Укотре платники податків переконуються, що сплата податків та штрафів залежить не лише від дій податкових органів, а й від активності наших законотворців. Фахівцями «ДК» ретельно відслідковуються відповідні законопроекти з метою не лише заявити про майбутні зміни, а й нагадати про чинні податкові норми, які потребують змін. Читайте про найцікавіше з надрукованого в «ДК» у травні — червні.
«Ціннопаперовий» додаток — лише за I квартал 2013 року
«Ціннопаперовий» облік з початку 2013 р. зазнав масштабних змін. Логічно, що наступний крок — внесення змін до податкової звітності. За підсумками I кв. 2013 р. форма декларації з податку на прибуток підприємств нововведень не зазнала. Тож податківці за своєю «доброю» традицією листом «рекомендували» подати додаток ЦП за новою формою.
Лист Міндоходів від 24.04.2013 р. №2174/7/99-99-19-04-03-17
(з документом можна ознайомитися на нашому сайті www.dtkt.com.ua у «ДК» №19/2013
у розділі «Документи для роботи. — Додатки до друкованого «ДК»)
Є касовий чек — є ПК без ПН
Майже кожне підприємство так чи інакше має справу з касовими чеками, принесеними працівниками. ПКУ дозволяє на підставі таких чеків відображати ПК без ПН, але висуває при цьому низку вимог:
1. За відсутності ПН підприємство має право на відображення лише 40 грн ПДВ на день за всіма готівковими розрахунками, підтвердженими касовими чеками.
2. Датою відображення ПК повинна бути дата, зазначена у касовому чеку.
3. Для відображення повної суми ПДВ за всіма касовими чеками слід звернутися до постачальників з проханням надати ПН.
Лист ДПCУ від 21.03.2013 р. №116/4/15-33-13 (див. «ДК» №19/2013)
Сумнівна та безнадійна заборгованість через брак коштів
Автори тижневика «Дебет-Кредит» приділили особливу увагу відображенню в обліку сумнівної та безнадійної заборгованості, без якої неможливо жити бізнесу в умовах дефіциту обігових коштів, зокрема:
1) видам дебіторської заборгованості;
2) питанню створення резерву сумнівних боргів;
3) що робити з ПЗ та ПК з ПДВ у складі заборгованості;
4) особливостям списання кредиторської заборгованості у підприємців-«спрощенців»;
5) питанню анулювання заборгованості фізособи та відображення в 1ДФ;
6) списанню заборгованості в іноземній валюті.
Спецвипуск «Сумнівна та безнадійна заборгованість» (див. «ДК» №20/2013)
У фінзвітності тепер відображаємо сукупний дохід
Завдяки НП(С)БО 1 у національному бухгалтерському законодавстві з'явився новий термін «сукупний дохід». Що це таке? Це зміни у власному капіталі внаслідок госпоперацій. До нього не включають зміни за операціями з власниками. Для розрахунку сукупного доходу треба заповнювати розділи I і II Звіту про фінрезультати.
Стаття «Сукупний дохід у фінзвітності» (див. «ДК» №21/2013)
Адмінарешт коштів чи майна — обирає податкова
Питання вибору виду адмінарешту досить жваво обговорюється вже кілька років підряд. Проте найскладнішим виявилось питання вибору виду адмінарешту — коли достатньо арешту майна, а коли слід йти в суд за рішенням про адмінарешт коштів. ВАСУ роз'яснив, що підстави для застосування обох видів арешту однакові. Проте, якщо немає майна, адмінарешт накладається на кошти лише в сумі податкового боргу.
Лист ВАСУ від 29.04.2013 р. №642/12/13-13 (див. «ДК» №21/2013)
Кримінальна відповідальність — тепер і для юросіб
23.05.2013 р. ВРУ було прийнято закон, яким запроваджено інститут кримінальної відповідальності юросіб, що поширюється, зокрема, на підприємства всіх форм власності, крім органів державної та місцевої влади. Відповідальність має три види: штраф, конфіскація майна та примусова ліквідація юрособи. Визначено також конкретний перелік порушень, за вчинення яких на юрособу покладається така відповідальність.
Стаття «Відповідальність юросіб» (див. «ДК» №22/2013)
Довіреність на ТМЦ — лише для працівників
Оформлення довіреності на отримання ТМЦ має певну специфіку. Тож, слід розуміти, що довіреність на отримання ТМЦ має виписуватися лише працівнику. У разі передачі та отримання ТМЦ з ремонту або зберігання необхідно складати окрему довіреність на кожну таку дію.
Стаття «Довіреність на отримання ТМЦ» (див. «ДК» №22/2013)
Бухгалтерська довідка — первинний бухгалтерський документ
Фахівці «ДК» дійшли висновку, що бухгалтерську довідку слід таки віднести до первинних документів. Хоча вона й складається у довільній формі, однак нею можна оформити виправлення помилок і пояснити багато інших операцій в обліку.
Стаття «Бухгалтерська довідка» (див. «ДК» №22/2013)
Держказначейство може й не заплатити, але ПЗ з податку на прибуток будуть
При здійсненні розрахунків за бюджетні кошти дохід визнається або від реалізації товарів за датою переходу покупцеві права власності на нього, або від надання послуг та виконання робіт за датою складення акта. Тому відсутність оплати за рахунок бюджетних коштів не є підставою для ненарахування ПЗ з податку на прибуток. Щодо ПДВ, то тут ситуація інша: до моменту зарахування коштів на поточний рахунок платника ПЗ з ПДВ не виникають.
Лист Мінфіну від 21.03.2013 р. №3272/5/15-14-16 (див. «ДК» №23/2013)
ЄСВ та ПДФО: найгарячіші питання
Автори тижневика «Дебет-Кредит» цього разу надають допомогу бухгалтерам у вирішенні неоднозначних питань щодо утримання ПДФО та нарахування/утримання ЄСВ, зокрема:
1) обліку підзвітних коштів та відповідальності за їх несвоєчасне повернення;
2) відображення у звітності заборгованості з виплат заробітної плати;
3) актуальних питань застосування податкової соціальної пільги;
4) особливостей виплати зарплати нерезидентам та утримання ПДФО з таких виплат;
5) сплати ЄСВ за посередницькими договорами, в операціях з нерухомістю;
6) виправлення поширених та нестандартних помилок у звітності.
Спецвипуск «Актуальні питання ПДФО та ЄСВ» (див. «ДК» №24/2013)
Штрафи по РРО — ще не настав час?
З 01.01.2013 р. набрала чинності вимога обов'язкового подання звітності про використання РРО до податкової в електронному вигляді. А вже з 01.07.2013 року мали застосовуватися штрафи за її невиконання. Але, як виявилося, до цього не готові ні госпсуб'єкти, ні податкова. Тож станом на 21.06.2013 р. ВРУ прийнято законопроект про відтермінування застосування штрафів, але не на рік — до 01.07.2014 р., як раніше передбачалося, а на півроку — до 01.01.2014 р. Доля цього проекту не залишає нас байдужими, тож про всі зміни повідомлятимемо на сторінках тижневика.
Стаття «Штрафи за РРО? Можливо, не цього року» (див. «ДК» №25-26/2013)
ОЗ використовує філія, а амортизує головне підприємство
Чи амортизує філія ОЗ, отримані від головного підприємства, яке їх придбало? Відповідь на це запитання враховує, що філія може бути самостійним платником податку на прибуток або головне підприємство сплачує податок консолідовано. Проте право на нарахування амортизації належить тому, хто такий ОЗ придбав, незалежно від того, хто його використовує.
Стаття «Амортизація філіями ОЗ, отриманих від ГП» (див. «ДК» №25-26/2013)
Дату відкликання податкового рішення можна розрахувати за правилами ПКУ
Якщо отримане податкове повідомлення-рішення оскаржено, проте не отримано вчасно відповідь про результати розгляду скарги чи рішення про продовження строку розгляду скарги — коли таке рішення вважається відкликаним? Міндоходів робить висновок, що такою датою буде 21-й день з дати отримання податковим органом скарги платника податків.
Лист Міндоходів від 30.04.2013 р. №1985/6/99-99-10-04-02-15/1436 (див. «ДК» №25-26/2013)
Підготувала Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»