• Посилання скопійовано

Використання генератора: чи потрібен дозвіл?

Мінекономіки видало лист від 18.07.2024 №3622-06/51710-09 (див. «ДК» №38/2024), у якому відповіло на питання щодо переліку документів, необхідних для експлуатації генератора.

Дозвіл на початок експлуатації устаткування підвищеної небезпеки

Використовувати генератори треба обережно. А порушення правил безпеки може призвести до пожежі та інших руйнувань приміщень, а також до травмувань людей. Проте чи означає це, що на використання генератора потрібен дозвіл?

Усе залежить від типу генератора, точніше, від його потужності.

Генератори напругою понад 1 000 В належать до групи А (пункт 8), а до 1 000 В — до групи Б Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2021 №77 (далі — Перелік №77).

До речі, напругу понад 1 000 В мають дуже великі промислові генератори. А, наприклад, дизель-генератори, які здебільшого використовуються для забезпечення роботи СГ у періоди вимикання електроенергії, мають потужність 600 — 1 700 кВт та напругу 400 В і належать до групи Б.

Що каже закон

На період дії воєнного стану машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, зазначені у п. 2 — 9 групи А Переліку №77, дозволено експлуатувати на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці (додаток 8 до Порядку №1107). Таке послаблення запроваджено згідно з Постановою КМУ від 24.03.2022 №357 «Деякі питання виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки на період дії воєнного стану», яка діятиме до дня припинення або скасування воєнного стану і ще протягом одного місяця після цього.

Отже, дозвіл на експлуатацію будь-якого генератора, що його видає Держпраці та її територіальні органи згідно з Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженим постановою КМУ від 26.10.2011 №1107 (далі — Порядок №1107), під час дії воєнного стану отримувати не потрібно.

Зокрема й експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б Переліку №77 — саме сюди входять генератори, які мають напругу до 1 000 В, — здійснюється на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8 до Порядку №1107.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря

Є і ще один небезпечний чинник у роботі з генератором.

Генератори працюють на дизельному паливі або бензині, тому під час їх роботи здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферу. Чи потрібен дозвіл на застосування генераторів з цієї причини?

Стаття 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлює, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу на викиди, виданого суб’єктові господарювання:

— об’єкт якого належить до першої групи;

— об’єкт якого належить до другої або третьої групи;

— об’єкт якого розташований на території зони відчуження, зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

До першої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об’єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об’єкти, які не належать до першої і другої груп. Як бачимо, до першої та другої груп належать об’єкти, взяті на державний облік, і для них ключовим є чинник обсягів викидів, що їх здійснює стаціонарне джерело. А третя група включає в себе решту об’єктів.

У період дії воєнного стану на території України, враховуючи положення до Постанови КМУ від 18.03.2022 №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», СГ, які користуються генераторами, повинні лише подати декларацію про провадження господарської діяльності й не отримувати дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Проте не пізніше трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану однаково доведеться отримувати дозвіл на викиди, якщо й надалі виникне потреба у користуванні генератором.

Рекомендації щодо експлуатації генератора від Держпраці (витяг)

<...> Правила безпеки під час роботи з генератором вимагають працювати в сухому, бажано бавовняному одязі. Волосся потрібно закрити головним убором, що не обмежує огляд. Одяг повинен бути повністю застебнутий. Руки слід захищати рукавичками з діелектричного матеріалу (гумовими).

Не допускайте тривалого контакту пального та інших рідин генератора зі шкірою. У разі потрапляння рідин на шкіру промийте це місце водою, якщо бензин або мастило потрапили на одяг, — ретельно виперіть його.

Усі роботи обов’язково проводити у добре провітрюваному приміщенні зі справною вентиляцією або просто неба. Генератор під час роботи виділяє токсичний чадний газ.

Деталі двигуна сильно нагріваються. Не торкайтеся працюючого генератора! Це може спричинити сильний опік. Крім того, нагрів небезпечний для горючих матеріалів, рідин і газів — тому бензогенератор має бути розміщений на значній відстані від них. Не зберігайте запас бензину поруч із генератором. <...>

Екологічний податок при використанні генератора

Платниками екологічного податку є СГ, юрособи, що не провадять господарської (підприємницької) діяльності, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи й організації, постійні представництва нерезидентів, включно з тими, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їхніх засновників, під час провадження діяльності яких на території України здійснюються, зокрема, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (пп. 240.1.1 ПКУ).

Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування, з метою застосування розділу VIII ПКУ не вважаються стаціонарними джерелами забруднення у значенні, наведеному у пп. 14.1.230 ПКУ, електрогенераторні установки, що класифікуються за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД (п. 46 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ).

Сплачувати екологічний податок потрібно лише тоді, коли обсяг викидів двоокису вуглецю (СО2) становить понад 500 тонн на рік (п. 240.7 ПКУ). Генератори такого обсягу викидів не досягають.

Отже, екологічний податок при використанні генератора сплачувати не потрібно.

Висновки

Для експлуатації генератора під час дії воєнного стану та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування:

— дозвіл на експлуатацію генератора як устаткування підвищеної небезпеки не потрібен;

— для експлуатації генератора потрібна декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;

дозволяється надання на ринку та/або введення в експлуатацію генераторів, на які поширюється дія Технічних регламентів 1077, 1186 та 62, без наявності декларації про відповідність та без маркування знаком відповідності технічним регламентам (постанова Кабміну від 17.11.2023 №1213);

— дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря отримувати не потрібно під час дії воєнного стану та трьох місяців після його припинення або скасування;

— замість дозволу на викиди забруднюючих речовин потрібно подати декларацію про провадження господарської діяльності;

— екологічний податок при використанні генератора сплачувати не потрібно.

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру