• Посилання скопійовано

Контракт із працівниками: зміна структури контракту

На підприємстві виникла потреба змінити структуру старих контрактів, контракт матиме інший вигляд, у ньому будуть лише загальні умови (зарплата, дія контракту, обов’язки підприємства), а обов’язки працівника визначатимуться додатком, у вигляді посадової інструкції. Чи можна перепідписати контракти з усіма працівниками з 01.04.2023, і якщо можна, то як це правильно оформити?

Згідно з ч. 3 ст. 21 КЗпП контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення й організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.

Проте укладати контракти можна лише у випадках, прямо передбачених законом (див. лист Мінпраці від 06.12.2002  №06/2-4/281).

Порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників визначається Положенням №1701.

1 Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затверджене постановою КМУ від 19.03.1994 №170.

Контракт як особлива форма трудового договору має спрямовуватися на забезпечення умов для виявлення ініціативності та самостійності працівника, враховуючи його індивідуальні здібності і професійні навички, підвищення взаємної відповідальності сторін, правову та соціальну захищеність працівника.

Контракт укладається у письмовій формі, у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної зі сторін контракту, набирає чинності з моменту його підписання або з дати, визначеної сторонами у контракті, і може бути змінений за згодою сторін, укладеною у письмовій формі (п. 8 та 9 Положення №170).

Сам контракт має передбачати:

— обсяги пропонованої роботи та вимоги до якості і строків її виконання;

— строк дії контракту;

— права, обов’язки та взаємну відповідальність сторін;

— умови оплати (виплати не можуть бути меншими, ніж передбачено чинним законодавством, угодами та колективним договором, і залежать від виконання умов контракту) й організації праці;

— підстави припинення та розірвання контракту;

— соціально-побутові та інші умови, необхідні для виконання взятих на себе сторонами зобов’язань, з урахуванням специфіки роботи, професійних особливостей та фінансових можливостей підприємства чи роботодавця;

— режими робочого часу і часу відпочинку працівника;

— тривалість відпустки працівника, яка не може бути меншою від установленої законодавством для цієї категорії працівників;

— умови розірвання контракту.

Отже, з вищезазначеного зрозуміло, що контракт може бути змінено тільки за згодою сторін, складеною у письмовій формі. Тож за згодою сторін контракт може бути змінено або доповнено у будь-який час.

Зміни оформлюють:

— у вигляді додатка до раніше підписаного контракту, де зазначається, що сторони дійшли взаємної згоди щодо внесення до контракту відповідних змін. Зміни, викладені у тексті додаткової угоди, починають діяти за вибором сторін або з дати набрання чинності самою додатковою угодою або з будь-якої іншої дати;

— або ж контракт оформляється в новій редакції. При оформленні нового контракту, після письмового погодження, в розділі «Обов’язки працівника» можна передбачити загальні обов’язки, адже не передбачити взагалі в контракті обов’язків працівника не можна, тож доречно зазначити серед інших такі пункти, наприклад:

«Працівник зобов’язується:

особисто виконувати всі покладені на нього обов’язки;

знати, виконувати та дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку та інших нормативних актів Підприємства; <…>

Додаткові обов’язки (понад ті, що передбачені цим Контрактом) працівникові можуть бути встановлені за погодженням сторін. Додаткові обов’язки та умови їх виконання, а також пов’язані з ними зміни умов цього Контракту оформлюватимуться додатковою угодою».

До змін умов контракту застосовуються загальні правила щодо зміни істотних умов праці ст. 32 КЗпП, якщо такі зміни відбулися в цьому випадку. Але на період дії воєнного стану норми ст. 32 КЗпП про двомісячний строк попередження працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються — ми розповіли про це у статті «Трудові відносини під час війни: аналіз Закону №2136» в «ДК» №14/2022.

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру