• Посилання скопійовано

Викуп векселя з дисконтом

Підприємства мають право видавати векселі, наприклад, у рахунок оплати за товар. Що з ПК з ПДВ за цей товар, якщо вексель викупається з дисконтом?

Юридичні та фізичні особи в Україні можуть використовувати прості та переказні векселі (згідно із Законом України від 05.04.2001 №2374-III «Про обіг векселів в Україні»).

Прості та переказні векселі

Вексель простий — це вексель, який містить зобов’язання векселедавця сплатити у зазначений строк визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).

Вексель переказний — це вексель, який містить письмовий наказ однієї особи (юридичної або фізичної) іншій особі сплатити у зазначений строк визначену суму грошей третій особі.

Тобто коло осіб, через яких проходить вексель, може бути вузьке: векселедавець і один векселедержатель. А може бути і широке, якщо перший власник векселя продав або передав його іншим шляхом третій особі.

Вексель — це цінний папір, що підтверджує зобов’язання векселедавця сплатити визначену суму власнику векселя. Важливе запитання виникає при викупі векселя з дисконтом: чи не вплине менша сплачена сума на податковий кредит з ПДВ за придбаний товар?

Розглянемо практичну ситуацію на прикладі.

Приклад ТОВ придбало товар на 100 000 грн, у т. ч. — ПДВ. ПДВ віднесено до складу ПК. Згодом ТОВ видало простий вексель у рахунок погашення заборгованості за отриманий товар на 100 000 грн. Через рік ТОВ викупає у третьої особи за договором купівлі-продажу свій вексель за 20 000 грн і погашає його. Таким чином, виникає дохід 80 000 грн. Чи є підстави вважати, що ТОВ на 80 000 грн безоплатно отримало товар, у заборгованість за який видано вексель?

Бухоблік.

У бухгалтерському обліку зазначені операції мають бути відображені таким чином:

— Д-т 631 К-т 621 — 100 000 грн — емісія векселя у рахунок погашення заборгованості за товар;

— Д-т 341 К-т 311 — 20 000 грн — викуп векселя за 20 тис. грн;

— Д-т 621 К-т 341 — 20 000 грн — погашення векселя;

— Д-т 621 К-т 746 — 80 000 грн — визнано дохід від погашення векселя.

Вексель та ПДВ.

ТОВ придбало товар за 100 000 грн, у тому числі ПДВ, який було віднесено до складу податкового кредиту. На погашення заборгованості на 100 000 грн було видано простий вексель. Таким чином, заборгованість за товар закрита і з’явилася заборгованість за векселем. Тобто підприємство розрахувалося за товар векселем. Розрахунок за товар векселем не є підставою для коригування ПДВ чи нарахування компенсуючого ПДВ за п. 198.5 ПКУ.

Викуп векселя за зниженою ціною.

Через рік ТОВ викупає свій вексель за 20 000 грн, а не за повну номінальну вартість (100 000 грн), що спричинює економію 80 000 грн. У бухгалтерському обліку ця сума (80 000 грн) буде визнана як дохід від погашення заборгованості. Це дохід, що виникає внаслідок операції з векселем. Операція викупу і погашення векселя не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Чи коригувати податковий кредит?

Податковий кредит коригують лише у випадках, коли відбувається зміна вартості постачених товарів або послуг (зменшення вартості, повернення товарів тощо) (ст. 192 ПКУ). У цьому випадку ані вартість, ані кількість отриманих товарів не змінюється, тому підстави коригування ПК немає.

Крім того, немає і підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за п. 198.5 ПКУ, тому що придбані товари не використовувалися в неоподатковуваних операціях, які зазначені в цьому пункті, зокрема не використовувалися в операціях, що не є госпдіяльністю платника податку.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру