• Посилання скопійовано

Торгівля електроавтомобілями: облік та оподаткування

Як підприємству вести бухгалтерський та податковий облік діяльності з торгівлі електромобілями? Якими бухгалтерськими документами оформлювати продаж таких авто? Що з ПДВ, митом та акцизним податком? Чи потрібно реєструватися як платник акцизу?

Система оподаткування

Торгувати електромобілями на спрощеній системі оподаткування не можна (єдиний податок 1 — 3 груп). Це пов’язано з тим, що легкові автомобілі, включаючи оснащені електричними двигунами (товарна позиція 8703 УКТ ЗЕД), є підакцизними товарами (пп. 215.3.5-1 ПКУ). Суб’єкти господарювання, які продають підакцизні товари, не можуть бути платниками єдиного податку (пп. 291.5.1 ПКУ).

Отже, для торгівлі електромобілями треба обрати загальну систему оподаткування.

Бухгалтерський облік

Електромобілі, придбані для подальшого продажу, в бухобліку визнають товаром. Їх облік ведуть на субрахунку 281 «Товари на складі».

Придбання електромобіля

Оприбуткування товару:

— Д-т 281 К-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (або 632 для іноземних).

Відображення податкового кредиту з ПДВ (якщо постачальник — платник ПДВ і підприємство-продавець електромобілів є платником ПДВ):

— Д-т 641 «Розрахунки за податками» (субрахунок ПДВ) К-т 631.

Продаж електромобіля

Визнання доходу від реалізації:

— Д-т 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» К-т 702 «Дохід від реалізації товарів».

Нарахування податкових зобов’язань з ПДВ:

— Д-т 702 К-т 641 (субрахунок ПДВ).

Списання собівартості реалізованого товару:

— Д-т 902 «Собівартість реалізованих товарів» К-т 281.

Отримання оплати від покупця:

— Д-т 311 «Поточні рахунки в національній валюті» К-т 361.

Документальне оформлення продажу:

— договір купівлі-продажу (у письмовій формі) (ст. 208 ЦКУ);

— рахунок-фактура;

— видаткова накладна (акт приймання-передачі товару);

— податкова накладна (якщо продавець є платником ПДВ).

ПДВ

Обов’язкова реєстрація платником ПДВ настає, якщо загальна сума операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, за останні 12 календарних місяців перевищує 1 000 000 грн (без урахування ПДВ) (пп. 181.1 ПКУ).

До досягнення цього порогу реєстрація є добровільною (пп. 182.1 ПКУ). Операції з продажу електромобілів є об’єктом оподаткування ПДВ за ставкою 20%. База оподаткування визначається виходячи з договірної вартості, але не нижче від ціни придбання (загальне правило пп. 188.1 ПКУ).

Але до 01.01.2026 діє пільга — звільнення від оподаткування ПДВ згідно з п. 64 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ:

«Тимчасово, до 1 січня 2026 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарній підпозиції 8701 24 (виключно сідельні тягачі для автомобільних напівпричепів), у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10, 8704 60 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні)».

Тобто звільняється від оподаткування ПДВ як імпорт відповідних транспортних засобів, так і їх постачання на митній території України.

Мито та акцизний податок

Мито: при імпорті електромобілів сплачують ввізне мито відповідно до ставок Митного тарифу України.

Акцизний податок: електромобілі є підакцизними товарами (пп. 215.3.5-1 ПКУ).

Платниками акцизного податку є особи, які виробляють підакцизні товари на митній території України або ввозять (імпортують) їх (пп. 212.1.1, пп. 212.1.2 ПКУ).

Якщо підприємство імпортує електромобілі для подальшого продажу, воно є платником акцизного податку з операцій ввезення, але воно не має зареєструватися як платник акцизного податку. Адже акцизний податок сплачують під час митного оформлення.

Якщо підприємство купує електромобілі в українського виробника або імпортера (які вже сплатили акциз) і перепродає їх на території України, воно не є платником акцизного податку з операцій перепродажу і реєструватися платником акцизу для цієї діяльності не потрібно.

Висновки

Для торгівлі електромобілями потрібно використовувати загальну систему оподаткування.

ПДВ сплачують у разі досягнення обсягу 1 млн грн або за добровільною реєстрацією. До 01.01.2026 діє пільга — звільнення від оподаткування ПДВ імпорту та торгівлі електромобілями на митній території України.

Платником акцизного податку та мита підприємство стає лише у разі імпорту електромобілів. При перепродажу вже розмитнених або вироблених в Україні авто (з яких сплачено акциз імпортером/виробником) підприємство не є платником акцизу.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру