Нова форма декларації і дата початку її застосування
Мінфін Наказом від 09.08.2024 №400 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» затвердив нові редакції форм ПН і РК до неї та декларації з ПДВ із додатками. Також оновлено форму уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ.
Аналіз від редакції та цей наказ ви можете побачити у «ДК» №38/2024.
Початок застосування нової форми декларації з ПДВ податківці визначили як 1 листопада — тобто у повній відповідності до п. 46.6 ПКУ, за яким оновлені форми звітності починають застосовуватися за звітний період, наступний після періоду набрання ними чинності. Отже, вперше звітуємо за новою формою за жовтень у листопаді 2024 року.
Для складання цієї форми стане у пригоді і свіжий лист ДПСУ від 28.10.2024 №29885/7/99-00-21-03-02-07 (див. «ДК» №46/2024).
Уточнюючий розрахунок за новою формою теж подається з 1 листопада!
Отже, податкові декларації з податку на додану вартість починаючи зі звітного (податкового) періоду — жовтень 2024 року складають виключно за формами, викладеними у новій редакції Наказом №400 (подають з 1 листопада 2024 року).
Також починаючи з 1 листопада 2024 року за новою формою подають уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Раніше податківці наполягали на тому, що строки, зазначені у п. 46.6 ПКУ, стосуються тільки звітування за нові звітні періоди. А уточнюючий розрахунок за новою формою треба подавати просто з дати набрання чинності наказом, яким вона затверджена. Цього разу, як бачимо, інакше. Тому, попри те що Наказ №400 ще вересневий, до 31 жовтня включно уточнюючі розрахунки приймалися лише за старою формою.
Для чого до декларації та УР внесли зміни?
Зміни, внесені до форм податкової звітності, а також до Порядку, обумовлені необхідністю приведення їх у відповідність до вимог ПКУ з метою практичної реалізації податкових механізмів, зокрема, у частині:
— застосування режиму експортного забезпечення (далі — РЕЗ) до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільгосппродукції (зернових та олійних культур), перелік якої визначено у ст. 19-2 Закону України від 16.04.1991 №959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», а також змін, унесених до ПКУ законами України від 07.02.2023 №2918-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг» та від 09.05.2024 №3706-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану».
З огляду на те що РЕЗ запроваджуватиметься на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, рядки податкової декларації, уточнюючого розрахунку та пов’язані з ними розділи додатків до декларації, які стосуються операцій у межах дії РЕЗ, не підлягають заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ можуть бути заповнені виключно платниками, які постачають товари, до яких застосовується РЕЗ;
— застосування змін, пов’язаних з проведенням перевірок з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно зі змінами, внесеними до ПКУ Законом України від 23.02.2024 №3603‑ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства»;
— забезпечення ефективного адміністрування податку на додану вартість, зокрема здійснення автоматизованої перевірки декларування платником суми від’ємного значення.
Зміни до форми декларації та уточнюючого розрахунку
Декларацію та уточнюючий розрахунок доповнено новими рядками, в яких відображатимуть операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та інформацію про коригування показників за такими операціями, уточнено подання інформації щодо придбання товарів/послуг.
Розділ І декларації «Податкові зобов’язання»
Групу рядків 2 «Операції з вивезення товарів за межі митної території України» доповнено рядком 2.3 «Операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі — окремих видів товарів)», в якому зазначені операції залежно від застосовуваної ставки податку відображають у відповідних підрядках:
— підрядок 2.3.1 — операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
— підрядок 2.3.2 — операції, що оподатковуються за основною ставкою;
— підрядок 2.3.3 — операції, що оподатковуються за ставкою 14%.
Підрядки 2.3.1, 2.3.2 та 2.3.3 не заповнюють до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ — їх можуть заповнювати виключно платники, які постачають товари, до яких застосовується РЕЗ.
Рядок 7 поділено на дві частини:
— рядок 7.1 «Коригування обсягів постачання та податкових зобов’язань», з якого окремо виділяється підрядок 7.1.1 «у тому числі коригування обсягів постачання за операціями, що оподатковуються за нульовою ставкою»;
— рядок 7.2 «Коригування обсягів постачання та податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів», в якому коригування зазначених операцій залежно від застосовуваної ставки податку відображають у відповідних підрядках:
— підрядок 7.2.1 — операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
— підрядок 7.2.2 — операції, що оподатковуються за основною ставкою;
— підрядок 7.2.3 — операції, що оподатковуються за ставкою 14%.
Рядок 7.2 не заповнюють до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ його можуть заповнювати виключно платники, які застосовують РЕЗ, і виключно у межах операцій, які регулюються РЕЗ.
Ані в рядку 2.3, ані в рядку 7.2 колонки А та Б не заповнюють.
Розділ II декларації «Податковий кредит»
Групу рядків 11 доповнено новим рядком 11.4, в якому в колонці А наводять обсяги ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів, без сплати податку на додану вартість при їх розмитненні.
Унесено зміни до рядка 15. Нова форма декларації передбачає, що в цьому рядку відображають коригування податкового кредиту згідно з пп. 192.1.1 ПКУ у разі повернення товару/послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас для платників скасовано як такий, що втратив свою актуальність, обов’язок здійснення перерахунку частки використання необоротних активів, придбаних до 1 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях за результатами одного, двох і трьох років, наступних за роком, в якому вони почали використовуватися (введені в експлуатацію), та відображення коригування податкового кредиту за результатами такого перерахунку в рядку 15 декларації.
При цьому враховано можливість уточнення платниками податків таких показників шляхом передбачення у формі уточнюючого розрахунку рядка 15.2, в якому відображатиметься уточнення результатів коригування податкового кредиту за наявності підстав, визначених ПКУ.
Інформація про РЕЗ зазначатиметься після початку дії РЕЗ!
Усі відповідні розділи додатків до декларації, які стосуються операцій у межах дії режим експортного забезпечення (РЕЗ), не підлягають заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ їх можуть заповнювати виключно платники, які постачають товари, до яких застосовується РЕЗ.
Нагадаємо, що РЕЗ було запроваджено 29 жовтня на черговому засіданні КМУ тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні. Проте Мінекономіки наголосило, що відповідна постанова набере чинності через 30 днів після приведення у відповідність та ухвалення всіх необхідних підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для реалізації Закону України від 09.05.2024 №3706-IX, а також після забезпечення можливості обробки інформації, визначеної цим Законом, в інформаційно-комунікаційних системах центральних органів виконавчої влади.
Тобто коли фактично почне діяти РЕЗ, наразі невідомо. Щойно для цього все буде готово, експортери матимуть ще місяць на підготовку для ведення потрібного ПДВ-обліку та складання звітності.
Деталізація додаткових показників
У формі декларації та уточнюючого розрахунку деталізовано структуру таблиці, в якій зазначають інформацію про зміну (збільшення/зменшення) залишку від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення та/або уточнюючого розрахунку.
Така інформація розподілена на два окремі блоки, при цьому у блоці про дані податкового повідомлення-рішення суму залишку від’ємного значення передбачено зазначати за постачальниками, за якими змінився залишок такої суми.
Додатки до декларації
Додаток 1
Додаток 1 до декларації доповнено новою таблицею 1.3, в якій платники податку повинні зазначити відомості про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів на підставі розрахунків коригування, складених на підставі пп. «б», «в» пп. 97.4 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Особливості заповнення Додатка 1 до декларації викладено у додатку 1 до коментованого листа. Ви можете прочитати їх у «ДК» №46/2024.
Додаток 2
Об’єднано додатки 2 та 3 до декларації в один Додаток 2, у зв’язку з чим Додаток 3 до декларації скасовано та відповідно змінено порядкові номери додатків 4, 5, 6, 7 до декларації на додатки 3, 4, 5, 6 відповідно.
У новому Додатку 2 до декларації передбачено застосування оновленої таблиці 1, в якій структуровано порядок та змінено хронологію відображення платниками податку інформації про розрахунок суми від’ємного значення та суми бюджетного відшкодування, а саме:
— в розрізі звітних (податкових) періодів, у яких виникло від’ємне значення;
— податкових накладних, згрупованих за періодами їх складання окремо за кожним постачальником товарів/послуг, за яким сформовано таке значення;
— розрахунків коригування, складених на підставі пп. «в» пп. 97.4 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, якщо таке коригування призвело до виникнення від’ємного значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ПКУ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню.
Додаток 2 до декларації доповнено новою таблицею 1.1, у якій зазначають інформацію про суми податку за операціями з придбання товарів/послуг, якщо такі суми податку було зараховано на погашення податкових зобов’язань, визначених за операціями з експорту товарів, до яких застосовується РЕЗ, за умови фактичної сплати сум податку такими постачальниками товарів/послуг або до Державного бюджету України.
Особливості заповнення Додатка 2 до декларації викладено у додатку 2 до коментованого листа. Ви можете прочитати їх у «ДК» №46/2024.
Додаток 5
Додаток 5 до декларації доопрацьовано щодо врахування під час розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях обсягів постачання за операціями з експорту товарів, до яких застосовується РЕЗ.
Крім того, у Додатку 5 скасовано обов’язок щодо дублювання розрахунку частки за показниками попереднього календарного року, що розраховувався у декларації за січень, та встановлено єдиний період — грудень, в якому розрахована частка застосовуватиметься для перерахунку за підсумками поточного календарного року та протягом наступного календарного року для визначення податкових зобов’язань відповідно до п. 199.1 ПКУ.
Додатки 3, 4, 6
Порядок заповнення додатків 3,4 та 6 змін не зазнав, бо змінилася лише їх нумерація.