премія, розмір якої прямо залежить від розміру окладу, наочно відображена в прикладі 3 у новому додатку 4 до Порядку №1078.
Роботодавець може (а бюджетна юрособа — роботодавець зобов'язана, якщо відповідне рішення прийме КМУ) переглядати розмір окладів (тарифних ставок), якщо індекс інфляції перевищив 10%.
Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, заробітна плата у зв'язку зі зростанням рівня інфляції підвищується в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче від норм, визначених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком №1078. Ось тут наразі незрозуміло, що мав на увазі КМУ: чи звичайну індексацію такої зарплати (оскільки в згаданому Законі індексація розглядається як підвищення грошових доходів населення), чи перегляд окладів (тарифних ставок), аналогічно до того, як це передбачено для бюджетників. Почекаємо на роз'яснення від Мінсоцполітики.
Зміни до п. 10-2 Порядку №1078
Працівника переводять у межах одного підприємства на іншу посаду або на інше підприємство чи до іншої місцевості. У цьому разі, як правило, розмір зарплати працівника змінюється, але не завжди у більший бік. Як індексувати таку зарплату?
Що було: норми п. 10-2 Порядку №1078 зводилися до того, що новий базовий місяць в такому разі виникне лише тоді, якщо сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. Якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, або ж зарплата на новій посаді (місці роботи) така сама чи навіть менша, ніж за попереднім місцем роботи, базовий місяць не змінюється.
Що змінилося: під цю норму підтягнули і новоприйнятих працівників, а також працівників, які повернулися на роботу після відпустки по догляду за дитиною до трьох років або після неоплачуваної відпустки.
Для них, так само як і для переведених працівників, індекс споживчих цін для проведення індексації обчислюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку обіймає працівник.
Але про яке підвищення тарифної ставки (окладу) йдеться в разі новоприйнятих працівників? Про останнє минуле чи про наступне майбутнє підвищення? Наразі це незрозуміло. Якщо їх оклад не переглядатиметься кілька років, то що ж, не індексувати їм зарплату до такого підвищення?
А як бути з тими працівниками, які переведені на іншу посаду і яким зарплата до такого переведення індексувалася? Раніше порядок індексування їхньої зарплати зберігався до чергового підвищення (це було передбачено п. 10-2 Порядку №1078), але тепер відповідні норми з Порядку №1078 або викладено в іншій редакції, або вилучено. Що ж робити роботодавцю в такій ситуації? Не індексувати зарплату працівника до її наступного зростання? Чи індексувати, спираючись на той місяць, коли востаннє за цією посадою збільшувався оклад (тарифна ставка)?
Змінами до Порядку №1078 ці питання не врегульовано, тож і в цій ситуації доведеться чекати на роз'яснення від Мінсоцполітики.
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»