Заборони на звільнення працівників з роботи за власним бажанням наразі немає.
Якщо працівник полишив робоче місце та виїхав з місця проживання через бойові дії, — немає підстави для звільнення працівника з роботи за прогул, але і зберігати за таким працівником середній заробіток підстав немає.
Держпраці у Харківській області
Коментар від редакції: фахівці Держпраці мають на увазі те, що, коли працівник переїхав до іншої місцевості або навіть за кордон, рятуючись від війни, і не повідомив про це роботодавця заздалегідь, це, звісно, означає неявку на роботу. За винятком ситуації, коли працівник працює дистанційно та може виконувати свої обов’язки і в іншій місцевості.
Роботодавець (якщо він сам не переїхав і продовжує роботу) має право зафіксувати неявку на роботу (наприклад, актом) і вимагати від працівника пояснень відсутності на робочому місці. Принаймні для того, аби знати, що відображати в табелі обліку робочого часу щодо цього працівника!
Але, як бачимо, такий переїзд фахівці Держпраці вважають поважною причиною для відсутності на роботі. І кажуть, що звільняти такого працівника за прогул немає підстав.
А от за власним бажанням такого працівника звільнити можна — війна цьому не завадить. Проте для цього працівник повинен подати роботодавцю заяву про звільнення. Наразі це складно зробити, якщо працівник поїхав. Тому радимо (якщо працівник не встиг подати заяву в оригіналі перед від’їздом) отримати від нього хоча б фото заяви на електронну пошту.