• Посилання скопійовано

Відомості про автотранспорт до ТЦК: інструкція із заповнення та подання

До 20 червня 2025 року до ТЦК треба подати дані про належний вам автотранспорт. Але цей обов’язок стосується лише юросіб! І не забувайте: подавати дані до ТЦК про автотранспорт юрособи мають двічі на рік: до 20 червня та 20 грудня.

  • Бланк Відомостей про наявність і технічний стан транспортних засобів і техніки, а також про громадян, які працюють на підприємстві, в установі та організації на таких транспортних засобах і техніці та іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.

  • Форму Відомостей про автотранспорт затверджено Постанова КМУ від 28.12.2000 №1921 «Про затвердження Положення про військово-транспортний обов'язок» (зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ від 17.06.2015 №405).

  • Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.

Нагадаємо, що з вересня 2022 року у МВС з’явився новий обов’язок. МІністерство щокварталу має подавати до ТЦК та СП відомості про реєстрацію, переобладнання та зняття з обліку транспорту підприємств. Це робиться для обліку транспорту, який можна буде вилучити на воєнні потреби.

Паралельно встановлено й обов’язок підприємств подавати аналогічну інформацію про свій автотранспорт до ТЦК та СП — він був раніше, працює й надалі.

А з 18 травня 2024 року військово-транспортний обов’язок стосується також водних транспортних засобів й іншої техніки та поширюється на всіх юросіб та окремих фізосіб. Але подавати відомості про наявність у них транспортних засобів мають лише юрособи. І у 2025 році жодних змін щодо цього обовʼязку не відбулося, подавати дані юрособам доведеться, причому двічі на рік.

Відомості про наявний транспорт юрособи надають ТЦК обов’язково двічі на рік: до 20 червня та 20 грудня.

Такі самі відомості мають надаватися протягом п’яти робочих днів з дати надходження відповідних запитів від ТЦК!

Обов’язок подання відомостей про транспорт: чим затверджено

Порядок виконання військово-транспортного обов’язку визначається КМУ (ч. 2 ст. 6 Закону про мобілізацію). На виконання цієї норми Кабмін затвердив Положення №1921:

— дія цього Положення поширюється на центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи й організації незалежно від форми власності, а також громадян — власників транспортних засобів;

— дія цього Положення не поширюється на дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав, представництва іноземних та міжнародних організацій, іноземців та осіб без громадянства.

Військово-транспортний обов’язок виконується (п. 7 Положення №1921):

— у мирний час — шляхом проведення заходів, пов’язаних із військовим обліком транспортних засобів і техніки та завчасним забезпеченням їх мобілізаційної готовності відповідно до визначених завдань;

— в особливий період — шляхом передачі підприємствами, установами й організаціями, а також громадянами транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань відповідно до визначених завдань.

Правила та строки подання інформації з метою такого військового обліку, затверджено п. 15 Положення №1921. Зокрема, у ньому вказано, що керівники підприємств, установ та організацій подають ТЦК щороку до 20 червня та 20 грудня інформацію про:

— наявність транспортних засобів і техніки;

— їхній технічний стан;

— про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці.

Форму відповідної відомості затверджено як додаток 1 до Положення №1921 (див. зразок).

Змін до Порядку №1921 так і не було внесено, тож ані форма звіту, ані норми Порядку не змінилися для звітування у 2025 році. Проте таку інформацію мають подавати і підприємства аграрної сфери щодо наявної сільгосптехніки.

Хто не подає відомості?

По-перше, п. 15 Положення №1921 не поширюється на фізосіб-підприємців і звичайних громадян. Тому вони інформацію про автотранспорт та техніку не надають.

По-друге, якщо на дату подання інформації підприємство власних транспортних засобів не має (наприклад, використовує лише орендовані), то подавати інформацію не потрібно. Якщо ж наступного року власні транспортні засоби буде придбано, то ось тоді таку інформацію і потрібно буде подати.

Такий порядок подання випливає з роз'яснення Міноборони від 24.05.2016 №322/2/2836. У ньому було зазначено: норма щодо подання інформації поширюється на всі підприємства, незалежно від форми власності, за наявності на обліку на цих підприємствах транспортних засобів і техніки або змін у їх якісному чи кількісному стані.

Повідомлення — це звітність чи листування?

Вимога щодо подання відомостей про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан та водіїв має статус інформування ТЦК та СП, а не звітування.

Тож подання відомостей про наявні транспортні засоби формально до звітування не належить.

Але це не звільняє від адмінвідповідальності за неподання таких даних!

Штраф за неподання інформації

Посадові особи та громадяни несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов’язку відповідно до закону (п. 5 Положення №1921).

Тож на керівників юросіб, які мали подати таку інформацію, але не зробили цього вчасно, чекатиме адмінштраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП).

Наразі в особливий період розмір адмінштрафу для посадових осіб підприємств становить від 2 000 до 3 500 н. м. д. г. (від 34 000 до 59 500 грн).

Інші наслідки і ненадання інформації

Для державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів у територіальних органах з надання сервісних послуг МВС (крім транспортних засобів, власниками яких є громадяни), крім документів, необхідних для реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку, представником підприємства, установи чи організації, транспортні засоби яких підлягають реєстрації (перереєстрації), зняттю з обліку, подається довідка, форма якої визначається Міноборони, з відміткою керівника ТЦК про взяття транспортного засобу на військовий облік або зняття з такого обліку (п. 11 Положення №1921).

Тож у разі неподання інформації військкоматам можуть виникнути проблеми під час державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру