Ми часто звертаємося до судової практики, яка показує, які «помилки» вчиняють платники податків, надаючи копії первинних документів та оригінал пояснення для розблокування реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
* Коментар до постанови ВААС від 30.09.2024 у справі №380/16964/23.
Цього разу податківці не зазначили, чого саме забракло для розблокування. А в суду сумніви виникли через відсутність поданих платником ПДВ документів про матеріально-технічну базу, придбання та зберігання сировини тощо.
Звісно, якби на це вказали одразу податківці, бажано на першому ж етапі блокування, можливо, справа до суду і не дійшла б. Але, як це часто буває, платникові ПДВ доводиться здогадуватися самотужки. А суд, замість того щоб наголосити на необхідності конкретики у вимогах ДПС, заявив, що платник ПДВ мав право подати всі первинні документи щодо операції, за якою ПН заблоковано.
Зміст справи
Відповідно до отриманої ТОВ квитанції, реєстрація ПН була зупинена, бо зазначених у ній кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг немає у таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що постачаються (виготовляються) на постійній основі. А ще тому, що обсяг постачання таких товарів/послуг перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Також у квитанції було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання ухвалення рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Товариство надало пояснення та копії документів, зокрема наголосивши, що ця ПН була виписана на постачання суміші бетонної, що підтверджують:
— договір постачання;
— видаткова накладна;
— картка бухгалтерського субрахунку 361;
— картка бухгалтерського рахунку 26;
— акт списання матеріалів і калькуляція виробництва суміші.
Тобто ситуація, на перший погляд, очевидна. На залишку такого товару немає, бо ТОВ його виробляє з інших матеріалів. На доказ цього ТОВ надає дані не лише про постачання суміші, а й про її виробництво. Але податківцям цього виявилося замало!
Комісія ГУ ДПС за наслідками розгляду наданих платником податків пояснень та документів ухвалила рішення про відмову в реєстрації ПН.
Підставою для відмови обрано ненадання платником податків копій якихось документів. При цьому не уточнювалося, яких саме забракло, а наводився весь перелік, передбачений законодавством для розблокування ПН/РК: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, із додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т. ч. рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Які документи розглядає суд
Під час розгляду справи судом при дослідженні правомірності оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН підлягають урахуванню лише документи, що вже подавалися платником податків ДПС.
Водночас вони не можуть вважатися достатніми для підтвердження вчиненої госпоперації та для реєстрації ПН.
ВААС: надано неповний пакет документів!
Як не дивно, суд цього разу став на бік ДПС.
Він зауважив, що товариство надало комісії з розблокування ПН копії документів про постачання суміші і копії документів про її виготовлення.
Проте подані документи не підтверджують придбання матеріалів (сировини) для сумішей у контрагентів (постачальників) чи наявність матеріально-технічних ресурсів для самостійного виробництва таких сумішей. Зокрема, ДПС не було надано копій первинних документів щодо зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження, а також розрахункових документів про оплату сировини.
Відсутність таблиці та право на блокування реєстрації ПН
Окрему увагу суд звернув на те, що як підставу зупинення реєстрації ПН у квитанції було зазначено «відсутність коду УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг у таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються)».
Суд апеляційної інстанції вважає, що інформація, зазначена у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, про відповідність господарських операцій пункту 1 Критеріїв ризиковості надавала можливість ТОВ надати податковим органам усі наявні документи. Ці документи могли підтвердити як дані, зазначені у податковій накладній, так і додаткову інформацію, якої вимагали для відновлення реєстрації цієї накладної.
Етапи реєстрації ПН/РК
Системний аналіз п. 2 — 5, 9, 11 — 13 Порядку №520 дозволяє дійти висновку, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкової накладної:
— етап зупинення реєстрації податкової накладної, який є проміжним перед ухваленням рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної;
— етап ухвалення рішення податковим органом. Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної ухвалюється за результатами оцінки документів, наданих платником податку.
На думку суду, ТОВ не було позбавлене можливості з огляду на зміст зазначених вище госпоперацій визначити для себе, подання яких саме первинних документів матиме наслідком реєстрацію контролюючим органом спірних податкових накладних. Ба більше, платник податку не позбавлений права протягом 365 днів з дати виникнення податкових зобов’язань скласти ПН в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН, надавши всі необхідні документи податковому органу, які дозволять таку ПН зареєструвати.
Від редакції.
Мусимо зазначити, що у цій справі суд вказує на необхідність перевіряти лише обґрунтовані підстави для ухвалення рішення у відмові в реєстрації ПН чи відмові у врахуванні поданих первинних документів при прийнятті рішення про відмову у реєстрації ПН. Тобто наголос зроблено саме на перевірку обґрунтованості ухвалення рішення про відмову у реєстрації. Проте, якщо ДПС не має документів, щоб розблокувати ПН, то рішення про відмову суд вважає обґрунтованим.
Одним із варіантів уникнення блокування ПН/РК у сфері виробництва будь-якої готової продукції чи надання послуг є подання таблиці даних із типовими товарами/послугами. Адже зрозуміло, що такі товари/послуги платник ПДВ не придбавав, а до їх створення/надання долучено різноманітні інші товари та послуги (які визначаються на підставі калькуляції). Таблицю даних із копіями вже наявних документів варто подати до виникнення проблем з реєстрацією ПН/РК. Проте платникам податків добре відомо, що таблиця даних може бути не врахована, а її подання не означає обов’язку податкового органу зареєструвати ПН в ЄРПН.
Утім, не все так погано! І коментоване судове рішення є радше винятком.
Наприклад, у постанові ВААС від 30.09.2024 справа №380/24989/23 суд не відхилився від лояльнішої для платників ПДВ і сталої позиції. Якщо перелік документів у квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН не конкретизовано, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний у розумінні контролюючого органу пакет документів. А для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції — ухвалення рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Це саме по собі неприпустимо, і якщо орган ДПС не зазначив чітко, яких документів він хоче, платник ПДВ має право оскаржити рішення про відмову у розблокуванні ПДВ через суд і, найімовірніше, виграє цю справу.