• Посилання скопійовано

Декретні: до і після

Працівниця іде у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами з 20.06.2013 р. Чи нараховуватиметься ЄСВ на суму допомоги з урахуванням змін, які набрали чинності з 01.07.2013 р.?

З 1 липня 2013 року набрав чинності Закон №231. Ним було внесено зміни до кількох законів щодо пенсійного забезпечення. Проте головною новиною для працівників та роботодавців стали зміни, які стосуються Закону про ЄСВ.

Отже, починаючи з 1 липня суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами входять до бази нарахування єдиного соціального внеску. Відповідно період перебування у відпустці по вагітності та пологах зараховуватиметься до страхового стажу. Адже, відповідно до ст. 24 Закону №1058, страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок. Оскільки внески з допомоги по вагітності та пологах до 01.07.2013 р. не нараховувалися та не сплачувалися, страховий пенсійний стаж за цей період не зараховувався.

Незважаючи на те, що виплата допомоги по вагітності та пологах фінансується повністю (незалежно від стажу декретниці) за рахунок Фонду соцстраху з ТВП, нарахований «зверху» ЄСВ сплачує роботодавець за рахунок власних коштів. Розмір ставки ЄСВ визначається так само, як у звичайних лікарняних: 33,2% — за рахунок роботодавця, 2% — утримання з працівника. Відображаються нарахування та утримання ЄСВ із зазначених сум у бухгалтерському обліку аналогічно до їх відображення у ситуації зі звичайними лікарняними1. Як і раніше, відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ, суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами не входять до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тож ПДФО з таких сум і далі не утримується. Суми ЄСВ, нараховані на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, у повному обсязі потрапляють до складу податкових витрат роботодавця на підставі п. 143.1 ПКУ.

1 Докладніше про облік лікарняних та допомоги по вагітності і пологах див. у «ДК» №24/2013, «ДК» №24/2013.

Проте при цьому виникають питання щодо нарахування та утримання ЄСВ на суми допомоги, що припадають на перехідний період. Адже трапляється, наприклад, що відпустка по вагітності та пологах почалася до 1 липня, а закінчилася після цієї дати. Або ж підприємство-роботодавець подало заяву-розрахунок до ФСС з ТВП до набрання чинності Законом №231, а отримало фінансування після 1 липня 2013 року. Чи нараховувати та сплачувати у таких випадках ЄСВ? Спробуймо з'ясувати.

Статтею 38 Закону №2240 визначено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Допомога застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 к. д. до пологів і 56 к. д. (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 к. д. зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів). Розмір такої допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів. Підставою для нарахування та виплати допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є належним чином оформлений листок непрацездатності.

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймає комісія (уповноважений) зі соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві (ст. 50 Закону №2240). Відповідно до ст. 52 Закону №2240, документи для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах має бути розглянуто комісією (уповноваженим) зі соцстрахування не пізніше 10-ти днів з дня їх надходження. Оскільки листок непрацездатності по вагітності та пологах видається на весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, то нарахування допомоги відбувається відразу після прийняття рішення про їх виплату комісією (уповноваженим) зі соцстрахування.

Таким чином, на думку автора, якщо рішення про призначення допомоги по вагітності та пологах буде винесено до 1 липня 2013 року, то нараховувати та утримувати єдиний соціальний внесок із зазначених сум допомоги не треба, навіть у випадку фінансування з боку ФСС з ТВП після 1 липня. Хоча у цьому випадку можуть виникнути питання у працівників банку з вимогою сплатити ЄСВ під час виплати допомоги безпосередньо застрахованій особі. Тому необхідно буде документально довести (наприклад, представивши протокол засідання комісії зі соцстраху), що нарахування допомоги по вагітності та пологах відбулося до набрання чинності Законом №231.

Запровадження згаданої вище законодавчої норми також потребуватиме змін у звітності з ЄСВ. Адже надалі нараховані суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами мають відображатися як у таблиці 6, так і в таблиці 1 звіту за формою додатка 41. Найімовірніше, за аналогією зі звичайними лікарняними вони відображатимуться в окремих рядках з кодом категорії застрахованої особи у полі відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на такий місяць. Тобто сума допомоги з метою нарахування єдиного соціального внеску розподілятиметься за періодами, за які її нараховують.

1 Форму звіту затверджено Постановою правління ПФУ від 08.10.2010 р. №22-2.

Наразі на сайті ПФУ оприлюднено проект постанови правління ПФУ «Про внесення змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України щодо нарахування та сплати єдиного внеску з сум допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами». Постановою планується внести зміни та доповнення до:

— Iнструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. №21-1, у частині доповнення переліку платників страхових внесків новою категорією застрахованих осіб, а саме особами, які перебувають у відпустці та отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами;

— Iнструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління ПФУ від 27.09.2010 р. №21-5, у частині сплати єдиного внеску за осіб, які перебувають у відпустці та отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами;

— Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 08.10.2010 р. №22-2. У новій редакції буде викладено таблиці 1 та 5 у додатку 4.

Проте все-таки варто дочекатися офіційного опублікування цієї постанови в її остаточній редакції, а також роз'яснень з боку ПФУ. Це стосується як відображення сум допомоги по вагітності і пологах у звітності, так і питання з перехідними сумами. Сподіваємося, що фахівці не зволікатимуть, адже вже у звіті з ЄСВ за липень 2013 р. суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, нараховані після 1 липня, мають якимось чином знайти своє місце.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Закон №231 — Закон України від 14.05.2013 р. №231-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії».
  • Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
  • Закон №1058 — Закон України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
  • Закон №2240 — Закон України від 18.01.2001 р. №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру