Відповідно до пп. 6 НП(С)БО 7, об’єкт основних засобів визнається активом, якщо є імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.
Тобто до складу ОЗ актив зараховують лише тоді, коли є імовірність отримання зиску з ОЗ. Якщо ж обставини складаються таким чином, що отримати зиск з використання активу немає можливості, підстав для зарахування до складу ОЗ, на наш погляд, немає.
Щодо нормативів продуктивного віку
У пп. 3.1 Методрекомендацій №73 (Методичні рекомендацій щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів, затверджені наказом Мінагрополітики України від 21.02.2008 №73) зазначено, що переведення незрілих довгострокових біологічних активів до групи зрілих довгострокових біологічних активів відбувається згідно з листом Державного комітету України з питань садівництва, виноградарства та виноробної промисловості від 24.02.1997 р. №11/02-460, який передбачає такі терміни переведення молодих насаджень (незрілих біологічних активів) до складу плодоносних (зрілих довгострокових біологічних активів):
— яблуня, груша (підщепа сильноросла, крона округла) — 7 — 8 років від садіння;
— яблуня, груша (підщепа середньоросла, крона округла або плоска) — 6 років від садіння;
— яблуня, груша (підщепа слаборосла, крона плоска) — 5 років від садіння;
— вишня, персик — 5 років від садіння;
— слива, черешня, абрикос — 6 років від садіння;
— горіх грецький — 8 років від садіння;
— суниця — 2 роки від садіння;
— малина, малина на шпалері — 3 роки від садіння;
— смородина, аґрус, виноград — 4 роки від садіння.
Що ж це за лист такий і наскільки доречно ним користуватися?
У зазначеному листі Держсадвинпрому від 24.02.1997 р. №11/02-460 повідомлено, що «Нормативи питомих капітальних вкладень на створення плодових, ягідних та виноградних насаджень на 1991-1995 роки» затверджені Держпланом СРСР і Держагропромом СРСР 20 вересня 1989 року, на Україні діють досі. Ці нормативи є основними при визначенні строків вступу насаджень у пору плодоношення.
Для різних видів плодових дерев і схем розміщення дерев, кущів там наведено відповідні строки переведення молодих насаджень до складу плодоносних.
Але ні самі Методрекомендації №73, ані наведений лист не є обов’язковими для застосування нормативними документами. Це всього лишень рекомендації, які можуть застосовуватися як інформаційний орієнтир, а не обов’язковий для виконання нормативний документ.
Обов’язковими для виконання є норми НП(С)БО 7, вимоги якого ми навели вище. Тож, якщо Методрекомендації №73 та наведений лист суперечать нормам НП(С)БО 7, треба застосовувати норми останнього.