• Посилання скопійовано

Зміна адреси юрособи у даних Держреєстру

Зміна місцезнаходження юрособи — це завжди незручності, пов'язані з переїздом офісу. Але при цьому не можна забувати, що про свої переміщення слід повідомити ще й держреєстратора.

Порядок повідомлення держреєстратора про зміну місцезнаходження підприємства залежить від того, чи зазначено місцезнаходження юрособи в установчих документах.

Якщо у статутних документах не зазначено адресу

Так, якщо підприємство не вносило до статуту дані про своє місцезнаходження, то для того щоб повідомити держреєстратора про зміну адреси, слід подати йому заповнену реєстраційну картку (форма №4, затверджена Наказом №3178/5) про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі (далі — ЄДР) (ч. 1 ст. 19 Закону про держреєстрацію). Реєстраційну картку подають держреєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи, тобто старому держреєстратору.

Таку реєстраційну картку подає особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу). Крім того, підпис такої особи на реєстраційній картці має бути засвідчений відповідною посадовою особою юрособи.

Якщо ж реєстраційну картку надсилають держреєстратору поштовим відправленням, то у такому разі слід нотаріально засвідчити справжність підпису заявника на цьому документі (ч. 2 ст. 8 Закону про держреєстрацію).

Реєстраційну картку заповнюють лише українською мовою.

Документи, надані юрособою для внесення змін до відомостей ЄДР, приймаються за описом. Копія опису видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) заявникові у день надходження документів з відміткою про дату їх надходження (ч. 5 ст. 19 Закону про держреєстрацію).

Цілком можливо, що держреєстратор залишить документи без розгляду. Причиною цього може бути, зокрема, те, що подано не всі документи або ж їх подала особа, яка не має відповідних повноважень (докладніше див. ч. 6 ст. 19 Закону про держреєстрацію). У такому випадку держреєстратор повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) юрособі відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження. При цьому заявник після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду, може повторно звернутися до державного реєстратора у загальному порядку (ч. 8 ст. 19 Закону про держреєстрацію).

Зміни до ЄДР держреєстратор у загальному випадку вносить не пізніше наступного робочого дня з дати подання документів. Того ж дня він подає відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юрособу, які містяться в ЄДР (ч. 9 ст. 19 Закону про держреєстрацію).

Якщо нове місцезнаходження юрособи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то держреєстратор протягом 10-ти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юрособи повинен надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу держреєстратору за новим місцезнаходженням юрособи (ст. 14 Закону про держреєстрацію).

Після цього, а саме не пізніше наступного робочого дня, коли держреєстратор отримає від органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення про внесення відповідних відомостей щодо зміни місцезнаходження юрособи до відомчих реєстрів, він повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) юрособі виписку з ЄДР. Якщо нове місцезнаходження юрособи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то виписку відповідно видає держреєстратор за новим місцезнаходженням.

Юрособа діє на підставі модельного статуту

Якщо госптовариство (ТОВ) діє на підставі модельного статуту, то, крім реєстраційної картки (за ф. №4), воно повинно ще подати і примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до відомостей про місцезнаходження товариства (ч. 2 ст. 19 Закону про держреєстрацію). Правила оформлення реєстраційної картки, передачі документів та отримання виписки такі самі, як ті, що наведені вище для юросіб, які діють на підставі розроблених ними установчих документів.

У статутних документах зазначено адресу юрособи

Якщо юрособа (крім тих осіб, які діють на підставі модельного статуту) зазначала у статутних документах інформацію про своє місцезнаходження, то у разі його зміни така юрособа повинна внести зміни і до статутних документів. А для реєстрації таких змін, відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону про держреєстрацію, слід подати держреєстратору за старою адресою реєстраційну картку за ф. №3 (затверджено Наказом №3178/5). Правила оформлення реєстраційної картки такі ж самі, як і у випадку з формою №4 (див. вище). Та реєстраційна картка не є єдиним документом, який слід подати держреєстратору. Про це — далі.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону про госптовариства, товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів (власне дати, зазначеної у протоколі загальних зборів учасників товариства) повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до Держреєстру.

Тож, крім згаданої реєстраційної картки (за ф. №3) держреєстратору також слід подати (ч. 1 ст. 29 Закону про держреєстрацію):

— примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

— оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх держреєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подання документів, або копію опублікованого у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

— два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

— документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення держреєстрації змін до установчих документів.

Увага! На сьогодні реєстраційний збір за внесення змін до установчих документів становить 51 грн (ч. 2 ст. 10 Закону про держреєстрацію).

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 22 Закону про держреєстрацію, інформація про зміну місцезнаходження юридичної особи підлягає обов'язковому опублікуванню у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, а саме у «Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців». За це з юридичної особи справляється плата у розмірі 3 н. м. д. г. (51 грн).

Документи, подані для реєстрації змін до установчих документів юрособи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявникові з відміткою про дату надходження документів (ч. 9 ст. 29 Закону про держреєстрацію).

Без розгляду держреєстратором залишаються документи, які подано для проведення держреєстрації змін до установчих документів юрособи, якщо (ч. 11 ст. 29 Закону про держреєстрацію):

— документи подано за неналежним місцем проведення держреєстрації;

— документи не відповідають вимогам, передбаченим статтями 8 та 10 Закону про держреєстрацію;

— документи подано не у повному обсязі;

— документи подано особою, яка не має на це повноважень;

— до держреєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Крім того, юрособі можуть взагалі відмовити у проведенні держреєстрації змін до установчих документів. Однією з підстав є невідповідність відомостей, зазначених у реєстраційній картці на проведення держреєстрації змін, до відомостей, зазначених у документах, поданих для проведення держреєстрації змін (ст. 30 та ч. 1 ст. 27 Закону про держреєстрацію). Наприклад, помилка у реєстраційній картці: замість адреси «вул. Лемківська 25-А» зазначено «вул. Лемківська 25».

Зауважимо: держреєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати проведення державної реєстрації змін (а саме зміни місцезнаходження юрособи) до установчих документів юрособи повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявникові один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками держреєстратора про проведення реєстрації змін до установчих документів та того ж дня передати відповідним органам статистики, ДПС, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення держреєстрації змін до установчих документів юрособи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до ЄДР (ч. 14 ст. 29 Закону про держреєстрацію).

У виписці ЄДР зазначається, зокрема, і місцезнаходження юрособи (ч. 4 ст. 21 Закону про держреєстрацію). Оскільки ми маємо справу зі зміною місцезнаходження юрособи, то, відповідно до ч. 15 ст. 29 Закону про держреєстрацію, держреєстратор додатково повинен видати (надіслати поштовим відправленням) заявникові виписку з Єдиного державного реєстру. Виписку надають (надсилають) не пізніше наступного робочого дня після отримання від органів статистики, ДПС, Пенсійного фонду України повідомлення про внесення відповідних відомостей до відомчих реєстрів. Платити за одержання такої виписки не потрібно (ч. 10 ст. 21 Закону про держреєстрацію). Знову ж таки, виписку надасть новий держреєстратор, якщо нова адреса юрособи є в іншій адміністративно-територіальній одиниці, ніж до зміни місцезнаходження.

Деякі фахівці вважають, що навіть якщо у статутних документах зазначено адресу юрособи, то у разі зміни місцезнаходження такого підприємства вносити зміни до таких статутних документів не потрібно, а діяти слід за приписами ч. 1 ст. 19 Закону про держреєстрацію. Як аргумент наводиться Ухвала ВАСУ від 12.03.2013 р. №К/9991/49997/11. Хоча, на нашу думку, зміни до статутних документів у таких випадках все ж таки слід вносити за правилами ст. 29 Закону про держреєстрацію.

Мовою Закону

У разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана зі змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частина 1 статті 19 Закону про держреєстрацію

Нормативна база

  • Закон про держреєстрацію — Закон України від 15.05.2003 р. №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців».
  • Закон про госптовариства — Закон України від 19.09.91 р. №1576-ХII «Про господарські товариства».
  • Наказ №3178/5 — Наказ Мін'юсту України від 14.10.2011 р. №3178/5 «Про затвердження форм реєстраційних карток».

Василь РОРАТ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру