• Посилання скопійовано

Звіт рієлтора про укладені договори з оренди нерухомості: інструкція щодо складання та подання

ПКУ містить пряму вимогу щодо звітування посередників при укладанні договорів нерухомості за участю орендодавця-фізособи. Куди, за якою формою і в які строки її подавати?

Хто звітує?

Суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтори), зобов’язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості (далі — Інформація) до контролюючого органу (пп. 170.1.6 ПКУ).

Наразі діяльність рієлторів окремо законодавчо не врегулювано. Тому при ідентифікації платника, який має надати Інформацію, орієнтуємося на положення ГКУ щодо комерційного посередництва.

Комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб’єктам господарювання при провадженні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і коштом суб’єкта, якого він представляє (ст. 295 ГКУ).

Комерційне посередництво здійснює комерційний агент — суб’єкт господарювання (громадянин або юрособа), який діє за повноваженням, що базуються на агентському договорі.

До суб’єктів господарювання належать:

— господарські організації — юрособи, створені відповідно до ЦКУ, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього ГКУ, а також інші юрособи, які провадять господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

— громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які провадять господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці (ст. 55 ГКУ).

Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені.

Таким чином, щодо цивільно-правових договорів (угод) про оренду нерухомості звітує суб’єкт господарювання (юрособа, ФОП), що надає послуги з оренди нерухомості за договором від імені клієнта. І лише щодо договорів, орендодавцем в яких виступає фізособа.

Посередник в Інформації ідентифікує фізособу-орендодавця та розмір орендної плати. Це такий собі превентивний захід контролю щодо оподаткування доходів фізосіб.

Куди звітувати?

Інформацію щодо укладених договорів суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості, мають подавати до органу ДПС за місцем своєї реєстрації.

Тобто немає значення, де розташований об’єкт оренди або де зареєстрована фізособа-орендодавець. При поданні Інформації орієнтуємося на місце реєстрації агента, який надає посередницькі послуги.

Строки подання

Інформацію подають у строки визначені для податкового розрахунку.

Податковий розрахунок за базовий звітний (податковий період), що дорівнює календарному кварталу, подають протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.2 ПКУ).

Якщо цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості не укладалися, Інформація не подається. Тобто якщо укладених договорів немає, то подавати порожню форму не потрібно.

За якою формою подавати?

Форма звіту «Інформація суб’єктів господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлторів), про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди)», за якою треба звітувати, затверджена Наказом Мінфіну від 13.05.2017 №497.

Відповідальність за порушення порядку чи строків подання

Порушення суб’єктом господарювання, який провадить посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтером), порядку та/або строків подання інформації про укладені за його посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості, — тягне за собою накладення штрафу в розмірі 680 грн за кожне таке порушення (п. 119-1.2 ПКУ).

Якщо протягом року суб’єкт господарювання, який уже отримав штраф, повторно вчинить таке порушення, то штраф становитиме 1360 грн за кожне таке порушення (п. 119-1.3 ПКУ).

Порядок заповнення

Окремої інструкції щодо заповнення Інформації немає. Форма містить посилання та розшифрування рядків, що допомагають платникові зорієнтуватися та заповнити її.

Структура форми має два блоки:

— заголовна частина;

— інформація щодо орендодавця та орендаря.

Заголовна частина

01. Тип декларації:

Звітна. Ставимо відмітку, якщо:

— за посередництвом рієлтора у звітному періоді укладено цивільно-правові договори про оренду нерухомості, за якими однією зі сторін є фізособи, зокрема орендодавцем.

Звітна нова. Ставимо відмітку, якщо:

— треба провести уточнення до настання граничного терміну подання форми.

Дані у звітності виправляють і подають у повному обсязі, а не лише щодо договорів, за якими виявлено помилки.

Уточнююча**. Ставимо відмітку, якщо:

— виявили помилку, а граничний строк подання минув.

Важливий момент: уточнюючу інформацію подають на заміну звітної (звітної нової). Тому, якщо помилилися, інформацію подають щодо всіх об’єктів оренди, а не тільки щодо яких допущено помилку.

02. Звітний (податковий) період. Зазначають квартал та рік. Інформацію подають за кожен квартал окремо, а не наростаючим підсумком.

03. Найменування або прізвище, ім’я, по батькові суб’єкта господарювання, за посередництвом якого були укладені цивільно-правові договори (угоди) про надання в оренду нерухомості фізичними особами.

Якщо послуги надає ФОП, зазначають прізвище, ім’я та по батькові. Заповнюючи дані щодо юрособи, можна навести і скорочену назву, якщо вона є в ЄДР.

04. Податковий номер або серія та/або номер паспорта**. Серія та/або номер паспорта для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті.

05. Місцезнаходження або місце проживання (поштовий індекс, телефон, e-mail).

06. Найменування контролюючого органу, до якого подається інформація. Контролюючий орган визначається за місцем реєстрації суб’єкта господарювання.

Інформація щодо орендодавця та об’єкт оренди.

1. Інформація про орендодавця.

Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та/або номер паспорта** орендодавця. Серія та/або номер паспорта для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті.

Прізвище, ім’я, по батькові орендодавця.

Місце реєстрації:

— країна*** Цю графу заповнюють щодо іноземців та осіб без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов’язані сплачувати податки в Україні;

— область/Автономна республіка Крим;

— район;

— населений пункт;

— вулиця;

— будинок/корпус/офіс/квартира.

2. Інформація про орендаря та об’єкт оренди

Орендарем може бути юрособа, ФОП, фізособа.

Податковий номер або серія та/або номер паспорта** орендаря. Для юрособи — ЄДРПОУ, для фізособи — РНОКПП або ж серія та/або номер паспорта для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті.

Найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи — орендаря.

Інформація про договір — дата укладання договору та строк дії договору (дата, коли договір завершується).

Розташування об’єкта оренди:

— область/Автономна республіка Крим;

— район;

— населений пункт;

— вулиця;

— будинок/корпус/офіс/квартира.

У формі зазначено також площу оренди, яка визначається у м2 та суму орендної плати за завітний період, грн.

Увага: орендна плата без ПДВ. Тому що орендодавцем є фізособа, не зареєстрована як суб’єкт господарювання.

Зразок заповнення форми (Завантажити).

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру