Мінсоцполітики України затвердило довгоочікувану форму і порядок подання звітності про виконання юрособами квоти з працевлаштування певних верств населення.
Наказом Мінсоцполітики України від 16.05.2013 р. №271 затверджено Порядок надання роботодавцями територіальним органам Державної служби зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (далі — Порядок №271, див. «ДК» №27/2013). Нагадуємо, що цей Порядок було затверджено на виконання ст. 14 Закону про зайнятість1, а набрав він чинності з 27 червня — дня офіційного опублікування в «Офіційному віснику України» №46/2013.
Додатком до Порядку №271 затверджено форму звіту, який має подаватися юрособами, що підпадають під дію ст. 14 Закону про зайнятість. Він має назву «Iнформація про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню за 20__ рік». Докладно про його заповнення розповімо далі.
Хто і коли має подавати звіт
Звісно, подавати такий звіт мають тільки ті особи, які повинні дотримуватися квоти з працевлаштування певних громадян (див. таблицю).
Таблиця
Категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (ч. 1 ст. 14 Закону про зайнятість)
Назва категорії
|
Документи, які підтверджують належність до категорії (п. 3.2 Порядку №271)
|
Один з батьків або особа, яка їх замінює і: має на утриманні дітей віком до шести років; виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину-інваліда; утримує без одного з подружжя інваліда з дитинства (незалежно від віку) та/або інваліда I групи (незалежно від причини інвалідності) |
Наявність дитини підтверджує копія свідоцтва про народження дитини. Iнвалідність дитини підтверджують: копія пенсійного посвідчення, що містить запис про інвалідність; копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу як інвалід з дитинства та дитина-інвалід; копія форми №080/о «Медичний висновок про дитину-інваліда віком до 18 років»; копія акта огляду МСЕК форма №157-1/о, яким встановлено інвалідність. Належність громадян до категорій для особи, яка замінює одного із батьків, підтверджується копією рішення відповідного органу про встановлення опіки чи піклування над такою дитиною. Статус одинокої матері (батька) підтверджується довідкою про отримання (неотримання) допомоги за формою, наведеною у додатку 11 до Iнструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Мінпраці України від 19.09.2006 р. №345 |
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу | Для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (до досягнення ними 18-річного віку), — копія витягу з електронної обліково-статистичної картки дитини за формою, затвердженою наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 18.11.2008 р. №4580. Для осіб, яким виповнилося 15 років, — копія свідоцтва про народження (паспорта) та оригінал дозволу від зазначених осіб |
Особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування | Копія довідки про звільнення за формою, затвердженою наказом Мін'юсту України від 08.06.2012 р. №847/5 |
Молодь до 35 років, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби (протягом 6 місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) і яка вперше приймається на роботу | Копія диплома або іншого документа про освіту. Копія військового квитка |
Особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років | Копія паспорта |
Iнваліди, які не досягли пенсійного віку | Копії документів, які підтверджують інвалідність (див. вище), та копія паспорта |
Згідно із ч. 2 ст. 14 Закону про зайнятість, працевлаштовувати громадян, зазначених у ч. 1 ст. 14, повинні підприємства, установи та організації з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб (тобто від 21 та більше). Втім, як і раніше, ані Закон про зайнятість, ані Порядок №271 не дає відповіді на запитання, яка дата є вирішальною для визначення чисельності штатних працівників. Чи це кількість штатних працівників на початок, чи на кінець року? Чи йдеться все-таки про середньооблікову кількість за звітний календарний рік? Отже, чекатимемо на наступні роз'яснення від Мінсоцполітики України.
Наразі маємо лише встановлену для таких юросіб квоту з працевлаштування у розмірі 5% від середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік. Виконувати цю квоту працедавці мають або самотужки, або за допомогою центру зайнятості (для цього треба подати звіт про наявні вакансії 3-ПН2).
1 Закон України від 05.07.2012 р. №5067-VI «Про зайнятість населення».
2 Форму та інструкцію щодо заповнення звіту затверджено наказом Мінпраці України від 19.12.2005 р. №420.
Згідно з п. 2.5 Порядку №271, роботодавці, яким установлено квоту, щороку, не пізніше 1 лютого після звітного року, мають подати територіальному центру зайнятості за місцем обліку звіт за встановленою формою (додаток до Порядку №271).
Порядок заповнення звіту
У «шапці» звіту наводяться звичайні відомості про роботодавця: назва, адреса, код за ЄДРПОУ тощо. Таблична частина містить тільки 4 рядки.
У рядку 01 слід зазначити середньооблікову чисельність штатних працівників за звітний рік, яка визначається згідно з Iнструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держкомстату України від 28.09.2005 р. №286. За Iнструкцією визначається і середньооблікова чисельність працівників, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, які працювали на умовах повної зайнятості у звітному році (рядок 02).
У рядку 03 розраховується квота з працевлаштування на звітний рік, що дорівнює: рядок 01 х 5%. I в рядку 04 (який має інформативний характер) треба зазначити заплановану кількість громадян, яких планується працевлаштувати в поточному році (тобто в році, наступному за звітним) у рахунок квоти.
I, як завжди, звіт підписується керівником (або відповідальною за подання інформації особою) працедавця та завіряється печаткою.
Відповідальність за порушення. Нагадуємо, що згідно зі ст. 53 Закону про зайнятість у разі невиконання роботодавцем протягом звітного року встановленої квоти для працевлаштування з нього стягується штраф за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення. Напевне, саме тому звіт не містить розрахунку такого штрафу — адже з наведеної в ньому інформації не випливає, що заяви про прийом на роботу або скерування від центру зайнятості від певних категорій осіб юрособі подавалися.
Проте за неподання (за несвоєчасне подання) звіту штрафні санкції наразі не встановлені! Як не встановлена відповідальність за помилки у звіті. Хоча це, звичайно, не означає, що до спливу граничного строку подання звіту вперше (до 01.02.2014 р. за 2013 рік) вони у вітчизняному законодавстві не з'являться.
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»