• Посилання скопійовано

Путівки від ФСС з ТВП працівникам

Відпочивати завжди приємно. Але особливо приємно відпочивати тоді, коли за це платить ФСС з ТВП. Тож саме час з'ясувати, як замовити, отримати й обліковувати путівки від цього Фонду.

Хто має право на путівки

Відповідно до ст. 47 Закону №2240, застрахована особа та члени її сім'ї мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у т. ч. дитячих). Таке лікування (оздоровлення) за путівкою можна отримати лише за основним місцем праці. Путівки на санаторно-курортне лікування надаються застрахованим особам (та членам їхніх сімей), за наявності медичних показань (ч. 2 ст. 47 Закону №2240).

До того ж, відповідно до п. 4.4 Порядку №12, працівник протягом календарного року може отримати лише одну путівку від ФСС з ТВП з урахуванням путівки, отриманої до санаторію-профілакторію або до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу (за винятком отриманої путівки для самостійного санаторно-курортного лікування дитини працівника).

За окремою путівкою разом із працівником можуть поїхати на відпочинок члени його сім'ї (п. 4.9 Порядку №12):

— чоловік (жінка), що є застрахованою особою;

— діти працівника віком від 4 до 18 років;

— член сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання.

Путівка члену сім'ї, який працює на іншому підприємстві (або навчається у ВНЗ з денною формою навчання), видається за умови надання довідки з місця його основної роботи (навчання) про те, що він не отримував путівок від Фонду протягом поточного календарного року.

Отримання путівок

Перед самим замовленням путівок у виконавчій дирекції ФСС з ТВП варто з'ясувати побажання працівників, а саме: яке лікування (оздоровлення) вони хочуть отримати? Після отримання підприємством путівок від ФСС з ТВП слід отримати від працівників особисті заяви на отримання путівок та довідки для одержання путівки за формою №070/о1 для дорослого та формою №76/о2 — для дітей та підлітків. На підставі цих документів комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про виділення путівки певному працівникові.

Щоб отримати путівки для працівників від ФСС з ТВП, їх потрібно спершу замовити у Фонді, подавши відповідну заявку (див. додаток 1 до Порядку №12). У заявці варто врахувати як побажання працівників, так і графік відпусток на підприємстві. Путівки передають підприємствам за накладними (їх складає ФСС з ТВП) та довіреностями3 (їх складає працедавець-замовник).

1 Форма затверджена наказом МОЗ України від 14.02.2012 р. №110.

2 Форма затверджена наказом МОЗ України від 27.12.99 р. №302.

3 На думку автора, у цьому випадку можна скористатися довіреністю, складеною у довільній формі, або ж використати довіреність на отримання ТМЦ.

Путівки, що надійшли, слід обліковувати у Журналі обліку путівок до санаторно-курортних закладів (далі — Журнал) за формою №13-ФСС з ТВП згідно з додатком 3 до Порядку №12. Цей журнал має бути пронумерований, прошнурований, підписаний відповідальною особою за видачу путівок та скріплений печаткою підприємства. У бухобліку путівки відображають на позабалансовому рахунку 02 «Активи на відповідальному зберіганні».

Після надходження путівок на підприємство комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства письмово повідомляє працівників про наявність путівок. Після цього комісія проводить розподіл путівок, фіксуючи цю процедуру в протоколі засідання комісії. Саму видачу путівки працівнику фіксують у Журналі.

Працівник, який отримав від працедавця путівку, профінансовану ФСС з ТВП, зобов'язаний повернути працедавцю заповнений зворотний талон путівки (або довідку про факт перебування у санаторно-курортному закладі), засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою цього закладу. Після отримання такого талона або довідки працедавець у Журналі обліку путівок до санаторно-курортних закладів робить відповідну відмітку.

Плата за путівку

Працівник підприємства перед отриманням путівки змушений буде частково за неї заплатити — 20% її вартості у разі проживання у двомісному номері, а за путівку в одномісний номер — 50% вартості. А ось за путівку до санаторію-профілакторію застрахованій особі слід буде частково заплатити 10% її вартості.

У разі виділення путівки одному із застрахованих батьків (матері чи батькові) або застрахованій особі, яка їх замінює (опікунові, піклувальнику) для лікування дитини у супроводі дорослого за наявності у дитини медичних показань на санаторно-курортне лікування, путівка оплачується у розмірі 10% її вартості, а для лікування двох дітей та дорослого у супроводі дорослого — безкоштовно на підставі заяви застрахованої особи та медичних довідок для дорослого і дитини.

Якщо путівку видають одному із застрахованих батьків (матері чи батькові) або застрахованій особі, яка їх замінює (опікунові, піклувальнику), для самостійного лікування дитини, яка є членом сім'ї застрахованої особи, у санаторно-курортному закладі для дітей за наявності у дитини медичних показань на санаторно-курортне лікування, то за путівку сплачують 10% її вартості.

Як визначено у п. 4.13 Порядку №12, часткову плату за соцстрахівську путівку до санаторію працівникові слід внести до каси страхувальника за своїм основним місцем роботи, а якщо каси немає, то через банк на транзитний рахунок органу ФСС з ТВП за місцем обліку страхувальника. Часткову оплату за путівку підприємство перераховує на транзитний рахунок ФСС з ТВП протягом 3-х банківських днів після внесення коштів до каси підприємства.

Увага! Якщо працівник не має квитанції від прибуткового касового ордера або квитанції з банку про часткову оплату вартості путівки, то путівка йому не видається (п. 4.14 Порядку №12).

Облікові моменти

Відразу зауважимо, що роботодавець (страхувальник) при отриманні путівки від ФСС з ТВП не набуває права власності на саму путівку. Крім того, кошти, отримані до каси як часткова плата за путівку, теж не будуть належати підприємству. Тож оскільки підприємство не має прав на путівку та кошти, сплачені за путівку, то операції з путівками від Фонду ніяк не відображаються у податковому обліку щодо податку на прибуток та ПДВ.

Відповідно до п. 3.2 Iнструкції №51, не належить до фонду оплати праці вартість путівок, отриманих від Фонду. Тож і виходить, що з частково безкоштовно отриманих путівок не потрібно сплачувати (нараховувати та утримувати) ЄСВ (ст. 7 Закону про ЄСВ). А за приписами пп. 165.1.35 ПКУ з таких путівок не сплачується і ПДФО. Вартість путівки, що надається безкоштовно від ФСС з ТВП, підприємство покаже у формі №1ДФ з ознакою доходу «156». А ось частину, яку заплатить за путівку працівник, у формі №1ДФ не показують.

1 Iнструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. №5.

Нормативна база

  • Закон №2240 — Закон України від 18.01.2001 р. №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
  • Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
  • Порядок №12— Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою Правління ФСС з ТВП від 25.02.2009 р. №12 (з врахуванням змін, внесених постановою Правління ФСС з ТВП від 24.04.2013 р. №14, які набрали чинності з 11.06.2013 р.).

Василь РОРАТ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру