• Посилання скопійовано

Нюанси нарахування податкової амортизації у податковому обліку

Підприємство до 2024 року було малодохідником, використовувало право не застосовувати коригування фінрезультату при нарахуванні амортизації. За 2024 рік дохід становить 50 млн грн. Станом на яку дату береться балансова вартість основних засобів? Як враховувати вартісний критерій при розмежуванні ОЗ та МНМА?

Яку балансову вартість брати?

Балансову вартість необоротних активів визначають за правилами бухобліку станом на 1 січня податкового (звітного) року, починаючи з якого він коригує фінансовий результат до оподаткування на всі різниці, передбачені розд. ІІІ ПКУ (див. «ЗІР», категорія консультації 102.05).

За умовами запитання, розраховуючи податкову амортизацію, балансову вартість на початок звітного (податкового) періоду беруть станом на 01.01.2024.

Строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів для розрахунку амортизації визначають згідно з даними бухобліку з дати введення їх в експлуатацію. Якщо строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів у бухобліку є меншими, ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, то для розрахунку амортизації використовують строки, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ, а якщо є більшими, ніж установлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовують строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, установлені у бухобліку.

Як застосовується вартісний критерій?

ПКУ, на відміну від НП(С)БО, для ОЗ виділяє конкретний вартісний критерій 20 000,00 грн (див. пп. 14.1.138 ПКУ), що застосовується з 23 травня 2020 року, а до цього періоду він становив 6 000 грн (див. Закон №466). Тому всі необоротні активи, введені в експлуатацію з 23 травня 2020 року, вартість яких менша за 20 000,00 грн, є МНМА і щодо них коригування відповідно до ст. 138 ПКУ не здійснюють. Тобто у додатку АМ декларації з податку на прибуток їх не відображають (див. ЗІР, категорія консультації 102.05).

Основні засоби, введені в експлуатацію до 23 травня 2020 року, й надалі амортизуються у податковому обліку, навіть якщо їхня залишкова балансова вартість не перевищує 20 000 грн.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру